Şapkalı a kalktı mı? Nerede kullanılır?


01 Mayıs 2021 Cumartesi 00:32
ABONE OL
Şapkalı a kalktı mı? Nerede kullanılır?

Klavyeler, üzerinde harf, rakam ve simgeleri barındıran en önemli bilgisayar parçalarından biridir. Klavye sayesinde istediğimiz harf ve rakamı bilgisayara kolayca yazma imkanımız oluyor. Ancak bazı durumlarda, klavyede olmayan harfleri ve simgeleri yazmak için farklı tuş kombinasyonları uygulamak gerekiyor.

Özellikle klavyelerde şapka (düzeltme) işareti yapmak biraz zordur. Bu sembollerden biri de şüphesiz şapkalı a harfidir. Bu harfi, klavyede tek bir tuşa basarak yazmak mümkün değildir. Özellikle eski Türkçe metinlerde karşımıza çıkan şapkalı a harfi nasıl yapılır? Tuş kombinasyonları nelerdir? Yazımızda anlattık.

Klavyede Şapkalı a (â) nasıl yazılır?

şapkalı a

Çoğu kişi şapka (düzeltme) işaretinin Türkçe’den çıkarıldığını düşünüyor. Oysa bu bilgi yanlıştır. Düzeltme işareti hiçbir zaman kaldırılmadı. Düzeltme işaretinin nerelerde kullanıldığını merak ediyorsanız, Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu‘nun “Yazım Kuralları” bölümüne göz atabilirsiniz. Bu nedenle günümüzde aktif şekilde kullanılan şapkalı â harfini yazmak için klavyede çeşitli tuş kombinasyonları uygulamak gerekiyor.

Klavyede büyük ve küçük şapkalı a (Â) harfi yazma

Şapkalı a harfini büyük yazmak için Shift tuşu (Klavyede sol alt köşede bulunan Ctrl tuşunun hemen üstünde yer alır) ile üst kısımda bulunan 3 tuşuna aynı anda basalım. Öte yandan Caps Lock tuşuna basarak büyük yazmayı aktif hale getirelim. Daha sonra A tuşuna bastıktan sonra büyük şapkalı  harfini yazma işlemi tamamlanacaktır. İlk başlarda yapması biraz zor gelse de birkaç denemeden sonra daha da alışacaksınız.

Şapkalı a harfini küçük yazmak için Shift ve 3 tuşuna aynı anda bir kere basın. Caps Lock tuşuna basarak küçük yazmayı aktif hale getirin. Daha sonra A tuşuna basarak yazma işlemini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca belirttiğimiz yöntemleri kullanarak ê ve ô gibi klavyede bulunmayan harfleri de yazabilirsiniz.

Şapkalı a harfi neden kullanılır?

Şapkalı â harfi genellikle eski Türkçe metin ve kelimelerinde karşımıza çıkıyor. Bu harfler, kelimeleri yumuşatma ve söylenişi uzatmaya yarar. Bu harfler kullanılmadığı zaman kelimeler anlamlarını kaybetmektedir. Örnek verecek olursak; ‘’hal – hâl’’ , ‘’kar – kâr’’ ve ‘’adet – âdet’’ gibi kelimeler üzerinde şapka yani düzeltme işareti kullanılmadığı zaman anlamlarından sapmaktadır.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Şapkalı a kalktı mı? Nerede kullanılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şapkalı a kalktı mı? Nerede kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şapkalı a kalktı mı? Nerede kullanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!