Şarj Problemine Yazılımsal Çözüm


29 Eylül 2010 Çarşamba 10:30
Şarj Problemine Yazılımsal Çözüm

Akıllı telefonların genel bir problemidir şarj sorunu. Yapılan araştırmalar birçok kullanıcının şarj kaygısı ile gün içersinde telefonunun özelliklerinden tam manasıyla yararlanamadığını kanıtlamaktadır. Yazımızda ye verdiğimiz uygulama da işte tam olarak bu soruna bir parça çare olabilmeyi amaçlıyor. Battery Saver isimli yazılım, çeşitli profiller tanımlanarak bataryanın optimum oranda kullanılması odaklı tasarlanmış bir mobil uygulama.

Dil Desteği

Battey Saver, dört farklı dil desteğine sahip. Ve bunların içersinde ne yazık ki Türkçe yer almıyor.

Pil Profilleri

Yazılımda çeşitli pil durumlarına göre profil ataması yaparak, bataryanın daha etkili kullanılabilmesini sağlıyorsunuz. Aktiflik durumu için de uygulamada bataryanın kalan kademe sayısına göre işlev göstermesi amaçlanmış.

Ön Tanımlı Prfilleri

Battery Profiles seçeneğine tıkladığınızda uygulamanın telefonu yöneteceği ön tanımlı enerji tüketim seçeneklerini görebiliyorsunuz. Buradan kendi kişisel seçeneklerinizi oluşturabilmeniz de olanaklı elbette. Açık hava sporları, şarj esnasında, maksimum pil ömrü gibi seçenekler ön tanımlı ayarlardan bazıları.

Yeni Profil Ekleme

Battery Profiles seçeneği altından yeni bir profil tanımlayarak, ihtiyaçlarınıza en uygun ayarları belirleyebilmeniz de mümkün. Edit profiles adımına erişip, açılan ekrandan New diyerek yeni bir tanımlama yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

 

Profil Düzenleme

Yeni seçeneğinizi oluşturduktan sonra Edit diyerek düzenleme moduna geçebilirsinz. Burada 7 farklı düzenleme seçeneği yer alıyor. Bunlardan Brigtness ve Backlight seçeneklerinden telefonun kalan şarj durumuna göre parlaklık ve arka plan aydınlatması profillerini tanımlayabiliyorsunuz. Ayrıca Screesaver seçeneği ile erkan koruyucunun ne kadar sürede aktif hale geleceğini, Blutooth adımından da Bluetooth’un ne kadar süre sonra otomatik olarak kapatılacağını ve Auto rotate ile ivme ölçer fonksiyonlarının sonlandırılma süresini ayarlayabilirsiniz.

GPS ve Uygulama Sonlandırma

GPS Settings ve Close Appilications adımlarına ayrı bir parantez açmakta fayda var. Yeri geldiğince ciddi manada şarj tasarrufu sağlayan bu özellikler, telefonun gereksiz yere işlev göstermesini de önlemiş oluyor. Örneğin GPS ayarları altından GPS’in sizin izniniz olmadan hiç açılmasını istemiyorsanız, uygulamaya GPS’in tüm ayarlarda devre dışı kalması görevini verebilirsiniz. Ya da belirli bir pil seviyesinin altına inildiğinde telefonun tüm çalışan uygulamaları otomatik sonlandırmasını ayarlayabilirsiniz. Böylelikle sistem kaynakları sürekli meşgul edilmeyeceğinden pil tüketim değerleri de ciddi manada düşecektir.

Zaman Ayarlı Profiller

Yazılımın bir de özel bir zaman ayar ekranı bulunuyor. Buradan istediğiniz gün ve saatlerde istediğiniz bir Battery Saver profilinin aktif hale gelmesini ve yine aynı şekilde belirlediğiniz gün ve saatte deaktifliği sağlayabiliyorsunuz.

İndirme Bağlantısı

Tüm Symbian işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ile sorunsuz çalışan yazılımın 15 günlük deneme sürümüne burada yer alan bağlantıdan signed (sertifikalandırılırmış) olarak erişebilirsiniz.

 

:: Yazılımda karşılaştığınız sorunları SDN Forumlarında paylaşın.

 

Pil ProfilleriyazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Şarj Problemine Yazılımsal Çözüm”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefonum GM 2MiNi şarj ediliyor gibi görülüyor ama olmuyor bilgisaya bağladığımda sorunsuz bağlanıyor şarj soketinde bişey yok ama şarj edilmiyor neden böyle oldu nasıl düzeltebilirim

" Şarj Problemine Yazılımsal Çözüm konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şarj Problemine Yazılımsal Çözüm ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şarj Problemine Yazılımsal Çözüm ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi