Sanal müzede en çok gezilen yerler belli oldu


15 Nisan 2021 Perşembe 17:51
ABONE OL
Sanal müzede en çok gezilen yerler belli oldu

Koronavirüs salgınıyla birlikte müze ziyaretleri ne yazık ki yapılamaz hale geldi. Hal böyle olunca sanal müzeler vatandaşların uğrak noktası haline geldi. Bu duruma karşı çözüm geliştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı ise müze ve ören yerlerinin üç boyutlu gerçek modellerinin sanal olarak gezilebilmesi ve kültürel mirasın internette tanıtılması amacıyl hizmete sunulan sanalmuze.gov.tr sitesine 33 müze ve ören yeri eklendi.

Bakanlık tarafından oluşturulan platform pandemi döneminde sanal olarak 12.5 milyondan fazla ziyaretçi ağırladı. Bu rakamlara göre ise Göbeklitepe, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Efes Ören Yeri, Troya Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi en fazla ziyaretçi ağırlayan yerler oldu.

1 – Kurtuluş Savaşı Müzesi

1920-1924 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği binada faaliyet gösteren müze Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı’nda bulunuyor.  1. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak binasının inşaasına ise 1915 yılında başlandı. İlkin İttihat ve Terakki Cemiyeti kulüp binası olarak tasarlanmış binanın planı evkaf mimarı Salim Bey tarafından yapılmış, inşasını ise kolordunun askeri mimarı Hasip Bey tamamlamış.

Ankara’da bulunan müzeyi buradan ziyaret edebilirsiniz

2 – Cumhuriyet Müzesi

1924-1960 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bina, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunuyor. 1923 yılında mimar Vedat Tek (1873-1942) tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası mahfili (toplantı yeri) olarak tasarlanan ve inşa edilen bu bina işlevi değiştirilerek meclis olarak kullanılmıştır.

Ankara’da yer alan müzeyi buradan ziyaret edebilirsiniz

3 – Efes Müzesi 

Türkiye’nin İzmir iline bağlı Selçuk’ta bulunan müze, yakınlarında bulunan Efes kazı alanındaki buluntulara ev sahipliği yapıyor. En bilinen eser, Efes’teki Artemis Tapınağı’nda bulunan Artemis heykelidir. Ayrıca müze, arkeoloji ve etnografya olarak iki bölüme ayrılıyor. Müze 2012 yılı sonunda kapanmıştır ve Kasım 2014’te kapsamlı bir yenileme sonrası yeniden açılmıştır. Yılın her günü ziyarete açıktır.

İzmir’de yer alan müzeyi buradan ziyaret edebilirsiniz
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Sanal müzede en çok gezilen yerler belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sanal müzede en çok gezilen yerler belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sanal müzede en çok gezilen yerler belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!