Okunma

Sandboxie: Deneme Tahtanız


15 Ekim 2007 Pazartesi 13:00
Sandboxie: Deneme Tahtanız
Bazı yazılımların sistemde sorunsuzca çalışmasını istersiniz; ama o an için yaptığınız ayarları veya girdiğiniz şifreleri kesinlikle hatırlamasını istemezsiniz. Ya da başka hesap açmadan sanal bir alternatif kullanıcı yaratmak için ne yapmanız gerekir? Sandboxie bu sorunlar için tam bir çözüm. Yaptığı iş, anlatırken oldukça basit; bununla beraber beraberinde getireceği uygulama zenginliği yüksek.

Nasıl Çalışır?

Yazılımın çalışma mantığı çok basit. Yazılımlar çalıştıklarında kurulu oldukları diskten veri okurlar ve kendi üzerlerindeki değişiklikleri diske yazarlar. Sandboxie ve benzeri uygulamalar ise burada devreye girer ve arada bir kum havuzu oluştururlar. Bu şekilde, diskten okunan veri önce kum havuzunda toplanır; sonra oradan okunur. Yazılan veri ise sadece kum havuzuna yazılır. Kum havuzunda olmayan bir veri talep edildiğinde ise yine gerçek kayıt alanından okunarak havuza taşınır.

Nasıl Kullanılır?

Sandboxie çalıştıktan sonra kendi menüsünden bu yazılım aracılığıyla çalışacak yazılımı seçmeniz yeterli. Bundan sonra çalışan yazılımla beraber aynı klasörler içinde işlem yapmak isteyen yazılımları Sandboxie’nin ana penceresinde görebilirsiniz. Burada görülen her yazılım aslında sabit diskteki gerçek veriler üzerinde değil, Sandboxie tarafından yaratılmış havuzdaki veriler üzerine işlem yapıyor.

Bilgi İçin: Sandboxie
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Sandboxie: Deneme Tahtanız”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  gözlemlediğim kadarıyla sandboxie kendine kendi içinde sürücü oluşturuyor. bi programa sağ tıklayıp sandboxla çalıştır diyince o program sandboxun oluşturdugu sanal sürücüye kuruluyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  haersey tamada masaüstüne attığı ikonlar çalışmıyor yani program kurunca bunu nasıl halledeceğiz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar.
  Kısaca sandboxie’ye aldığınız programları sanal olarak çalıştırıyorsunuz yani virusler falan filan gerçek sisteminize zarar veremiyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  evet galiba dediğin gibi mesela bi programda bişe deniceksin yan etkilerinden korkuyosun o zaman bişey oluyomu olmuyomu diye bu programdan denersin 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Galiba ben anladım.
  Hani diyoruz ya şu ayarla oynasam , şunu yüklesem bilgisayara bişey ***** onu deniyoruz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Cok farklı bir yazılım, tam olarak da ne ise yaradıgını da pek kestiremedim. Gereksiz gibi duruyor ama belki de cok yararlı olabilir. Daha ayrıntılı anlatılması daha güzel olurudu.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Evet küçük bir deep freeze gibi çalışıyor komple sistemi dondurmuyor ama bu program üzerinden yapılanları donduruyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ben de yanlış anlamadıysam küçük bir deepfreeze.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Anlayanb birileri sana anlatsın:)
  Dana nasıl anlatsında anlayasın:D:D

 10. SDN Okuru dedi ki:

  valla bende anlamadım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Anlaşılmicak bişi yok bence, XP için prezervatif işte 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Anladım gibi ama işime yaramayacak sanırım. Bilgisayarım sadece bana ait, gizliliğe gerek yok.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de anlamadım. Programlar daha mı hızlı açılacak?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  kısaca tam bi karmaşa

  1. SDN Okuru dedi ki:

   çok güzel bir yazılım virüslerle uğraşmaya son , kullanımı çok karmaşık değil , yeniden format atıp tüm programlarımı sandboxie ile çalıştıracağım

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de bir şey anlamadım.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Anlamadım ben birşey 🙂

" Sandboxie: Deneme Tahtanız konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sandboxie: Deneme Tahtanız ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sandboxie: Deneme Tahtanız ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "