2023 yılı için şaşırtan 5G telefon kehaneti!


01 Haziran 2019 Cumartesi 18:00
2023 yılı için şaşırtan 5G telefon kehaneti!

5G teknolojisine yönelik yatırımlar oldukça hızlı bir şekilde artıyor. Bazı ülkelerde yavaş yavaş kullanılmaya başlanan 5G teknolojisi, akıllı telefon üreticilerini de 5G destekli telefon üretmeye yöneltti. Markalar yavaş yavaş 5G telefon konusunda adımlar atmaya başlarken, araştırma şirketlerinden de 2023 yılı için ilginç araştırmalar geldi.

2023 yılı için şaşırtan 5G telefon kehaneti!

Araştırma şirketi IDC, akıllı telefon satışları ve 5G telefonlar hakkında yeni bir araştırma raporunu yayınladı. Şirketin yaptığı araştırmalara göre akıllı telefon satışları bu yıl içerisinde de ortalama yüzde 2 civarında düşüş gösterecek. Bazı ülkelerde bu düşüşün yüzde 5 dolaylarına kadar düşmesi de bekleniyor. Son zamanlarda artan fiyatlar ve insanların artık telefonları daha uzun süre kullanmak istemesi, bu durumun temel sebeplerini oluşturuyor.

Araştırmanın devamında 5G destekli akıllı telefonlar hakkında da bazı detaylara yer veriliyor. Söz konusu rapora göre bu sene satışa sunulacak olan 5G telefonlar, toplam pazar payından yüzde 0,5 gibi bir pay kapmayı başaracak. Bu miktar biraz küçük gözükebilir, ancak hem teknolojinin yeni olduğunu hem de bu sene satışa sunulacak modellerin kısıtlı olduğunu belirtmeliyiz.

Bununla birlikte pek çok markanın 5G telefonları ise yolda. Samsung, OnePlus, LG, Xiaomi, Apple gibi markaların 5G konusunda aktif çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz. 5G telefonlar kullanıcılara olduğu kadar şirketlere de aktif bir şekilde destek sağlayacak. Son çeyreklerde düşüş yaşayan akıllı telefon satışları, 2020 yılından itibaren ivmeyi yukarı yönlü kaydırmayı başaracak.

IDC’nin raporuna göre 2023 yılının sonlarına doğru bu telefonların pazar payının yüzde 26,3 dolaylarına ulaşması bekleniyor.

Bununla birlikte araştırma şirketi telefon tasarımları ile ilgili birkaç detaya da değindi. Şu sıralar akıllı telefon tasarımlarında yapılan değişiklikler, gelecekte akıllı telefon üreticileri için kilit noktada bulunacak. Ancak buradaki önemli detayın fiyat noktasında yapılacak dengelemeler olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcılar yüksek fiyatlı telefonlardan kaçınmakta iken, tasarımlarda yapılacak değişikliklerin fiyatları ciddi şekilde yükseltmesi kullanıcılar için de olumsuz bir bakış doğuracaktır.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “2023 yılı için şaşırtan 5G telefon kehaneti!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yazıdaki şaşırtan 2023 kehanetini göremeyen bir tek ben miyim?

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  5g ne işemi yarıyacak? 5g nesnelerin interneti yani elektirik, elektoronik otonom araclardan tut tıbi cihazlara kadar yani hayatımızı yeniden sekilendirecek diyebiliriz

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2023 ne alaka

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Teknolojiye asla ama asla yetisemeyiz her çıkan telefonu almak teknolojiye ayak uydurmak deil israftan öteye gitmez yazik gunah hersene binlerce lira harciyoruz….

 5. Anonim dedi ki:

  Bu Telefonlarla hız testi yaparsanız kotanız biter üstelik yarın haciz için eve gelirler. O yüzden Turkiye hat servis sağlayıcıların paketleriyle boş olur.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  herkez samsung alacak nedenmi düşük fiyat uretiyor orta segment 5 sene sonra en kotu tel 5bınden girecek apple 30binden demedi demeyin apple hiç bizaman orta segmenti yok habure yukselıyor

 7. suattttttttt dedi ki:

  Hepsi hikaye… Artık bu çok net… Daha çok kazanmak için yeni birşey çıkartıp aslında hiçbirşey çıkarmamak. Ve daha kötüsü arkadaşın yorumladığı gibi yeni aldığımız bir telefonun 6 ay sonra demode olması… Artık kimse yemiyor… Güncellemeler eski cihazları ağırlaştırıyor ki yeni cihaz alınsın. Ben de eskiden her yeni çıkanı alırdım. Fakat gerçekten yeni özelliklere tav olurdum. Şuan yeni bir özellik eklenmiyor. 5g ne ? ne işimize yarayacak? 4,5g dediniz suyu mu çıktı? Boş muabbet…

 8. Anonim dedi ki:

  insanları salak yerine koyuyorlar

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  10 sene önce çıkan telefonla yaptığım herşeyi bugün çıkan telefonlada yapabiliyorsam neden onca para verip yenisini alayım. Heee evde unutunca ararım kenarından kol bacak çıkan gidip dolmuşa binip yanima gelen telefon yaparlar o zaman başka. Bunun dışında gerek yok yenilemeye. Yelinik bazen felakettir .

 10. qw dedi ki:

  Telefonlar artik eskisi gibi degil belli bir noktaya ulasti. neredeyse her ay telefon degistiren biri olarak 1 senedir ayni cihazi kullaniyorum. hala daha da degistirmeyi dusunmuyorum. birazda zannedersem yeniliklerle alakali. sunulan sozde yenilikler tatmin etmiyor ayni bkn laciverti

 11. Anonim dedi ki:

  İnsanlar keriz değil artık, her sene neden telefon alalım ? ayrıca buna para mı yeter ?en iyisi denilerek satılan telefon, 6 ay sonra demode oluyor. Güncellemeler bile yeni telefonlar için, ayrıca 5G de 6G çıksa ne yazar, ülkenin altyapısı çöp. 4 yıl önce aldığım telefonun kullanıyorum, telefon tamam diyene kadar yenisini almayacağım. Bu fiyatlar belli bir yere kadar çıkacak, bir doyum noktası olacak elbet…

  1. Erdi dedi ki:

   O telefonu kimseye vermem begendim kusura kalmayin

 12. Anonim dedi ki:

  tıpta uzaktan robotik cerrahi için on numara ama son kulanıcı için çok gereksiz bence

" 2023 yılı için şaşırtan 5G telefon kehaneti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2023 yılı için şaşırtan 5G telefon kehaneti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2023 yılı için şaşırtan 5G telefon kehaneti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "