Samsung ve LG 4K’ya Geçmeyebilir!


17 Aralık 2015 Perşembe 16:00
Samsung ve LG 4K’ya Geçmeyebilir!

Ekran teknolojilerinin gelişmesi ilk önce televizyonlara daha sonra monitörlere yansımıştı. Full HD çözünürlüklü ekranların ikinci plana itildiği bugünlerde firmalar, amiral gemisi modellerinde minimumda 2K ekran çözünürlüğüne yer veriyor. Apple’ın Full HD ısrarını sürdürmesi, Android telefon üreticilerinin 2K ekran çözünürlükleri ile ön plana çıkmasını sağlıyor. Sony bu konuda üstünlük sağlamak için geçtiğimiz aylarda çok ilginç bir hamle yapmıştı.

Dünyanın ilk 4K çözünürlüğe sahip telefonu unvanını Xperia Z5 Premium modeli ile eline geçiren Sony, son gelen raporlara göre bu unvanı 2016 yılında da koruyacak. Gelen bilgilere göre iki Android telefon üreticisi devi Samsung ve LG, 2016 yılında 4K çözünürlüğe sahip ekranlı akıllı telefon üretmeyecek.

Hali hazırda bulunan Snapdragon 810 ve Exynos 7420 yonga setlerinin besleyebildiği 4K çözünürlüğü, 2016’da görebileceğimiz Snapdragon 820 ve Exynos 8890 yonga setleri daha iyi destekleyecektir. Ancak firmalar gerek performans gerekse batarya düşüklüğü yaşanmaması için 4K’ya yer vermeyebilir. Bu iddiaların doğruluğunu ancak LG G5 ve Samsung Galaxy S7 tanıtıldığında öğrenebileceğiz.

15-12/17/4k.jpg

:: 4K ekran çözünürlüğüne sahip telefonlar üretilmeli mi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Samsung ve LG 4K’ya Geçmeyebilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  teknolojide beklenmeyen bi sıçrama yada moda yaratılır da telefonların boyutu yine büyürse belki geçilir fakat normal telefon boyutları için bu çözünürlüğe belli başlı bi kaç model dışında hiç bi zaman genel geçiş yapılmaması da olası bi ihtimal.. mesele teknoloji değil mesele gözün algı sınırının zaten yeterince üzerine çıkılmış olması.. gözünle ayırt edemediğin fazla bi getirisi olmayan teknolojinin götürüsüde epey büyük keza tam 4k da bir karenin bile yükü 12.7megapixel iken 2k da bu yük sadece 3.6 megapixel hem panelin çekeceği yük hemde görüntü işleme biriminin fazladan yapacaği işlemler ve ister istemez ihtiyaç duyulacak bolca ram (ram belleklerde doluda olsa boşta olsa enerji tüketimi sabit)
  ha hiçmi ihtimal yok dersek benim düşüncem iki ihtimal var, biri gözlüksüz 3d ekranların tekrar yükselmesi (ki doğal olarak fazladan çözünürlüğe ihityaç duyar..) yada gözümüzü ekranın dibine sokarak algı sınırlarımızı zorlamamız.. evet kastettiğim şey Google VR gibi telefonun dibine girdiğimiz durumlar.. bu ikisi dışında 4k gereksiz ve saçma olur…
  buda benim görüşüm..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence gereksiz (halihazırda), FHD yeterli… Belki sadece üst modellerde düşünülebilir. 4K video çekenler (doğa sporları severler vs) için belki düşünülebilir ki bu videoları hangi TV'de izleyeceksiniz ki… 4K TV pazarı hala belli noktalarda kalmış ki bunun da sebeplerinden biri daha hala Full HD yayına geçmemiş bir sürü kanal var, geçenlerin büyük bir kısmı da daha yeni yeni sistemini oturtuyor. Hal böyle olunca 4K yayın yapan sadece TRT varmış,ve de hep aynı yayını döndürüp duruyormuş. Bu tablo da pazarı olumsuz etkiliyor. Asıl konuya dönersek 4K (araştırmalarımda bununla ilgili bir sonuca ulaşamadım ama tecrübeli bir Bilgisayar kullanıcısı mantığı ile bakarsam) daha yüksek bant genişliği yani yüksek ram, daha yüksek güçte bir işlemci ve iyi bir grafik işlemcisi gerekir diye düşünüyorum Bütün bunlar da yüksek maliyet demek. Ve de çok iyi bir batarya gerek… Yanlış olduğum noktalar varsa lütfen düzeltiniz, hep birlikte bilgilerimizi güncellemiş oluruz. Youtube olayında da diğer arkadaşlara katılıyorum, türkiye şartlarında sağlıklı izlemek için en az 25 Mbit bir hız tavsiye edilen 4K için bir de kota problemi gündeme geliyor ki GSM şirketlerini geçtim Wifiden bağlanılsa dahi yaygın tarife kullanım 50-75 GB seviyelerinde… Bu seviyeye de 4K ile gayet çabuk erişilebilir. AKK 75 GBtan sonra 3Mbite düşüyor ve 3 Mbit ile 4K izlenmez… Hal böyle iken şu an için tüketici için çok gerekli değil henüz . Tabi depolaa alanını da unutmamak gerek, 1 saatlik bir 4K video yaklaşık 20-25 GB arası yer kaplıyor. Günümüzde artan talep 32GB' doğru gidiyor ki bu sadece bir video. Bir de aktarma meselesine gelirsek bu videoyu bilgisayara aktarmak istersek günümüzdeki performansı yüksek SD kartlar 80-90 MB hız etiketiyle satılıyorlar. 22.500 MB bir videonun aktarım hızı ortalama 264 saniye… Tabi pratikte bu hıza ulaşırlarsa… Yani 1 saatlik bir görüntüyü aktarmak ort. 5 dk veya üzerinde gerçekleşiyor. İşe daha geniş boyutlarıyla bakarsak tablo bu şekilde…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu iki firma 2K ya ilk geçenlerdi. Daha 2K yı bile beceremediler. LG g3 malumunuz. Şimdi 4K ya ancak sony nin taktiği kullanarak geçebilirler. (yani arayüzde full HD resim ve videoda 4K ekran) ama heralde onu da beceremediler.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Valla video ve resimde 4k veya 2k şart çok fark var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bence gereksiz geçmesinler

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Üretemedik demiyorlar da

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Valla video ve resimde 4k veya 2k şart çok fark var

 8. SDN Okuru dedi ki:

  2k ekranlı telefonlar da Z5 Premium da resim ve video hariç full hd görüntü sunuyor. O yüzden farketmez ama 4k'ya hayır demem

 9. SDN Okuru dedi ki:

  4.5 G ne kadar gerksizse , 4k ekran çözünürlüğüde o kadar gereksiz …

 10. SDN Okuru dedi ki:

  4k şimdilik gerekmez fazla güç tüketiyor sistemi yoruyor en az 1-1.5 yıl daha 2k ile devam edilmeli

 11. SDN Okuru dedi ki:

  2k da kalınarak tabi ki, hatta fullHD bile yeterli, Düşünsenize kaçının YouTube'da klip ve ya çeşitli sitelerden film izlerken FHD izliyoruz ki, mevcut internet hızları ve kotalarla zaten en fazla 720p. Gerçekten 2k vs olması için yayının da 2k olması lazım.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  2k bile çok

 13. SDN Okuru dedi ki:

  4k tamamen saçmalık. FHD zaten yeterli. 2k bile telefonu kasmaktan başka bi işe yaramıyor. El içi kadar ekranda 4k video izlemenin bir keyfi olacağını zannetmiyorum. İşlemcilerin gerçek gücünü vermesine de her zaman engel. Masaüstü kartlarının bile çoğu 4k ile baş edemezken mobilde gereksiz.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bencede ***** zaten bataryayı sömürüyor 4 k yı düşünemiyorum.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Full HD yeter de artar bile 4k istiyosan gidip tv alırsın telefonda 4k ekran göz yormaktan başka bişey değil

 16. SDN Okuru dedi ki:

  720p 5.2"~5.5" ekranlı sd820 ve 6gb ram kullanan ve 3,5a bataryalı telefon üretsinler hemen alıyım

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Sony Z5 Premium ve Z5'i kıyaslama fırsatı buldum. Ancak malesef görüntü keskinliği açısından bir fark göremedim. Tabi bunda android in bunu desteklememesi büyük neden. Bu durum PC pazarındada mevcut. Yazılım üreticileri malesef (Apple bunun istisnası) donanım üreticilerinin gerisinden geliyor. Ne kadar üstün özellikte cep teller piyasaya çıksada iPhone un gerisinde kalıyor. Ben de Apple ın fahiş fiyat politikasına kızdıgım için uzun yılladır kullandığım ios dan Sony Z5 premium ile androide geçmeyi planlıyordum. Ancak açıkcası Sony nekadar güzel cep tel yapsada android onu taşıyamamış ve bende vazgeçtim gibi.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  abi en iyisini sony yapıyo isteyene 4 k isteyene 2k isteyene full hd isteyene hd pazarlama

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Gerek yok abi note 4 s6 ailesi note 5 ve g4 zaten ekranlari fazla fazla yetiyor hic anlami olmaz

 20. SDN Okuru dedi ki:

  4K ekrana geçen üreticileri "vizyonsuz" olarak görüyorum. Hatta 2K bile saçma geliyor bana.. Bir cep telefonu max. fhd desteklemeli görüşündeyim. Üzerindeki çözünürlükler işlemciye ekstra yük bindirerek olması gerekenden daha verimsiz çalışmasını sağlıyor. Düşünsenize, sd820 işlemci ve 4gb ram li bir telefon, 720p çözünürlük ile neler vaad eder? iPhone dan başka tel kullanmak istemesem de açık söylemek gerekirse beni bile cezbeder bu birleşim.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bu firmalar salakça şeylerle uğraşacağına pili geliştirseler

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Gerek yok zaten. 2k fazlasiyla yeterli. Batarya ve tasarimda(ince cerceve vs. ) rekabete girsinler

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Panelleri yeterince ince deil

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Aman Yapmasın Zaten Full HD Bile Yeter

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Mantikli karar 2 k da kalsinlar bir müddet
  Full hd kullanilmaz bu saatten sonra zaten

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Çok doğru bir karar

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Nie acaba pilleri mi yetmez 2k ile hava atarken iyiydi

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Fullhd bile yeterli hatta 720p bunlar satis pazarlamasi

" Samsung ve LG 4K’ya Geçmeyebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung ve LG 4K’ya Geçmeyebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung ve LG 4K’ya Geçmeyebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "