Okunma

Sanal Matris Mimarisi


18 Nisan 2009 Cumartesi 12:46
Sanal Matris Mimarisi

Yeni EMC Virtual Matrix Architecture yüksek seviyede ölçeklenirlik sunmak için sektör standardı bileşenlerini EMC Symmetrix’in benzersiz özellikleri ile entegre ediyor. Bu şekilde yüzbinlerce VMware’i destekleyen yüzbinlerce terabayt veri depolama kapasitesine kadar ölçeklenebilen sistemleri, on milyonlarca IOPS’i (saniye başına girdi/çıktı) ve diğer sanal sunucuları tek bir veri depolama altyapısında birleştiriyor.

Bu mimari büyütme mimarisinin performansı ve etkinliği ile küçültme mimarisinin maliyet-etkin esnekliğini birleştiren ilk veri depolama mimarisi olma özelliğini de taşıyor.

EMC Virtual Matrix Architecture veri merkezi depolama kapasitesinin fiziksel sınırlarını ortadan kaldırmak için baştan başa özel olarak tasarlandı ve hazırlandı. Yeni mimari, veri depolama yönetimini basitleştiren otomasyona sahip olmanın yanısıra, kaynakların istendiğinde ölçeklenmesine olanak sağlar ve geleneksel son teknoloji veri depolama sistemlerine oranla depolanan terabayt başına dah az enerji kullanır.

Yeni mimari ve yeni sistemlerle ilgili ayrıntılı bilgilere www.overtakethefuture.com sitesinden ulaşılabiliyor.

Bu yenilikçi mimariye dayanan ilk veri depolama sistemi olan EMC Symmetrix V-Max sistemi de 14 Nisan itibariyle satışa sunuldu. Symmetrix V-Max dünyanın en büyük, en son teknoloji veri depolama dizilimidir ve enerji masraflarını azaltmak ve IOPS’i geliştirmek için çok çekirdekli işlemciler kullanıyor.

Son nesil Enterprise Flash, Fiber Kanal ve SATA sürücüleri ile birleşmiş olan Symmetrix V-Max sistemi, kullanıcıların yüksek performans ve yüksek kapasiteyi tek bir sistemde elde etmek için gerekli veri depolama ihtiyaçlarını maliyet etkin şekilde karşılamalarına olanak sağlıyor.

EMC, Symmetrix DMX-4 sistemine eşlik ediyor ve EMC’nin son teknoloji ürün portföyünü zenginleştiriyor. Bu iki sistem birlikte bugün pazarda, mevcut olan en son teknolojiye sahip en yeni iki veri depolama mimarisini temsil ediyor.

Yeni sistemin merkezindeki yüksek kullanılırlıklı Symmetrix V-Max Motoru, 128 GB’a kadar bellek kapasitesi, maksimum 16 ana bilgisayar ve maksimum 16 sürücü kanal bağlantısına sahip çok yedekli Intel® Xeon işlemci içeren esnek bir yapı taşı.

Virtual Matrix Architecture, Symmetrix V-Max Motorunun kaynakları paylaşmasına ve kaynaklar arası ara bağlantı kurmasına olanak sağlıyor. Bu da bir Symmetrix V-Max sisteminin sektörün öncüsü Symmetrix DMX-4 sistemlerine oranla iki kat daha fazla sayıda ön uç ve arka uç bağlantı ile 1.024 GB’lık global bellek kapasitesine kadar ölçeklenmesini mümkün kılıyor.

Sanal cihazlar ve uygulamalar dinamik bir şekilde eklenip kaydırıldıkça, kaynakları kolayca ve doğrusal biçimde paylaşma ve arabağlantı kurma özelliği en önemli gereklilik olarak ortaya çıkıyor.

Symmetrix V-Max sistemi sektörün şu an lideri olan Symmetrix DMX-4 sistemlerine göre üç kat daha fazla performans, iki kat daha hızlı bağlanırlık ve üç kat daha geniş kullanılabilir kapasite sunuyor. Ayrıca, terabayt ve IOP başına önemli derecede daha düşük enerji tüketiyor.

EMC’nin Erken Benimseme Programı’nın bir parçası olarak 30’dan fazla yeni sistem dünyanın en büyük veri merkezlerine sahip müşterilere sunuldu. EMC’nin dünyanın en gelişmiş ve en teknolojik veri merkezlerinden biri olan veri merkezi de bu sistemi kullanmaya başladı.

Yeni Otomatikleştirilmiş Yönetim Araçları

Veri depolamanın çoklu fiziksel sunucular ve sunucu grupları ile birebir uyacak şekilde hazırlanmasını gerektiren sanal sunucu ortamlarında, Symmetrix V-Max sistemi veri depolama hazırlığını otomatikleştiriyor, hazırlık sürecinin süresini ve karmaşıklığını yüzde 95 oranında azaltıyor.

VMware’in bir dizi özelliği ile entegrasyon özelliği hem sunucu hem de veri depolama kaynaklarının istendiğinde merkezi yönetim, raporlama ve kontrolla hazırlanmasına olanak sağlıyorr. 

Kademeli veri depolama ortamlarında Symmetrix V-Max sistemleri, işin gerektirdiği durumlarda, verilerin farklı veri depolama kademelerine ve ultra yüksek performanslı Enterprise Flash Sürücüleri, geleneksel Fiber Kanal disk sürücüleri ve yüksek kapasiteli SATA disk sürücüleri de dahil RAID koruma alanlarına aksaklık yaşamadan yerleştirilmesine olanak sağlıyor.

Virtual Matrix Architecture rakip markalara göre müşterilerin daha az sürede daha çok verinin, sistemin performansına minimum derecede olumsuz etki yaparak, yerlerini değiştirip farklı konumlara yerleştirmelerine ve bu esnada da günümüzün 24 saat hizmet veren veri merkezlerini koruyucu yerel ve uzaktan yineleme etkinliklerini sürdürmelerine olanak sağlıyorr.

EMC ayrıca yenilikçi otomasyon teknolojisi Tamamen Otomatik Veri Depolama Kademelendirme’yi (FAST) de duyurdu.  Virtual Matrix Architecture’ın benzersiz veri yerleştirme özelliklerinden faydalanan FAST;  iş kurallarına, öngörücü modeller ve gerçek zamanlı erişim örüntülerine dayanarak verilerin birden çok veri depolama kademesi arasındaki hareketlerini otomatikleştiriyor.

Bu da Enterprise Flash Sürücülerin benimsenme sürecini hızlandırır. Hızlanan süreç, kullanıcıların Flash performansını ve SATA sabit sürücülerinin maliyet etkin kapasite özelliklerini daha etkin bir şekilde kullanarak yatırımlarından daha çok getiri sağlamalarına ve daha düşük toplam sahip olma maliyetinden faydalanmalarına olanak sağlıyor. Bu yeni teknoloji bu yıl içinde Symmetrix V-Max sistemleriyle sunulacak.

Yeni Symmetrix V-Max Kademeli Veri Depolama Sisteminin Özellikleri

Dünyanın Sanal Matris Mimarisi’ne dayanan en büyük, son teknoloji veri depolama dizilimi olan Symmetrix V-Max aşağıdaki özelliklere sahip;

:: 128 adede kadar Intel Xeon işlemci çekirdekleri
:: 1 TB’a kadar global bellek  
:: Fiber Kanal/FICON/Gigabit Ethernet/iSCSI bağlantısı
:: En son nesil Flash/Fiber Kanal/SATA sürücü desteği
:: 2.400 sürücüye kadar ölçeklenme
:: Maksimum düzeyde kullanılabilen, korumalı 2 PB(petabayt) kapasite

Yenilikçi Finansman Seçenekleri

EMC Global Finansal Hizmetleri müşterilerin toplam sahip olma maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmak için  Symmetrix V-Max sistemlerinin satın alınmasında yenilikçi finansman seçenekleri sunuyor. EMC’nin sunduğu finansman seçenekleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.emc.com/products/how-to-buy/financing.htm linkine girin.

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sanal Matris Mimarisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sanal Matris Mimarisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sanal Matris Mimarisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "