Okunma

Samsung’dan Çocuk İşçi İddialarına Yanıt


04 Eylül 2012 Salı 07:20
Samsung’dan Çocuk İşçi İddialarına Yanıt

Samsung‘un elektronik eşyalarını ya da parçalarını ürettiği fabrikalarda çocuk yaşta işçi çalıştırdığı iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu iddiaların üzerine harekete geçen yetkililer bu durumu araştırarak, iddiaların asılsız olduğunu ortaya çıkardı.

Firmadan gelen açıklamaya göre, fabrikaların hiçbirinde çocuk yaşta işçi çalıştırılmazken, yalnızca bazı işçilerin fazla mesai yapmak zorunda kaldıkları ve bazı işçilerin de sağlık güvencelerinin olmadığı ortaya çıktı.

Samsung konuyla ilgili olarak ne dedi?

Elektronik eşya devi, çocuk yaşta işçi çalıştırma konusunda herhangi bir ihtimal dahi olmadığını belirterek, şu sözleri kullandı;

“Şirket olarak çocuk istismarı ve çocuk yaşta işçi çalıştırma konusunda sıfır tolerans gösterdiğimizi belirtmemiz gerekiyor. Çin‘de bulunan fabrikalar için ortaya atılan çocuk işçi çalıştırıldığı iddiaları tamamen asılsızdır ve Samsung bu durumun engellenmesi için elinden geleni yapmaktadır.”

Fakat Çin’de araştırmalar yapan yetkililer, bazı fabrikalarda çalışan işçilerin öğrenci olduğunu ve 18 yaşın üzerinde olmasalar da 16. yaşlarını doldurmuş olduklarını ortaya çıkardı.

Bilindiği gibi Çin’de çalışma yaşı 16  olarak belirlenmiş ve doğal olarak bu durum çocuk işçilerin çalıştırılmadığını ortaya koyuyor.

Yine de 16 yaşındaki işçilerin, yetişkinlerle aynı kefeye konarak, aynı ağır çalışma şartlarına maruz kaldıkları, fazla mesai yapmaya zorlandıkları ve yetişkin iş arkadaşlarından çok daha düşük bir maaşa sahip oldukları da gelen bilgiler arasında.

Ayrıca bu çocuk yaştaki çalışanların sağlık güvencelerinin de olmadığını belirtelim. Bir şeyleri kılıfına uydurmak tam olarak böyle bir durum olsa gerek diye de ekleyelim.

:: Samsung’un partner fabrikalarında 16 yaşında işçilerin çalışmasını nasıl karşılıyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Samsung’dan Çocuk İşçi İddialarına Yanıt”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tam 4 yıl Çin’de yaşadım… Sadece çocuklar değil genel olarak herkes düşük maaşla çalışıyor diyebiliriz. İşçi çalıştırma yaşının 16 olmayısla birlikte aldıkları maaşların orantılı olduğu doğrudur. Yazı sadece çamur atma amacıyla yazılmış sanırım…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Amma giydirmişsiniz ***** taraflı bir haber değ***** savunma psikolojine girmişsiniz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu apple de yapıyordu . Hatta liseli çalıştırdığı 18 videolardan dolayı birçok ipod ile erotik film geldi .

 4. ALPARS dedi ki:

  Ülkemizde işçi çalıştırma yaşı 15.

  Çin’de de zaten çalıştırma yaşı 16.

  E zaten çalışanlarda yaşını doldurmuş.

  Bu haberden,Samsung’u işçilerine sağlık güvencesi sağlamamasından dolayı eleştirebiliriz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar insanların taraf tutması veya bir düşünceyi savunması gayet doğal birşeydir. tarafsız olmak imkansıza yakındır. nası yazarımız appleı destekleyen bir haber yapıyorsa siz de yorumlarınızda samsungu savunuyorsunuz. bu normal bir durum sadece bunu yazara veya habere kızarak değil düşüncelerinizle antitezlerinizle savunun. önemli plan dengeyi tutturmaktır. bir yazar samsungu bir yazar appleı savunuyorsa güzeldir. ama herkes tek tarafı savunursa çemberi aşamayız. saygılar.

 6. Cedriic dedi ki:

  Stajyerdir Belki

 7. TheAbidinoqlu dedi ki:

  Ben de kçük yaşta olsam çalışırdım valla,bi bilgisayarla uğraşma yeri olsun yeterr

 8. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyede durumların bundan ne farkı var şuan bile ülkemizde sigortasız çalıştırılan yüzbinlerce insan var. uzaklarda aramayalım bu tip sorunları

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke ülkenizde böyle büyük firmalar fabrikalar kursada teknik eleman yetişse..meslek liseleri için büyük bir nimet bence..14-18 yas tam ara elaman yetiştirme yaşı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Şunu ifade etmek isterim 4. leventte çalışıyorum shiftdelete.net komşu sayılabilecek kadar yakınım ve 4. levent oto sanayi tarafına doğru gidersek çocuk işçiliği ve istismarının kralını görürsünüz.İlk önce bir kendimize bakalım ondan sonra konuşalım ayrıca foxconn fabriklarında çalışan çocuk işçilerinin üstü örtüldü sorumlu direk t apple diyemeyiz ama kontrol edilmesi lazım iş meydana çıkınca kontrol etti apple firması.Biz önce kendi ülkemizde çalışma şartlarını yeterlilik belgelerinin nasıl alındığına bakalımda sonra eleştirelim.Saygılar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Şu haber Samsung’a çamur atmaktan başka bir amaçla yazılmamış yani. 16 yaşında çalışan varmış ee ülkede çalışma yaşı 16 olarak belirlenmiş. Az maaş alıyormuş, çalışma şartları ona ağır gelebilirmiş bu çalışanın derdi sonuçta kanunen sorun yokken bu haberi yapmanız çok yersiz olmuş. Çalışan 14-15 yaşında olsa haber olur da bunu yazdığın zamana yazık.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  he apple da zaten hep yetişkin çalıştırıyor, fazlasıyla maaş ödüyor ve hiç bir sorun yaşanmıyor? Bi kaybolun gidin allah aşkına

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Elmayı bu kadar adam edenler elma fanları değil. Elma fanlarına duyulan gereksiz batma duygusu. Batan ne onu bir anlasam ?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş bu apple hayranlığı nedir ya 😀

 15. SDN Okuru dedi ki:

  işçilerin hepsinde hangi marka olursa olsun sağlık güvencesi şart koskoca firma ordan gelicek 3-5 kuruşa bakmamalıdır

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadasa katiliyorum . Tarafsiz yazamaz misiniz Murat Bey ? Her yazar kullanmadigina camur mu atacak yani ? Cok amator ve cocukca bir davranis .

 17. Red Bull dedi ki:

  tamam murat bey kızmayın bu kadar bir elma fanı olarak
  bizi sevmeye bilirsiniz ama belli de etmeyin
  her bir haber epıl bunu mu cıkartıyor epıl bununlamı gelecek epıl epıl epıl.
  sonra sıkılıncada hadı bakalım samsunga b*k atalım inini dibini araştıralım
  şuan ki mizahınız ona kaçıyor

  adı üstünde onlarda çalışma yaşı 16 konmuş problem iştigal edecek bir durum değil
  onlar samsung gibi bir firmanın yanında çalışma fırsatı buldukları için şükür etmeleri lazım

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın neresine giderseniz gidin tablo hep aynı yapacak bişey yok çünkü insanoğlu kölelikten memnun memnun değilseniz tümden işsiz kalırsınız çünkü sistemi savunan kölenin kendisi adına ne derseniz diyin ister kapitalizm ister komünizm

" Samsung’dan Çocuk İşçi İddialarına Yanıt konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung’dan Çocuk İşçi İddialarına Yanıt ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’dan Çocuk İşçi İddialarına Yanıt ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "