Okunma

Tüm dizüstü bilgisayarlar hacklenebilir!


04 Ağustos 2018 Cumartesi 22:00
Tüm dizüstü bilgisayarlar hacklenebilir!

Dizüstü bilgisayarların, masaüstü bilgisayarların pazar payını domine ettiği günümüzde, dizüstü bilgisayarların girmediği ev yok diyebiliriz. Bir güvenlik araştırmacısı Amerika Birleşik Devletleri‘nde her yıl gerçekleşen Def Con Hacking Konferansı öncesinde bulduğu ilginç bir açığı Twitter üzerinden paylaştı. Güvenlik araştırmacısı tarafından şarj adaptörü hacklendi!

Laptop şarj adaptörü hacklendi! 

Laptopların şarj adaptörlerinin çok uzun ömürlü olmaması nedeniyle hemen hemen her kullanıcı yeni bir şarj adaptörü ihtiyacı duyuyor. Dünya üzerinde de orijinal olmayan şarj adaptörlerinin yaygınlığı nedeniyle de orijinal şarj adaptörü kullanımı oldukça düşük.

Güvenlik araştırmacısının bulduğu güvenlik açığı nedeniyle şarj kablonuz bilgisayarınıza zararlı bulaştırabilir veya parolalarınızı çalabilir!

Twitter üzerinden paylaştığı videoda kullandığı orijinal gibi gözüken Type-C şarj adaptörünün gezindiği siteyi tarayıcıya müdahale ederek kullanıcıyı kandırabileceğini gözler önüne serdi.

Hatta üreticiler tarafından yerleştirilen zararlı yazılımlar için de kullanılabilecek bu yöntem, son kullanıcı için oldukça büyük tehlike arz ediyor.

Saldırının nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi vermeyen güvenlik araştırmacısı, açığın sadece macbook için değil, piyasadaki neredeyse her üreticinin dizüstü bilgisayarı için uygulanabildiğini belirtti.

Açığın detaylarını ilerleyen zamanlarda açıklamayı tercih eden güvenlik araştırmacısı, açığın daha ileriye taşınabilmesi açısından Def Con Hacking Konferansı‘na gelenlerle konuyla ilgili olarak fikir alışverişi yapmak istediğini de ekledi.

 
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Tüm dizüstü bilgisayarlar hacklenebilir!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  O zaman telefonlarda hacklenebilir’mi demek oluyor. (Sarj kablosunda yesil ve beyaz kablolar data kablosudur ben onu kestim. Kırmizi + ve Siyah – şarj icin yeterli bence.) (Denemeyin). 🙂

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eski tip adaptörlerin yalnızca birkaç bitlik durdur başla gjbi komut iletişimi var. Çıkarıp taktiginizda adaptör bunu bilir. Ama bilgisayarın tek iletişimi güç ver verme.

 3. sireno52 dedi ki:

  Bu sorun her halde Windows olan dizüstü PC leri kapsıyor her halde neyse ki bendeki Ubuntu yüklü

  1. Eymen berke doğan dedi ki:

   eski tip adaptörün varsa sıkıntı yok

 4. deha dedi ki:

  teknoloji o kadar gelistiki macbooklara viris giriyor

 5. Anonim dedi ki:

  başlık ve içeriğin mükemmel uyumu işte bu habercilik anlayışı ayakta alkışlıyorum (!)

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Type c üzerinden veri aktarılabilir. Yani eski tip adaptörler için endişe etmeye gerek yok. Bizim millet hemen işkillenmeye başlamıştır.

" Tüm dizüstü bilgisayarlar hacklenebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüm dizüstü bilgisayarlar hacklenebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm dizüstü bilgisayarlar hacklenebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "