Okunma

Sanal Gerçeklik Facebook’a Yaramadı


26 Mart 2014 Çarşamba 23:00
Sanal Gerçeklik Facebook’a Yaramadı

Facebook önceki gün borsa seanslarının kapanmasının hemen ardından, sanal gerçeklik teknolojilerinde lokomotif şirketlerden biri olarak görülen Oculus VR‘ı satın aldığını açıklamıştı. Açıklamanın ardından kapanış sonrası işlemlerinde yüzde 1‘lik bir hisse değeri kaybı yaşayan Facebook, duyurudan sonraki ilk iş gününde (bugün) ise çok daha olumsuz bir grafik çizdi.

Oculus Rift adlı sanal gerçeklik teknolojisinin geliştiricisi Oculus VR, L.A. Times haberine göre Facebook’a bugün yüzde 7‘ye yakın değer kaybettirdi ve şirketin hisse değeri 60,38 dolara düştü. 2 milyar dolarlık satın alma sonucunda ABD’de teknoloji şirketlerinin yoğunlukta olduğu Nasdaq borsası da etkilendi ve yüzde 1,4 puanlık düşüş yaşandı.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/nasdaq-bonos_del_tesoro-thomson_reuters_elfima20130402_0001_11393848681.jpg

Şimdi Top Oculus’ta

Satın almanın en iyi analizlerinden birini ise Macquarie Securities’ten Ben Schachter yaptı: “Oculus VR’ın yakın gelecekte 2 milyar dolar edecek bir mali modeli bulunmuyor. Tıpkı WhatsApp gibi Oculus da tek bir alana odaklı olarak çalışan küçük bir mühendis ekibinden oluşuyor.

Eğer gelecekte sanal gerçeklik bir şekilde beklentiyi karşılayacak seviyeye gelirse, 2 milyar dolarlık satış asrın fırsatı olabilir Facebook için. Eğer gelmezse Facebook bu kumarı kaybedecek.”

:: Siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sanal Gerçeklik Facebook’a Yaramadı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke Microsoft alsaydı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  oha ne alaka oculus?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Herşeyi satın aldı ama sıkıldım

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Abi yuh ya Oculus’dan ne istedin yahu? Ne işin olur senin Oculus’la. Sanki bana oyun üreticisi ya da oyun donanımcısı. Sony alsa, Microsoft alsa, Nitendo alsa anlarım. Öldürecek güzelim teknolojiyi gibi geliyor. İnşallah yanılırım.

" Sanal Gerçeklik Facebook’a Yaramadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sanal Gerçeklik Facebook’a Yaramadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sanal Gerçeklik Facebook’a Yaramadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "