Okunma

Sanal Dünyalarda Terörist Avı


31 Temmuz 2007 Salı 13:00
Sanal Dünyalarda Terörist Avı
Artık nasıl yapılacağını bilmiyoruz ama bazı haberci dostlarımız sanal dünyaları gerçek nükleer test arazileri bulamayan teröristlerin sığınak yeri ve temrin mekanı olduğunu düşünüyorlar ve onların durdurulmaları için güvenlik güçleri ve hükümetlerin çalışmalara başlaması gerektiğini düşünüyorlar. Hatta sanal dünyadaki tatbikatlar gerçek olanların yerini almaya bile başlıyor gibisinden yorumlarla bizi bizden aldıklarını da eklemeliyiz.

İkinci Hayatınızda Terörist Olur muydunuz?

Second Life adlı oyun, gerçek insanların sanal varlıklarını sürdürdüğü ve sanal firmaların gerçek yatırımlar yaptığı bir yer olarak oldukça ilgi çekici bir alan. İnsanların kendilerine altternatif bir hayat oluşturduklarını ve bir veya birden fazla alt benliği serbest piyasaya sunduğu bir yer olarak başka bir âlem de olsa, yine insanlar arasında etkileşimi sağlayan bir platform ve şeytan dürtmek için sanalmış gerçekmiş, pek bakmıyor.
Tabii şimdi bir başka durum da var ki, oldukça kafa karıştırıcı. Zira teröristler bu tür oyunlarda kamplaşıyorsa, gerçek dünyadan farksız şekilde benzer güvenlilirlik ölçütlerini uygulayacaklardır. Yani Batı’daki dünyanın pek bi korktuğu ve artık "terörist örgüt" sözcüğü yerine kullandığı "El Kaide" korkusunu/paranoyasını sanal dünyada yenebilmek için oyun içi süzgeçlerde "terror" sözcüğünü tuşlamaktan fazlasını yapmak zorundalar.
Bir de arada "World of Warcraft" gibi oyunlarda kullanılan gerçek dünya benzeri silahlardan bahseden bir paragraf okuduk ki hâlâ etkisindeyiz. Aman dikkat diyelim, bu oyundaki Warlock sınıfı iblisleri silah olarak çok iyi kullanır; dolayısıyla gerçekten bir cadı avına başlamanızı önereceğiz. Zira sanal dünyadaki idmanı gerçeğe dökerlerse; kaçın diyoruz.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sanal Dünyalarda Terörist Avı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Second Life tam olarak nedir?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Garip bir durum
  Bu iş sanki sevmedğim matematiği hatırlattı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ilginç…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aman ne güzel!

" Sanal Dünyalarda Terörist Avı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sanal Dünyalarda Terörist Avı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sanal Dünyalarda Terörist Avı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "