Sapphire Pure CrossFireX 770


04 Mayıs 2008 Pazar 21:00
Sapphire Pure CrossFireX 770
AMD işlemcileri için bir AMD yongasını kullanan Sapphire‘ın Pure CrossFireX 770 isimli anakartı, giriş seviyesi bütçeyle performans tutkunlarını yakalamayı hedefleyen bir anakart. İki adet, fiziksel olarak 16x, ama uygulamada 8x olan PCI Express yuvaları sayesinde, CrossFire çoklu grafik kartı uygulamaları bu anakartta çalışabiliyor.

Tabii üst seviye grafik kartlar için 8x PCI Express yuvası sınırlayıcı bir durumken, giriş ve orta seviye uygulamalar için bu bir darboğaz yaratmıyor. Zaten bu veriyolları PCIe 2.0 standardında çalışıyor; yani gayet hızlılar.

İsim Karmaşası Hakkında

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere: Ürünün adı Sapphire Pure CrossFireX 770; fakat üzerindeki yonga bir ara isim değişikliğine gittiğinden olsa gerek, 780X olarak da anılıyor. Biz, bize gelen ürünün adı neyse onu yazmayı tercih ettik; ama birlerinin 780’li bir yongadan bahsettiğini duyarsanız, farklı bir ürün olduğunu düşünmeyin.

Yakından Bakalım


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın!

Bu fotoğrafta anakartın genel görünümüne bakıyoruz. Üzerine bellekler ve soğutucu takılı durumda. İşlemcinin etrafı yeterince ferah.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın!

Anakartın arka panelinde bazı eksikler ve bazı fazlalar mevcut. Dört tane USB yuvasını görünce üzüldüğümüzü söylemeliyiz. Diğer taraftan, eş eksenli (coaxial) kablo ile ses çıkışı anlaşılabilir bir durumken, ses girişi ne kadar anlamlı olmuş, tartışılır.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın!

Bellek yuvaları Ankaragücü renklerinde. DDR2 bellek kullanabiliyorsunuz. Bulunan dört yuvadan sağdaki veya soldaki ikiliyi kullandığınızda çift kanal bellek erişimine sahip oluyorsunuz.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın!

Anakartın genelinde katı kapasitörler bulunmasa da, en azından işlemciyi besleyen sistem, katı kapasitörle donatılmış. Elektriksel aksam üzerindeki soğutma kuleleri de işe yarıyor.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın!

Genişleme yuvalarına yakından bakıyoruz. Soldan sağa: PCIe 16x (8x),PCIe 1x, PCIe 1x, PCIe 16x (8x), PCI, PCI


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın!

SB600 güney köprüsüne bağlı SATA yuvaları. SATA II desteği mevcut; fakat kartı ekonomik yapmak için olsa gerek, güney köprüsü bir önceki model olan SB600.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın!

Burada gördüğünüz kartı kullanarak, tek bir grafik kartı kullandığınızda, o kısmı işlevsel olarak PCI Express 8x hızından PCI Express 16x hızına terfi ettirebiliyorsunuz.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın!

Sapphire Pure CrossFireX 770’in BIOS’undaki şık bir özellik! Voltaj seçim kısmının hemen altındaki CPU Vcore 7-Shift özelliği ile, daha önceden belirlediğiniz gerilim değerinin üzerine seçtiğiniz oranda daha fazla gerilim ekleyebiliyorsunuz. Bu şekilde işlemci gerilimine çok ince ayar çekebiliyorsunuz.


Değerlendirme

Ürünle ilgili henüz resmi bir fiyat almadık; fakat gördüğümüz kadarıyla, şu an satışa çıktığı internet mağazalarında 115 dolar gibi bir fiyata sahip. Eğer orta seviye grafik kartlarıyla bir CrossFire sistemi yapmayı düşünüyorsanız ve AMD işlemcileri için bir anakart yatırımı yapacaksanız, Sapphire’ın bu anakartı çok ekonomik bir çözüm. Diğer taraftan, çoklu grafik kullanmayacaksanız, 780G yongalı anakartlar çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Sapphire Pure CrossFireX 770
Anakart

Soket Uyumluluğu: AMD AM2/AM2+
Yonga:  AMD 780X / SB600
Güç Gereksinimi: 24 iğneli ATX bağlantısı, işlemci için 8 iğneli bağlantı.
Bellek: 4 tane DDR2 800 yuvası
İç Bağlantılar: 2xPCIe 16x, 2x PCI, 6x USB, 4x SATA, IDE, 2x PCIe 1x
Dış Bağlantılar: PS/2 Klavye ve Fare ,  4x USB, 6x 3,5 mm ses bağlantısı, Gigabit LAN, SPDIF giriş, SPDIF çıkış, Seri port

Bilgi için: Sapphire
Piyasa Fiyatı: ~115 dolar + KDV 

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Sapphire Pure CrossFireX 770 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sapphire Pure CrossFireX 770 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sapphire Pure CrossFireX 770 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)