Okunma

Samsung’dan Tartışma Yaratacak Reklam


06 Temmuz 2013 Cumartesi 13:00
Samsung’dan Tartışma Yaratacak Reklam

Samsung‘un gerek basılı reklamlarında gerekse TV reklam filmlerinde Apple karşıtlığı stratejisini benimsediği bilinen bir gerçek. Önceki dönemde yayınlanan ve bu anlayış ile şekillenmiş reklam filmleri ile Koreli şirket adından söz ettirmeyi ve yeni ürünlerini ön plana çıkarmayı başardı.

Buna rağmen, rakip marka karşıtlığının dozunda zaman zaman kırmızı çizgiler de aşılmıyor değil. Daha önceki bazı reklam filmlerinde Apple’dan çok Apple kullanıcı kitlesi üzerine odaklanan ve neredeyse onları yeren Samsung‘un aynı anlayışı yeni bir reklam filmi ile sürdüğünü görüyoruz.

İzlanda için hazırlanan TV reklamında Apple kullanıcısını canlandıran erkek bir karakter, elinde iPhone‘u sembolize eden elma ile dağlık bir alanda görünüyor. Telefon (elma) ile istediğini yapamadığı hareketlerinden anlayışılan adam “elma”yı gömüyor ve sonraki sahnede elinde bir Galaxy S4 ile ortaya çıkıyor.

Galaxy S4‘ü eline adıktan sonra coşan karakterin sevincine, neye gönderme yaptığı pek anlaşılamaya ninjalar ortak oluyor ve bir koyunun karşısında hep beraber dans etmeye başlıyorlar. Koyunun boş ve umarsız bakışları özellikle yakın planlar ile seyirciye aktarılırken, kapanışta ana karakter elmadan bır ısırık alıyor. (Apple logosuna gönderme) Reklam filmi koyunun boş bakışlarından giderek uzaklaşan çekimler ile son buluyor.

Film internet ortamında belli bir ilgi çekmesine rağmen oldukça eleştiriliyor. Yabancı forumlarda ve reklamın yer aldığı video paylaşım sitelerinde yapılan izleyici yorumları ise Samsung açısından pek de olumlu değil. Apple bu tür reklamlara ender olarak cevap verse de son filmden sonra bir tavır takınacağı merak konusu.

Samsung’un Apple karşıtı önceki reklam filmlerini diğer sayfalara geçerek izleyebilirsiniz…

:: Samsung’un Apple karşıtlığı üzerine kurulu reklam stratejisini olumlu buluyor musunuz?

 

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

69 yorum - “Samsung’dan Tartışma Yaratacak Reklam”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung arkada kaldığından işi gücü apple a çamur atmak ne yaparsa yapsın gene geçemio işte ezik

 2. SDN Okuru dedi ki:

  elinde elma varken sıkılıyo sonra s4 alıyo coşuyo işte ne alaka apple .d.d.d

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar haklı ne yapsınlar ! 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iyi hoşda ios7yle nie wp8/android karışımı bi görüntü sağladı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Beter ol iphone:)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung logoya takılma sen

 7. SDN Okuru dedi ki:

  reklam resmen appele kullanicilarinada hakaret ediyor Appele kullanan Koyun dur misali verin paralarli koyun gibi kullanin

  Bilezik gibi geriririm anlamida cikartilabilir XD

 8. SDN Okuru dedi ki:

  samsung neyin kafasını yaşıyor anlamadım 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Daha durrrrrrr çekeceğin var iphone. Yıllarca 5 kuruşa 3 köfte yedirdin. YEnilik desen eskiden yapıyordun şimdi imajın üstüne yatıyorsun. Daha çekiceğin var kurtlu elma:)

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Zamzeng den bu beklenirdi zaten

 11. SDN Okuru dedi ki:

  tipik chp zihniyetinde muhalefet yapıyorlar. yeniliğe ve fikirlere sahip olamadıkları için sadece rakibi eleştirirler. icraat sıfır

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi tamam o da bir firma ve tabii ki telefonunu satmak için en iyi olduğunu iddia edecek. Tarafsız yorum yapıyorum. Bu reklam cidden saçma olmuş yaaa

 13. SDN Okuru dedi ki:

  iphone cular basmış yine burayı 😀

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Herşeyim Apple ama telefonum Samsung Note 2, iphone çok yetersiz ve kapalı kutu herşey sınırlı….

 15. SDN Okuru dedi ki:

  BAŞARILI OLMUŞ 🙂 Belli ki elmacıların epey zoruna gitmiş.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  çok yaratıcı olmuş hakikaten zaten eline elmayı alan çıkıyor reklama ne elmaymış arkadaş… apple ın yanında bi çürük elma kadar olamadılar. nokia da aynı yere oynamış, korkmayın apple dan bu kadar çalışın sizin de olsun.

 17. fatihcamli dedi ki:

  süper 1 reklam

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Çok 3. sınıf bi reklam

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Gereksiz olduğunu düşünüyorum eğer 1 ürün kaliteli ise reklama ihtiyacı yoktur samsung kullanıyorum ama karalama kampanyasini desteklemiyorum

" Samsung’dan Tartışma Yaratacak Reklam konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung’dan Tartışma Yaratacak Reklam ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’dan Tartışma Yaratacak Reklam ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "