Okunma

Satürn’ün uydusu Titan hakkında önemli gelişme!


20 Nisan 2019 Cumartesi 22:00
Satürn’ün uydusu Titan hakkında önemli gelişme!

Cassini uzay aracının görevini sonlandırıp Satürn‘ün halkalarında yanmasının üzerinden tam iki yıl geçti. Kayıtlarından elde edilen verilerin sonucuna göre Titan metan gölleri ile kaplanmaya devam ediyor!

Satürn’ün uydusu Titan metan gölleri ile şaşırttı!

Cassini verilerine göre, Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ın binlerce sıvı metan gölüne ev sahipliği yaptığı gözlemlendi. Radar verilerini kullanarak, gök bilimciler uydunun kuzey yarım küresinde bulunan göllerin derinliğini test edebildiler.

En düşük 100 metreden 300 metre derinliğe kadar olduğu keşfedilen bu göller gök bilimcileri şaşırttı. Suların Dünya’yı kapladığı gibi Titan’ın neredeyse tamamını kaplayan sabit bir sıvıya sahip olduğu tespit edildi.

Satürn'ün uydusu Titan metan gölleri ile şaşırttı! - ShiftDelete.Net (1)

Dünya üzerinde su olduğu gibi Titan’da ise metan ve etan büyük bir çoğunluğu kaplıyor. Bu iki hidrokarbon Dünya üzerindeki düzenli basınçlarda gaz halinde bulunuyor, ancak Titan’daki sıcaklık dereceleri o kadar düşük ki iki hidrokarbon da sıvı halde bulunuyor.

Araştırmacılara göre bu durum, uydunun Dünya’nın su döngüsüne benzer şekilde kendi buharlaşma ve yağmur döngüsüne sahip olduğunun göstergesi. Her ne kadar kuzeyinde metan denizine sahip olduğu daha önceden biliniyor olsa da, metana göllerde rastlanması beklenmiyordu.

Satürn'ün uydusu Titan metan gölleri ile şaşırttı! - ShiftDelete.Net (2)

Kaliforniya Pasadena’daki Cassini radar bilimcisi Jonathan Lunine “Bu uydu konusunda keşifler yaptığımızda, daha da gizemli hale geliyor. Bununla birlikte bu yeni ölçümler birkaç önemli soruya cevap vermemize de yardımcı oldu. Şimdi Satürn’ün en büyük uydusunun hidrolojik yapısını daha iyi anlayabiliyoruz.” dedi.

Bu göllerin, buz kayalarının çözünmesi ve çökmesi ile oluşma ihtimali de göz önünde bulunduruluyor. Gökbilimciler Dünya’nın yapısına çok benzediği için araştırmalarında daha spesifik konulara göz atmaya devam ediyorlar.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Satürn’ün uydusu Titan hakkında önemli gelişme!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sakız orucu bozar mı Diye soran kardeşim.
  Bir çoban hocaya sorar namaz nasıl kılınır diye. Hocada kavalım orağım de kıl demiş. Adam hep öyle kılmış ve ölümlerinden sonra Çoban cennete Hoca Cehenneme girmiş.

  Anlatmak istediğim Sana yanlış bilgi verip de vebali ben olmayayım.

  Öncelikle espri yaparak yazdığını kaide alarak doğru cevap veriyorum.

  Sadece Sakız Ciğnemek mekruh sayılır ama meyveli tatlı ve herhangi bir gıda aluşumlu ise Orucu kesin bozar.

  En iyisi Hiç sakızı oruçlu iken deneme bence. Denersen espiri olarak yanında şu iç. 🙂

 2. Rrrrr dedi ki:

  Sakız orucu bozar mı?

 3. deniz yildirim dedi ki:

  Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vay be. Evrende neler neler varmışta bizim haberimiz yokmuş

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  bi getirme imkanı olsa varya sınırsız enerji

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Döngünün hesaplanması ve tahmin oluşturabilecek kadar verinin elde olması güzel bir gelişme. Gönderilen araç işini fazlasıyla yapmış oluyor. Yeni ve daha uzun görevlerin de yolu açılmış oldu. Bilim insanlarının bu çabalarını takdirle karşılıyor ve devamının gelmesini temenni ediyorum. Not: Keşifler bitmez.

 7. S.A. dedi ki:

  Benzer haberlerinizin devamını görmek dileğiyle..

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Cosmos belgeselinde bahsedilmişti.

" Satürn’ün uydusu Titan hakkında önemli gelişme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Satürn’ün uydusu Titan hakkında önemli gelişme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Satürn’ün uydusu Titan hakkında önemli gelişme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "