Okunma

Sarhoş Sürücülere Son!


08 Haziran 2015 Pazartesi 16:00
Sarhoş Sürücülere Son!

ABD’nin şehirleri birbirine bağlayan devasa yollardan sorumlu mecra National Highway Traffic Safety Administration, yaptığı açıklama ile birlikte alkollü şekilde araç kullanmamın önünü kapatacaklarını duyurdu. Yaklaşık olarak 2008 yılından beri geliştirilmekte olan bir proje sayesinde alkollü sürücüler otomobillerini kullanamayacak.

Driver Alcohol Detection System for Safety (DADSS / Güvenlik için Sürücü Alkol Tespiti) adı verilen sistem, isterseniz direksiyona isterseniz de sürücü kısmındaki kapıya monte ediliyor. DADSS adlı sistem otomatik olarak sürücünün nefesini test ediyor ve alkol seviyesini ortaya çıkartıyor.

Sarhoşsanız motoru bile çalıştıramayacaksınız!

Sürücü her ne kadar cihaza kuvvetli üflemese de, sistem doğru sonucu çıkartmayı başarıyor. Bunun yanı sıra parmağınızı özel bir tarayıcıya bastırarak, kandaki alkol oranını öğrenmeniz de mümkün oluyor.

Bu sistem sayesinde şayet kandaki alkol oranı limitin üstündeyse şoför aracı kullanamıyor, hatta motoru çalıştırmayı bile başaramıyor.

Öte yandan bir tür restoranlar birliği olan American Beverage Institute ise, bu sistemin faydalı olmasının yanı sıra tek bir bardak ile yola çıkan ayık kişilerin bile ufak sapmalar yüzünden araçları ile başbaşa kalabileceklerini, bunun sektörü kötü etkileyeceğini söylüyor.

:: Bu sistem sizce işe yarar mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Sarhoş Sürücülere Son!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  o değilde resimdeki hatun feciymiş

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Önceden şişirdiğin balonu üfletirsin (al sana Türk aklı 😀 ).

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkiler nefes almaz yine kullanır hatta oksijen tüpüyle felan bile binebilirler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Nefesini tut, çalıştır…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  efsane kasa alır adam yine dewam eder 😀

 6. ConfickerBelasi dedi ki:

  amerika için burda bunu atlatmak için bin takla atarlardý…

 7. eSa dedi ki:

  Yoldan geçene üfletirim

" Sarhoş Sürücülere Son! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sarhoş Sürücülere Son! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sarhoş Sürücülere Son! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "