Satürn’de bir günün ne kadar sürdüğü hesaplandı!


20 Ocak 2019 Pazar 11:00
Satürn’de bir günün ne kadar sürdüğü hesaplandı!

Bilim insanları tarafından uzun süredir araştırılan Satürn’de bir günün kaç saat sürdüğü konusu için cevap bulundu. Satürn’ün tam bir gününü hesaplamak adına gerekli verilere ulaşıldı!

Satürn’de bir gün kaç saat?

Bu rakamın hesaplanması zordu, çünkü Satürn’ü kaplayan gaz, yarı katı bir yüzeye sahip değildi. Bu yüzden gezegen dönerken izlenebilecek hiçbir şey yoktu. Ek olarak, gezegenin üstünde olan manyetik alan dönme hızını görmeyi zorlaştırıyordu.

Fakat NASA bilim insanları cevabı bulmak için Cassini isimli uzay aracındaki verileri kullandılar. Bu verilere göre Satürn’deki bir gün 10 saat, 33 dakika ve 38 saniye uzunluğunda. Voyager’ın manyetik alan verilerine dayanarak 1981’deki 10:39:22 tahmini gibi önceki tahminlerden biraz daha kısa.

Yeni rakam, Cassini’nin gezegenin atmosferindeki nihai yıkımına kadar birçok ayrıntılı veri sakladığı Satürn halkalarına bakarak hesaplandı. Bu veriler daha sonra yüksek lisans öğrencisi Christopher Mankovich tarafından halkalardaki dalga kalıplarını incelemek için kullanıldı.

Satürn'de bir günün ne kadar sürdüğü hesaplandı! SDN-1

Mankovich, halkaların gezegenin içinde meydana gelen titreşimlere tepki vererek bir tür sismometre olarak hareket ettiğini buldu. Gezegenin içi titreştiğinde ve depremler meydana geldiğinde, titreşim frekansları gezegenin yerçekimi alanındaki değişimlere neden oluyor ve bu değişimleri halkalara iletiyordu.

Mankovich, “Halkalardaki belirli yerlerde bu salınımlar, kademeli olarak enerji oluşturmak için yörüngelerinde halka parçacıklarını tam zamanında yakalar ve bu enerji gözlemlenebilir bir dalga olarak taşınır.” dedi.

Bu, bilim insanlarının artık gezegenin iç hareketlerini takip edebildiği ve bu izlemeden gezegenin dönüşünü görebilecekleri anlamına geldiğini gösteren en önemli cümleydi. Bu, gezegendeki bir günün tam uzunluğunu hesaplanmasını sağlayan veriydi.

Bu verilerle yapılan analiz sonucunda bir günün 10 saat, 33 dakika ve 38 saniye uzunluğunda olduğu ispatlandı. Farklı bir veri ile farklı bir sonuç ispatlanana kadar, bu bilginin kesin olarak kabul edilmesi bekleniyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Satürn’de bir günün ne kadar sürdüğü hesaplandı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Gece daha uzundur umarım

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi bari Orda mesai 3:30 saaitr😁

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  vay be bunu buldular ya artık sırtları yere gelmez bu uzay araştırmalarının bir çoğu boş beleş işler şimdi sorsanız ne kadar önemli olduğu ile ilgili bir sürü makaleler yazan çıkar

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   adamlar bilim yapıyor biz bu zihniyetle gelişemeyiz

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben 12-Edmunds planette yasamak istiyorum. Dünyayı epepdir zıt almışım

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim favori gezegenim. Çizgisinden hiç sapmadı daha! Ay gibi yalaka değil mesela.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Saatler saatler,keşke dünyada çalışma saatleri az olsaydı,bir insan günde 4 saat çalışabilsede bu kapitalist sistem yine devam edebilir,birileri çok kazansın diye dünyayı daha çabuk bitirelim diye uğraşanlar yüzünden uzun çalışma saatleri insanların bütün psikolojisini ve sağlığını elinden alıyor ben 38 yaşında olmama rağmen yoğun iş temposu beni hastalığa sevketti,hep çok şey istersiniz ama dünya istediğinizi verir ama sizi yer bititrir…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim gezegeni mahfettiniz şimdi sıra dış gezegenlerde

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  delikanlı bir gezegen severek izliyoruz:)

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok havalı bir gezegen. Kendine has tarzı ile diğerlerinden ayrılıyor. Helal olsun!

" Satürn’de bir günün ne kadar sürdüğü hesaplandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Satürn’de bir günün ne kadar sürdüğü hesaplandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Satürn’de bir günün ne kadar sürdüğü hesaplandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?