Okunma

Bilgisayar Üreticilerini Netbook’lar Kurtardı


21 Ocak 2009 Çarşamba 15:53
Bilgisayar Üreticilerini Netbook’lar Kurtardı

Gartner’ın dünya genelindeki bilgisayar satışlarına yönelik raporu global krizin bilgisayar üreticilerini üzdüğü yönünde. Satışlardaki durgunluk ve azalma firmaların gelirlerini bundan 6-7 yıl öncesine götürmüş durumda.


Satışlar daha fazla düşmeye devam eder mi?

Gartner analistleri ABD’den başlayan krizin etkilerinin Avrupa geneli ve ortadoğuda yılın sonlarına doğru yansıdığını belirtirken, uzakdoğunun da benzer bir durumla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Tüm bu yaşananlar bilgisayar satışlarını aşağıya çekerken yüzleri sadece artan netbook satışları güldürebildi.

Patronunu seven ürün: Netbook

Yılın son çeyreğinde dünya genelinde satılan bilgisayar adedi sayısı 78.1 milyon olarak belirtiliyor. Satışları her geçen gün artan netbook’lar durumu daha kötüye gitmekten alıkoymayı başarmış gibi görünüyor. Bu rüzgar da piyasaya netbook ve düşük fiyatlı dizüstü bilgisayar süren büyük üreticileri şimdilik kurtarmayı başarmış durumda. Gartner’ın raporunda fırtınanın estirdiği rüzgarları daha az hisseden firmalar Asus, HP, Dell, Acer, Lenovo ve Toshiba olarak sıralanıyor.

2008’in tamamı değerlendirildiğinde toplam bilgisayar satışlarının 302.2 milyona ulaştığı görülüyor. Bu toplamın 107.9 milyonu Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu EMEA bölgesinde satılmış durumda. Bunun da 30.4 milyonu yılın son üç ayında gerçekleşti. Bu rakamlar, 2000-2001’den beri bölgede elde edilen en düşük satış adetleri olduğunu ifade ediyor.

:: Netbook olmasaydı piyasanın durumu ne olurdu?

 
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bilgisayar Üreticilerini Netbook’lar Kurtardı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayar Üreticilerini Netbook’lar Kurtardı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar Üreticilerini Netbook’lar Kurtardı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "