Dijital İndirme ve Oyun Pazarı


20 Eylül 2011 Salı 05:45
Dijital İndirme ve Oyun Pazarı

Teknoloji günden güne ilerleyen, dur durak bilmeyen bir birikim. Bu hızlı gelişim kimi insanları veya kurumları memnun ederken, kimilerini ise, eğer gerekli hamleleri yapmaz ise, ekmeğinden edebiliyor.

Bu konuya dikkat çeken bir internet sitesi de okurlarına şu soruyu yöneltmiş: Oyunlarınızı Dijital Marketten‘mi yoksa Perakende Satış Mağazalarından mı alıyorsunuz?

 

Gelen cevapların büyük çoğunluğunun Perakende Satış Mağazaları olması üzerine bir araştırma yapan site, bunun sebeplerini sıralamaya çalışmış. Siteye göre bu durumun sebepleri şunlar.

Öncelikle, oyunseverlerin büyük bir çoğunluğunda görerek, dokunarak, bakarak alma merakı var. Bunun yanında, ülkemizde de çok yaygın olan koleksiyonculuk anlayışı da, yine dijital mecradan oyun indirilmesinin önünde bir etken.

 

Hızlı İnternet Çok Para Demek

Hiç şüphe yok ki, oyunseverlerin sorunsuzca en yeni yapımları indirebilmeleri ve en kısa sürede oynayabilmeleri için çok hızlı bir internet gerekir. Halbuki hemen hemen dünyanın her yerinde hızlı internet, daha çok masraf ve maddi külfet demektir.

Ayrıca, artık oyunların 10-22 yaş aralığına hitap ettiği ve bu sınıfın büyük bir çoğunluğunun öğrencilerin oluşturduğu dönemleri de geride bıraktık. Bu nedenle, video oyun indirmeye zaman harcamak istemeyen kişiler, kolay ve garantili yol olarak video oyun satış marketlerine gitmekteler.

Tabii ki gelecekte bu durum nasıl şekillenir, internet şu an için halen tam olarak fethedemediği bu kaleyi alabilir mi, alabilirse ne zaman alır bilinmez. Ancak bildiğimiz bir şey var o da, şu an oyunların en çok satıldığı yer halen dışarıda bir yerlerde olan market ve mağazalar.

:: Sizce internetin bu kadar hayatımızın içine girmesi iyi bişey mi?
yazarUğur Tufan

Oyun ve teknoloji dünyasını yakından takip eden Uğur, yakaladığı haberleri SDN okuyucularıyla paylaşmaktan keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Dijital İndirme ve Oyun Pazarı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:
 2. Ziyaretçi dedi ki:

  güncel oyunlar için evet, mağazalar dijital satışlardan daha çok tercih ediliyor. ben de yeni çıkmış bir oyuna o kadar para veriyorsam kutu içeriği ile birlikte almak isterim. ancak güncelliğini yitirmeye başlamış oyunlarda durum böyle değil. steam bunun en iyi örneği. sürekli kampanyalar, indirimler oluyor. bu da kullanıcıları cezbediyor. geçen hafta 9,99 $ fiyata CoD MW satılıyordu. mağazalarda bu fiyatları görmek çok zor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Eskiden Beri Bilgisayarlarla Uğraşan Arkadaşlar bilir Eskiden Bir Oyun Kutusunun içinden Neler Çıkardı Şimdi Ne Çıkıyor ? CD Almanın hiç bir anlamı kalmadı çünkü kutunun içinden 2 sayfa kağıt ve b idvd çıkıyor bence indirmeleri değil firmaların sattıkları paketin içeriğini düşünmeleri gerekiyor

" Dijital İndirme ve Oyun Pazarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital İndirme ve Oyun Pazarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital İndirme ve Oyun Pazarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!