Satranca ilgiyi artıran dizi; The Queen’s Gambit


26 Kasım 2020 Perşembe 10:45
Satranca ilgiyi artıran dizi; The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit hakkında çok fazla haber karşımıza çıkıyor. Netflix’in mini dizi olarak kullanıcıların beğenisine sunduğu dizi listeleri altüst etti. En çok izlenenler arasında her gün zirveye oturan The Queen’s Gambit, insanların satranca olan ilgisini de uyandırmış görünüyor.Netflix, bu hafta içerisinde yaptığı açıklamada The Queen’s Gambit’in dünya çapında 28 gün içinde 62 milyon hane tarafından izlendiğini, böylece dizinin platformunda şimdiye kadar en çok izlenen mini dizi olduğunu bildirdi.

The Queen’s Gambit Netflix rekoru kırmakla kalmıyor satrancı da popüler yaptı

Mini dizi, küçük yaşta yetimhanede kalmak zorunda olan Beth’in 9 yaşında öğrendiği satranç ile hayatının değişmesini konu alıyor. Sürükleyici ve dikkat çeken çekim sahnelerinin yer aldığı mini dizi büyük ilgi çekiyor.

Netflix her ne kadar en popüler eğlence ağlarından birisi olsa da en çok eleştirilenler arasında da yerini aldığını bilmek gerekiyor. Özellikle Netflix imzalı filmler izleyiciler tarafından olumsuz eleştiriler alıyor olsa da bazı dizileri var ki gerek kurgusu gerek oyunculuklar gerekse teknik tarafın güçlü olmasıyla beğeni topluyor. İşte bu beğeni toplayan ve oldukça sevilen yapımlar arasında yerini alan Queen’s Gambit, esasen Beth Harmon adlı karakterimizin hayatının önemli bir kesitini bizlere sunuyor.

The Queen's Gambit-01

İzleyen kişilerin aslında satranç oynamasına ve bilmesine gerek kalmıyor ancak dizinin ardından satranca olan ilgide önemli bir artış bulunuyor. İnsanlar alışveriş siteleri üzerinden satranç tahtası satın almaya başlarken çevrim içi satranç müsabakalarında da önemli artış olduğu söyleniyor.

The Queen's Gambit-01

Google’daki aramalara bakıldığında da Türkiye’de satranç aramasının dizinin platforma yüklendiği 23 Ekim tarihinden beri yükseldiği görülebiliyor. Bu sadece Türkiye için değil aynı zamanda dizinin yayımlandığı diğer ülkelerde de görülüyor. Bunun yanında eBay’deki satranç takımlarının satışını da yaklaşık 3 kat artıran dizi Chess.com’un da günlük yeni kullanıcı sayısı 5 kat artırmasıyla dikkat çekiyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bir solukta izlediğim nadir dizilerden.

" Satranca ilgiyi artıran dizi; The Queen’s Gambit konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Satranca ilgiyi artıran dizi; The Queen’s Gambit ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Satranca ilgiyi artıran dizi; The Queen’s Gambit ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  2. 2 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  3. 3 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  4. 4 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  5. 5 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  6. 6 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  7. 7 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  8. 8 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  10. 10 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?