Okunma

Samsung ve Microsoft Savaşta!


02 Kasım 2014 Pazar 10:05
Samsung ve Microsoft Savaşta!

Samsung ve Apple savaşları devam ederken, Güney Koreli şirket bir yandan da Microsoft ile bir başka cephede çatışma halinde. Microsoft, Android işletim sisteminde kullanılan çok sayıda içeriğe dair özel patentlere sahip ve Samsung gibi firmalar da bu içerikler üzerinden para kazanıyor.

Not olarak da ekleyelim. Microsoft, Android’den Windows Phona’a göre daha çok para kazanıyor.

Amerikalı şirket ise kendi patentlerini kullanan diğer markalardan lisans bedeli alıyor. Samsung ve Microsoft savaşı da tam bu noktada patlak veriyor.

Microsoft bir süre önce Koreli ismin kendisine yüklü miktarda ödeme yapması gerektiğini ancak lisans bedellerinin bir türlü elde edilemediğini açıklamıştı. İki dev bu sebepten davalık oldu, Microsoft hakkı olduğunu söylediği bedeli cezası ile birlikte talep etti.

Samsung ise ilginç bir atılım yaparak davadan ödeme yapmadan kurtulmak istiyor. Şirket, 2011 senesinde yaptıkları anlaşmada ortakların farklı markaları işin içine sokarak dengeleri değiştirmeyeceklerine dair bir madde olduğunu, Microsoft’un Nokia’yı alarak kuralları bozduğunu iddia ediyor.

Kısacası Microsoft, akıllı telefon pazarında Nokia ile güçlü bir atağa kalkacağı için Samsung anlaşmanın geçersiz olduğunu söylüyor.

14-11/02/samsung-vs-microsoft.jpg

Zira anlaşmada Samsung ne kadar çok Windows Phone satılmasını sağlarsa, Android tabanlı lisanslar için o kadar az ödeyeceği kuralı yer alıyor. Uzak Doğulu isim, Amerikalı firmanın Nokia’yı satın alarak artık bir ortak değil rakip haline geldiğini, anlaşmanın mantıken geçersiz olduğunu savunuyor.

Samsung son dönemde 300 milyon akıllı telefon satışı üzerinden Microsoft’a 1 milyar dolara yakın lisans bedeli ödemişti. Bir başka deyişle Microsoft bu önemli kazanç kapısının kapanmasını istemiyor ve haklı olduğunda diretmeye devam ediyor.

:: Savaşın galibi kim olur?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Samsung ve Microsoft Savaşta!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft haklı Samsung pislik yapıyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yıllarca leş plastikleri 2000 liralara satarak malı götürdü ***** karlar yaptı.üretim maliyetleri çok düşük ***** bu büyük pastadan microsoft da yararlanı***** plastikten kasayı doldurdun.o kasadan bizide gör diyor ***** pastanın hepsini koreliye.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung bana kusmugu çagrıştırıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft artık en iyi marka inkar etmeyin

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Adam haklı beyler dağılın 😛

 6. SDN Okuru dedi ki:

  micrasoft ingilterenin değil mi ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sülük mikrosoft bi kurtulamadık gitti bu firmadan.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Apple 2 alanda da lider ama Windows ve Android daha ucuz olduğu için daha tercih ediliyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  samsung herkesle kavgalı. adamların içine işlemiş hırsızlık

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Biri pc dünyasının lideri değeri android kazananda kaybeden de pek fazla etkilenmez 😀

 11. Mr.Awesome dedi ki:

  Microsoft kazanýr bence. Microsoft her zaman kazanýr

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İki leş firma

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Demet akalınla serdar ortaç 😛

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Hırsız samsung

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Teşviki geri alır ms :D:D

 16. NikO ASMU dedi ki:

  Para kime gider acaba

" Samsung ve Microsoft Savaşta! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung ve Microsoft Savaşta! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung ve Microsoft Savaşta! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "