Okunma

Samsung’dan 60 GHz Bandında Çalışan WiFi


13 Ekim 2014 Pazartesi 13:00
Samsung’dan 60 GHz Bandında Çalışan WiFi

WiFi yani Wireless teknolojilerindeki en son nokta olan 802.11AC teknolojisi, 5 GHz bandında çalışıyor ve gigabit veri aktarımını destekliyor. Günümüzde her geçen gün artan kablosuz ağ yapısı ise yeni geliştirmelere ihtiyaç duyuyor. Pek çok firma gibi, Samsung da bu çalışmalarını sürdürüyor.

AR-GE için büyük bir yatırım yapan Samsung, yeni nesil teknolojiler üzerinde sessiz sedasız çalışıyor. Yeni duyurulardan biri ise 60 GHz frekans bandında çalışan yeni bir Wireless teknolojisi olan 802.11 AD.

WiFi 802.11 AD standardına yakından bakalım

2012 yılının Aralık ayında finalize edilen WiFi 802.11 AD standardı, 802.11 AC’nin oldukça ötesinde özellikler ve hızlar bizlere teorik olarak sunuyor. Tavan olarak 7 GHz belirlenen WiGig standardına Samsung, yaptığı çalışmalarla beraber çok daha iddialı bir çalışma frekans bandı buldu ve bir şekilde yanıt vermiş oldu.

Evet kulağa epey yüksek gelse de önümüzdeki yıllarda 60 GHz bandında veri aktarımı yapan WiFi teknolojileri kullanılabilir durumda olacak.

5 kat daha hızlı

2015 – 2016 döneminde kullanıma hazır olacağı söylenen teknoloji, mevcut bağlantıların 5 katından daha yüksek hızlarda veri aktarımı yapabilecek. 

4.6 Gbps / 575 MB saniye hızlarında veri aktarımı yapabilen teknoloji, 1 GB‘lık dosyayı 3 saniye gibi inanılmaz hızlı sürelerde cihazlar arası paylaştırılabiliyor. 

Ne kadar cihaz bağlanırsa bağlansın performansın yavaşlamadığı, dengeli bir sistem olarak nitelendirilen teknoloji, yüksek frekans bandını kullandığı için kanal çakışmalarını da tamamen engelliyor.

Teknoloji medikal cihazlar ve telekomünikasyon ürünleriyle beraber sesli ve görsel pek çok teknolojiyi barındıran ticari cihazlarda önümüzdeki yıl kullanılmaya başlanacağı öngörülüyor.

:: Sizce günümüzün kablosuz teknolojileri yeterli mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Samsung’dan 60 GHz Bandında Çalışan WiFi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  böyle haberler yapilmasin bence türkiyede olabilecek haberler yapilsin biz daha g kullanıyoz 54mbit hiz destekleyen modemlerde 7mbit ile çıkıyoz nete

 2. SDN Okuru dedi ki:

  60ghz frekansının uzun mesafe ve giricilikte sorun yaratmaması için yüksek güç kullanılması gerecek. bu yüzden mobil cihazlarda kullanılmayacağını düşünüyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ohh bee bu samsung iwi ust seviyeye cikarmiw

 4. SDN Okuru dedi ki:

  1 GB’lık dosyayı 3 saniyede indirelim derken mutasyona uğrayacağız.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Para ile degil sira ile…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Daha ben g deyim :)) pcler arasi dosya paylasimi yaparken en fazla 800 kbit goruyorum ttnetle ayni hiz :))

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Parelelci Samsung

 8. SDN Okuru dedi ki:

  4 bin liralık pc al internetin ttenet hızından öteye gidemiyor utanın aldığınız paradan

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Daha bizde ac 5ghz yok ki kaldı ki ad 60ghz gelsin 2020 de ancak 😉

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Parelelinde, aynı veriyi aynı saniyede kaydedebilen depolama ürünleri geliştiriyolar ise güzel haber…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Offfff off biz anca yazılanı okuruz işte

" Samsung’dan 60 GHz Bandında Çalışan WiFi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung’dan 60 GHz Bandında Çalışan WiFi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’dan 60 GHz Bandında Çalışan WiFi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "