Samsung’da Büyük İşten Çıkarma Operasyonu!


25 Kasım 2014 Salı 15:00
ABONE OL
Samsung’da Büyük İşten Çıkarma Operasyonu!

2011 yılı itibariyle mobil pazarda ciddi bir büyüme yakalayan Samsung, son yıllarda çıkardığı akıllı telefonlarla beklenilen etkiyi yaratamadı.

Onlarca yeni modeli piyasaya süren ve her segmentte pazarı domine eden Samsung, hala pazarın lideri ve en çok kazananı fakat firmanın giderleri de bir o kadar fazla. 

2012 yılından beri en düşük çeyrek gerlirlerine imza atan Samsung’da işler çok iyi gitmiyor. Firmanın en son çeyrek açıkladığı mali rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

:: Samsung’un gelirlerinde şok düşüş…

Galaxy S5, S4’ten bile az sattı!

Samsung’un esasında orta segment modellerdeki satış başarısı, fazla modelin de etkisiyle sürüyor. Gelirlerin düşmesindeki sebep ise amiral gemilerine olan talebin azalması.

Galaxy S3 ile 60 milyonluk satışı deviren Samsung, Galaxy S4 ile bu başarıyı yakalayamamıştı. Galaxy S5 ile de bu sorun devam ediyor. İlk 3 ayda 12 milyon Galaxy S5 satan Samsung, Galaxy S4’ün yüzde 4 civarında gerisine düşmüş durumda.

:: Samsung Galaxy S5 neden çok satamadı?

Samsung artık stratejisini değiştirdi!

Sürekli model çıkarmayacağı, telefon üretimini de 3’te 1 oranında azaltacağı söylenen Samsung, yine her segmente telefon çıkartacak fakat her segmentte daha iddialı telefonlar piyasaya sürecek. İlgili haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Anlaşılan Samsung, değiştirdiği stratejiyi sadece telefon üretimiyle sınırlandırmamış.

Samsung mobile bölümünde büyük işten çıkarma operasyonu

Sektörden gelen bilgilere göre Samsung, özellikle mobil bölüm ile ilgili yeniden bir yapılanma tasarladı. Firmanın hedefi mobil bölümde yaklaşık yüzde 30 civarında iş gücünü kısmak.

28000 çalışanı olan firmanın yüzde 30 iş gücünü eksiltmesi demek, global olarak 6700 kişinin işten çıkartılması demek.

Tutunamayan servisler de kapatılacak

Samsung’un pek çok servisi de bulunuyor. Bu servislerin de çoğu pek kullanıcıların dikkatini çekmiş değil. Bunların başında WhatsApp’a yenik düşen ChatOn geliyor. Samsung, başta ChatOn olmak üzere kar getirmeyen ve kullanıcılar tarafından benimsenmeyen pek çok birimini kapatacak.

Ayrıca mobil bölüm haricinde tüketici ilgisini çekmekten uzak kalan e-kitap ve çevrimiçi müzik hizmeti gibi yazılım ürünlerini barındıran bölümün de mobil bölüme dahil edilmesi sözkonusu. Tabi bunların çoğu kapatılacak. Hizmetlerden kullanılabilir durumda olanlar mobil tarafa entegre edilecek.

Bakalım yeniden yapılanma, Samsung’u olumlu yönde etkileyebilecek mi? Çünkü zamanında Nokia gibi sektörü domine eden markalar, çıkardığı sürekli farklı modeller ve bu modellere güncelleme vermeyerek sevilmeyen bir marka haline dönmüştü. Samsung’un da benzer bir akıbete uğrama ihtimali var. Firmanın durumu bu kadar ciddiye almasındaki sebep de biraz bu.

:: Samsung Galaxy Note 4 incelemesi

:: Samsung Galaxy Alpha incelemesi

 

:: Sizce Samsung’un yeniden yapılanmaya ihtiyacı var mı? Firma neleri sizce elden geçirmeli ve hangi hataları yapmamalı?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
31 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

İnsanlar anladı artık neyin ne olduğunu.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Doğru yaparlar

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Sony o kadar direnmişti çalışanını çıkarmamak için Samsung’a bak sen hemen..

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Guncelleme ve servis desteğiniduzgun yapmazsa olacagi bu

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Eskiden SAMSUNG denilince oooo derdik SAMSUNG’ sa tamam alınır. Ama şimdi SAMSUNG denilince aklımıza naylon, poşet, damacana, plastik ibareleri ve dayanıksızlığı geliyor. Sony sağlam ve saygıdeğer cihazlar çıkararak markaya olan saygınlığını hala koruyor. Samsungun bir an önce buna benzer çalışmalar yapması lazım. Yoksa google satın alır samsungu.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Her gün model çıkartırsan plastik ve üstüne güncelleme vermezsen böyle olursun bu sana umarım ders olur inşallah her cihazına android 5.0 verir en azından biraz göze girer

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Samsam batacak asaadasa

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Olacağı buydu sürekli model çıkartacağına daha düzgün bir strateji izleseydi başarılı olurdu

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Galaxy S3 e 4.4.4 güncellemesini vereceklerdi yanlış yaptı***** eğer 4.4.4 almış olsaydı S6 çıktığında en büyük ilgiyi S3 sahiplerinden görecekti. ( Yani ilk etapta cepte olan 60 milyon satış ).
Samsung önce mantalitesini değiştirsin müşteri odaklı çalışsın sonra tasarım ardından donanım ekibine el atsın.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Kullanıcılara kulağını tıkarsan işte böyle kaya toslarsın. Gerçi olan yine emekçilere oluyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Samsung musteriyi onemsememesi yuzunu aynen akibeti nokia gibi olacak samsung artik telefon modelinden cok telefon coplugune dondu matematik problemi gibi

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

aa sırf yorumlara bakıp biraz eğlenmek için habere bakmıştım,biraz erken gelmişim anlaşılan ,sonra yine uğrarım …

isveçli
isveçli
6 yıl önce

Garip ama,Ben s3 aldýðým yýl Samsung en çok telefon satýþýný yaptý.ben iphone 6plus aldým samsung zarar ediyor haberleri baþladý.ortak ruh denilen bu olsa gerek.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Samsung’u bir katkısı sağlar. Ne öyle her sene 5 10 tane yeni telefon çıkar. Zarara girer. Maksimum Orta ve Üst Segment telefon yapması gerekli.

KatyPerry
KatyPerry
6 yıl önce

Galaxy note 10.1 2014 edition çýkar çýkmaz aldým ve aldýðým günden bu güne 1 kere bile güncelleme gelmedi. Benden alt seviye olan tabletler bile 4.4 bizimki hala 4.3 sen bat samsung bat. Ýnþ bütün þirket iflas eder.

NikO ASMU
NikO ASMU
6 yıl önce

Þu aralar herkes iþden çýkarýyo, biride iþe alýyo haberleri yok

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

BATMASINI O KADAR ÇOK İSTİYORUM Kİ ***** MODELLER ÇIKARIYOR GÜNCELLEME VERMİ***** GELECEKTE GÜZEL HABER GELECEK UMARIM…BATTIĞINA YÖNELİK.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Note ve s serisi bize yeterde artarda diğerleri fasa fiso yok galaxy A mış yok Alphaymış çıkar o kadar telefonu sonra güncelleme adam gibi yapma tabikide satamaz sony z1 e bile ultra saving mode verdi samsung note 3 e daha yeni arayüzünü bile vermedi sonu nokia gibi olur inşallah

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

eee tabiki çıkarıcak bir model’den 60 m.dolar yerine 40 kazandı battı sayılır 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Adam ilk uc ay sattigiyla kalsa bile her telefonu 1000 tlye satsa yaklasik 2 milyar gelir elde ediyor yine kar yine kar

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

al işte buda aynı hesap. sen yeni cihaz satacam diye amiral gemilerine güncellemeyi kes bundan ders alma sonra hemen personel çıkart.
bu saatten sonra sana kaliteli personel gelir mi hiç
telefon güncelleştirmelerinde hatalı oynadı bu konuda da hatalı oynuyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Bilinçli tüketicinin Üreticiye yansıması!

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Bu az bile plastik samsunga,apple ve HTC den azıcık örnek alsın.nokia da bir zamanlar bizi bu yolla epey kandırmış ve kazıklamıştı.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Samsung kazandığı kazançları haksız yere kazandı zaten pazarda asıl kendini göstermesi gerek son ve nokia (microsoft)tur çünkü bunlar kaliteli mal yapıyor samsung ise naylonlarıyla hiçbirşeyi hak etmiyor

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Yav çelik hızlı markalarından uzak duruun bunlarda strateji yok. Şamdanlar hemen halanazlanıyor demodanda bu maliyeden anlamayan iktisat gülmeyen liseli ne desın. Adam yıllık gelirinde. 1 milyar dolar kaybetse yandı

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Arkadaşlar Samsung Dediğimiz firmayı gram sevmem fakat şöylede gerçekler var adam üretici beyler, bir siyasi baskılar var üzerinde istihdam vs açısından ikinci tıpkı diğer fabrikalar gibi ürettikçe karlılığı arttırır yani çok basit yazdım fakat durum bu, az bişi düşünün milleti bir yerlere sokup çıkarmadan.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Ben sıkı bir samsung kullanicisiyim fakat musteri memnuniyeti nedir samsung bunu bilmedigi icin kaybetmeye ***** 2 mi servise gonderip geldikten sonra satip esime htc one m8 kendimede iphone 6 plus alacagim dahada samsung ***** Unutma sayin samsung ben olmassam sende olmassin…

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

BASİT FORMÜL: 5 MİLYAR DOLARA CYANOGENMOD’U SATIN AL 7 BİN İŞÇİNİ ÇIKART SENEDE 10 CİHAZI GEÇME MATERYAL KALİTENİ YÜKSELT KRALSIN SONRA

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Batmaya mahkum arkadaş, ben hala iphone 4 ümü çok rahat kullanıyorsam ve bozulsa da iphone 6 ya geçsem diyorsam, bunun yanında kimse samsung telefonlarını uzun zaman kullanamıyorsa ve fiyat konusunda çok da avantajlı birşeyler sunamıyorsa sonuç belli. Bir de ben yeminliyim samsung almayacağıma, çünkü vakti zamanında bunun telefonunda çocugum oyun oynuyordu ve oyun otomatik ödeme yaptırıyordu. Başarı elektroniğin bir uygulamasıydı. Sen kendi kullanıcını trojan gibi birşey ürettirip masraf yaptırıyorsan sen nasıl bir firmasın? Aynen katılıyorum Microsoft, Sony ve Apple hancı diğerleri yolcu. Görün bakın.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Belliydi böyle olacağı oyuncak telefonlardan farkı yok Samsung’ ların. Gelecekte sadece Microsoft ve Apple olacak. BU iki büyük firma yarışacak ve bu yarışı Windows kazanacak.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Bence zamani geldi kactane samsung cihaz kullandim hatirlamiyorum en son aldigim s4 tu 5 ayda kasa soyuldu ekran sarardi garanti karsilamadi onca param bosa gitti markayi sevdigimden alirdim ve ekstra ozellikelr icin s4 umu elden cikarttim sony’e gectim xperia z1 aldim ve kafam rahat dayanikli ve guven veriyor marka olarak agirligini ve guzel cizgisini bozmayan sony’e tesekkur ederim.. Samsungun hicbir touchwiz ozelliklerinide aramiyorum ihtiyac yokmus meger sony cihazimla mutluyum dayanikli farkli kndine özgü samsung mu derseniz bir daha asla..

" Samsung’da Büyük İşten Çıkarma Operasyonu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung’da Büyük İşten Çıkarma Operasyonu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’da Büyük İşten Çıkarma Operasyonu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!