Okunma

SanDisk’ten 8 GB SDHC


17 Ekim 2007 Çarşamba 13:00
SanDisk’ten 8 GB SDHC
Nerede o eski yüksek performanslı CompactFlash kartlar diyecek gibi oluyorsanız, SDHC‘nin CF’nin yerine geçiyor gibi görünüşü sizi de tedirgin ediyordur. CompactFlash her ne kadar yok olmasa da artık kullanıldığı ürünlerin de oranı fazla artmıyor. Özellikle artık giriş seviyesi olan ve profesyonellik iddiası olmayan SLR fotoğraf makineleri bile CompactFlash değil, SD Card kullanıyor. Buna her gün binlercesi satılan cep fotoğraf makinelerini de ekleyince, SD Card çok daha geniş bir kullanım alanına sahip oluyor.

SanDisk Ne Yapmış?


MicroMate ve SanDisk’in yeni SDHC bellek kartı.
SanDisk, sığası 2 GB’ı geçen SD Card ürünlerinde kullanılan SDHC (Secure Digital High Capacity) biçimine uygun 8 GB sığaya sahip bir bellek kartını dün duyurdu. Bu kartın özelliği hem yüksek bir sığaya sahip olması hem de SanDisk’in Extreme III serisinden, aynı ürün grubundaki diğer ürünler gibi, yüksek okuma ve yazma hızlarına sahip olması.

Kuramsal olarak 20 MB/s okuma ve yazma (~137x) hızlarına sahip olan ürün için bahsedilen en düşük aktarım hızı 6 MB/s (alışılageldik birimlerden yapılan bir hesapla, 41x) olarak verilmiş. Bunun yanında, şimdiye kadar gördüğümüz her üründe olduğu gibi en iyi ihtimallerin, verilen değere göre 1/1 oranında okuma ve en iyi ihtimalle 3/4 oranında da yazma olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ürünü test etmeden kesin birşey söylememiz güç.

Ürünün ABD satış fiyatı 180 dolardan bir sent eksik olarak belirtilmiş. SanDisk’in fiyat politikası (eğer değişmediyse) gereği ülkemizdeki satış fiyatı Avrupa bölgesi fiyatıyla aynı olacak.

Bilgi İçin: SanDisk
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “SanDisk’ten 8 GB SDHC”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Google

" SanDisk’ten 8 GB SDHC konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SanDisk’ten 8 GB SDHC ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SanDisk’ten 8 GB SDHC ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "