Okunma

Şarj istasyonlarında bekleyen tehlike!


21 Şubat 2017 Salı 19:00
Şarj istasyonlarında bekleyen tehlike!

Akıllı telefonların gelişimi ile birlikte şarj problemleri de boy göstermeye başladı. Bu problemi çözmek adına yapılan çalışmalardan birisi de toplu alanlara kurulan mobil şarj istasyonları.

Küçük bir ücret karşılığında telefonunuzu bir süreliğine şarj etme imkanı tanıyan bu tarz mobil istasyonlar dünya çapında oldukça popüler. Ülkemizde de oldukça fazla bulunan bu aletler aslında küçük değişiklikler ile birer veri hırsızına dönüşebiliyor!

Authentic8 isimli güvenlik firmasında çalışan Drew Paik, bu tarz aletlerin aslında çok zararlı cihazlar olduğunu vurguladı.

17-02/21/connectors-580x257.png

Oldukça basit bir bilgisayar donanımı ve modifiye edilmiş şarj kablolarıyla her türlü cihazdan veri alabileceğini belirten Drew, bu cihazların kullanılmaması gerektiğini savundu.

Rehber, fotoğraflar, mesajlar ve uygulama yedekleri gibi özel verilere ulaşılabildiğini belirten Drew, bu durumunu farketme durumunuzun da oldukça düşük olduğunu ekledi. 

Bakalım bu açıklama dünyadaki mobil şarj istasyonlarının kullanım oranında bir etki yapacak mı?

:: Mobil şarj istasyonlarını kullanıyor musunuz?

 
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Şarj istasyonlarında bekleyen tehlike!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bugün ankara kızılay daki alışveriş merkezinde kullandım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Güvenilsin mi diye soruyor aygıta. Hayır dersin olur biter.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Parmak izi ile telefon kitliyken dosya sisteminide kitliyor sallamayın

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten PowerBank çıktığından beri azaldı kullanımı

" Şarj istasyonlarında bekleyen tehlike! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şarj istasyonlarında bekleyen tehlike! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şarj istasyonlarında bekleyen tehlike! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "