Samsung ve Mastercard’dan biyometrik verili alışveriş


04 Mart 2021 Perşembe 23:59
ABONE OL
Samsung ve Mastercard’dan biyometrik verili alışveriş

Samsung ve Mastercard, biyometrik veriyle kullanılabilen kredi kartları için çalışmaya başladı. Teknoloji ve ödeme yöntemleri firmasının bir araya gelmesiyle klasik kredi kartlarına teknolojik çalışma yapılacak. Halihazırda temassız işlem sunan kartlarda biyometrik kontroller sağlanacak.

Bu yenilikle birlikte kredi kartlarının çalınmasından sonra hırsızların kullanımının engellenmesi amaçlanıyor. Kart üzerinde yer alan bir parmak izi okuyucu sayesinde kart ve kullanıcı güvenliği sağlanması düşünülüyor.

Samsung ve Mastercard ‘biyometrik kart’ için ortak çalışacak

Günümüzde kredi kartları için 4 haneli PIN ile güvenlik sağlanıyor. Ayrıca 250 TL’ye kadar temassız işlemlerde PIN gerekmeden işlem tamamlanabiliyor. Samsung ve Mastercard, ortak çalışarak kredi kartı üzerine parmak izi okuyucu yerleştirecek. Böylelikle kullanıcıların biyometrik verisi olmadan kredi kartını kullanmak mümkün olmayacak.

Mastercard’ın 2017’den beri bu konu üzerinde çalışma içinde olduğu biliniyor. Bunun için pilot uygulama yapan firma, kredi kartında kullanıcın başparmağını okuyan bir sensör yerleştirdi. PIN girildikten sonra parmak izi kullanıcıya aitse alışveriş işlemine izin verdi. Ancak Samsung, Mastercard tarafından yapılan biyometrik kredi kartı çalışmasını ileri bir noktaya taşıyacak. Yeni geliştirilen kartla PIN’e gerek kalmayacak.

samsung ve mastercard biyometrik

Alışveriş sırasında kullanıcının parmak izi verisi doğrulanırsa alışverişe izin verilecek. Yeni ödeme sistemiyle fiziki teması da ortadan kaldıracak. Böylelikle günümüzde dünya gündemini meşgul eden COVID-19 salgınına karşı önlem alınmış olacak. Ancak biyometrik verilerin güvenle saklanması da gerekecek.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Samsung ve Mastercard’dan biyometrik verili alışveriş konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung ve Mastercard’dan biyometrik verili alışveriş ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung ve Mastercard’dan biyometrik verili alışveriş ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!