SAP’den mültecilere kod eğitimi


08 Kasım 2016 Salı 07:50
SAP’den mültecilere kod eğitimi

Kurumsal uygulama ve yazılım alanının önemli ismi SAP, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) işbirliği ile “Dünya İnsani Zirvesi”nde duyurduğu “Mülteci Kod Haftası” kapsamında, 4 ülkede gerçekleştireceği kod yazma eğitimlerinin İstanbul ayağını tamamladı.

Türkiye ve Orta Doğu’da, 8-24 yaş arasındaki mülteci çocuk ve gençleri hedefleyen Mülteci Kod Haftası’nda SAP, İstanbul’da 40’a yakın kod yazma atölyesi ve online eğitim kursu düzenledi.

Kodlama eğitimi ile gençlere destek

Dünya, en zorlu mülteci krizlerinden birini yaşıyor. Türkiye, Mısır, Ürdün ve Lübnan ise yaklaşık 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Global Kurumsal Sosyal Sorumluluk vizyonu çerçevesinde “daha iyi bir dünya için topluma ve sosyal yaşama destek” ilkesiyle kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren SAP, “Mülteci Kod Haftası” kapsamındaki ücretsiz atölye ve online eğitimler ekim ayında İstanbul’da düzenledi.

16-11/08/1478519251_codeweek.jpg

SAP ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından iş ortakları ile başlattıkları Mülteci Kod Haftası kapsamında Türkiye, Mısır, Ürdün ve Lübnan’da 8 ile 24 yaş arasındaki 10 binden fazla gence kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor. İlk duyurusu İstanbul’da gerçekleşen Dünya İnsani Zirvesi’nde yapılan Mülteci Kod Haftası, mültecilerin ve göçmenlerin ekonomik ve sosyal açıdan güçlendirilmesini amaçlayan Birleşmiş Milletler New York Deklarasyonu’nu destekliyor.

10 binden fazla mülteciye ücretsiz eğitim

Mülteci Kod Haftası girişimi, Galway Education Center, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve 25’ten fazla yerel partnerin katkılarıyla yürütülüyor. Türkiye’de ise Işık Üniversitesi, Kiron, IMC, Impact Hub, KızCode ve Hayata Destek Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde ve 300’ü aşkın eğitmenin desteğiyle gerçekleştirilen Mülteci Kod Haftası’nın İstanbul ayağındaki ücretsiz kodlama atölyeleri ve online eğitim atölyelerine 8-24 yaş arasındaki 950 mülteci genç katıldı.

16-11/08/1478519251_g__rsel2.jpg

Mülteci Kod Haftası, orta ve kısa vadede mülteci gençlerin dijital alandaki yetenek gelişimini destekleyerek, bölgedeki şirketlerin gerekli pozisyonlardaki ihtiyacına cevap vermeyi hedefliyor. IDC’ye göre, iş fırsatlarını kanıtlayan bir gösterge olarak 2016 yılı içerisinde ICT harcamalarının Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da 260 milyar Dolar’a ulaşacak olması gösteriliyor.

:: SAP’nin gençlere yönelik bu çalışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “SAP’den mültecilere kod eğitimi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  göz boyama bunlar sizde inandınızmı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  En çok ihtiyaçları olan şey kodlamaydı zaten ama adamların kalacak ülkesi yok

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Suriyeliler hacker olup çıkacak karşımıza. Çoğumuz da buna karşın hiçbirşey yapamayacak. Tüm herkese öğretilmeliydi.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Başlık yanlış olmuş: "SAP’tan mültecilere kod eğitimi" olmalı (ingilizcede es-ey-pi diye okunduğu için den demişsiniz galiba)

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık Suriyeli olma vakti geldi

" SAP’den mültecilere kod eğitimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SAP’den mültecilere kod eğitimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SAP’den mültecilere kod eğitimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 2. 2 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 3. 3 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 4. 4 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 5. 5 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 6. 6 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 7. 7 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 8. 8 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 10. 10 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!