Okunma

Samsung, Apple’ı İkiye Katladı


22 Nisan 2016 Cuma 03:30
Samsung, Apple’ı İkiye Katladı

Küresel pazar araştırma firması TrendForce, 2016 yılının ilk çeyreğinde dünya çapında sevkiyatı gerçekleşen akıllı telefon sayısına açıklık getiren raporunu yayınladı.

Birinci çeyrek döneminde toplamda 292 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşirken, bir önceki çeyrekle kıyaslandığında satışların %18.6 oranında azaldığı gözleniyor. Piyasa doygunluğu, satışlardaki azalmaya gerekçe olarak gösteriliyor.

2015’in son çeyreğinde açıklanan verilere göre rakibi Apple’ı burun farkıyla geçmeyi başaran Samsung, yeni yılla birlikte şaha kalkarak Apple’i ikiye katladı. Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge satışlarından bir hayli memnun görünen Samsung, 2016 birinci çeyrek döneminde 81 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

Samsung Yükselişte, Apple Düşüşte

İlk çeyrek itibariyle Samsung pazarın %27.80’lik dilimini elinde bulunduruyor. Güney Koreli üretici geçen yıl toplamda 316 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Şirketin bu yıl söz konusu rakamı aşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

16-04/22/298545001460969671.png

Apple cephesinde ise iPhone satışları dibe vurdu diyebiliriz. 2015’in dördüncü çeyreğinde 75 milyon iPhone satışı gerçekleştiren Apple, diğer iPhone modellerine göre nispeten daha uygun fiyattan satışa sunulan 4 inçlik iPhone SE’ye rağmen birinci çeyrekten umduğunu bulamadı.

Apple 2016 birinci çeyrek döneminde 42 milyon iPhone satmayı başardı. Özellikle iPhone 6s satışlarında durgunluk göze çarparken, Cupertino merkezli teknoloji devi üç aylık süre zarfında önemli bir pazar kaybı yaşadı. Söz konusu kârlılık olduğunda ise hiçbir şirket Apple’ın eline su dökemiyor.

Huawei cephesine göz attığımızda satışlarda bir miktar düşüş yaşandığını görüyoruz. 2015’in son çeyreğinde 34 milyon akıllı telefon satan Çinli şirket 2016’ya geldiğimizde ocak-mart döneminde 27 milyon telefon satışı gerçekleştirebildi. Ancak Huawei ve Apple arasındaki makasın giderek daraldığını net bir şekilde görebiliyoruz.

16-04/22/088427001460969692.png

Listenin dördüncü sırasında bir başka Çinli şirket Lenovo yer alıyor. Bir önceki çeyrekle kıyaslandığında Lenovo cephesinde de ufak çaplı bir düşüş yaşandığı rakamlara yansıyor. Akıllı telefon satışları 18 milyondan 17 milyona gerileyen Lenovo halihazırda mobil ekosistemin %5.80’lik dilimini elinde bulunduruyor.

Benzer bir düşüş Xiaomi cephesinde de yaşandı. Son çeyrekte 16 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Xiaomi’nin pazar payı %5.50 seviyesinde. Çinli şirketlerin ardından listenin altıncı sırasında LG yer alıyor.

Dünyanın ilk modüler akıllı telefonu G5 ile birinci çeyrekte rekabete yaygın şekilde dahil olamayan LG, 2015 yılı dördüncü çeyrek dönemiyle kıyaslandığında sevkiyatta hafif bir düşüş yaşadı. Güney Koreli şirketin ikinci çeyrekle birlikte atağa kalması bekleniyor.

:: Birinci çeyrek akıllı telefon satışlarını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

72 yorum - “Samsung, Apple’ı İkiye Katladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  SAMSUNG GALAXY S7 NEYINKI iphone 6s..se.. GECMIS 7 GECEKEK ..SAMSUNG ***** BIRINCI YER OLMUS VE OLACAKTA

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung olmasa öğrencisi,işçisi,emeklisi vs akıllı telle tanışamazdı adamlar herkesi düşünüyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung candir gerisi ***** da pişmanlık isde

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung iki senedir aştı kendini. Ne kadar güçlü ve iyi bir şirket olduğunu koydu ortaya. Eskiden plastik tasarım yapıyordu kimse ciddiye almıyordu. Ama Samsung metale bir geçti çok iyi işler başardı. Samsung kraldır…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung bu listede birinci olması şahsen beni hiç şaşırtmadı. Çünkü telefonları hem tasarım olarak hemde donanım olarak çok iyiler. Ürün yelpazeside çok geniş. Her sene en az 5-6 telefon piyasaya çıkıyor. Apple ise kârlılık düşünüldüğünde birinci söz konusu olması çok normal. Çünkü şirketin 1.2 ön kameralı 5 sene öncesi teknolojiyi 2000 TL gibi rakama satabileceği bir kitlesi var. Bu gerçekten çok trajikomik bir olay. Şirketler 5000 mah bataryadan bahsederken birilerinin bunun bataryası 1600 mah diye telefonla övünmesi hiç normal değil.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung bile tasarımda geçti Apple'ı. iPhonelar çok çirkin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung -Aplle arasındaki temel fark şu.Aplle telefonu tasarlar ve ürettirir kendisi üretmez samsung ise nerdeyse parçaların çoğunu kendi üretir.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  işiniz gücünüz yok mu kardeş***** o telefon iyi bu telefon iyi diye birbirinizi yiyorsunuz.

" Samsung, Apple’ı İkiye Katladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung, Apple’ı İkiye Katladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung, Apple’ı İkiye Katladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "