Okunma

Savunma Bakanlığı, Geriden Geliyor


26 Kasım 2008 Çarşamba 22:32
Savunma Bakanlığı, Geriden Geliyor

Milli Savunma Bakanlığı‘na bağlı olarak çalışan kurumların çok eski sistemler kullanmasından dolayı vatandaşların işleri hem uzun sürelerde yapılıyor hem de bu durum, uzun kuyruklara ve gereksiz iş yüküne neden oluyor. En basit işlemlerden biri olan, herhangi bir ilden  Askerlik Durum Belgesi almak istediğinizde, en az 2 saat beklemeniz gerekiyor. Hatta bu işlemin neden bu kadar zaman aldığını kısaca özetleyelim.

Vatandaş Neden Bekletiliyor?

:: Size en yakın askerlik şubesine gidip sıraya girip başvuru yapıyorsunuz.
::
Form doldurup bu formu faks çekilmesi için görevlilere teslim ediyorsunuz.
::
Görevliler, biriken belgeleri alıp toplu olarak doğum yerinize bağlı olan Askerlik Şubesi’ne faks çekmeye başlıyorlar.
::
Asıl bağlı olduğunuz Askerlik Şubesi’ne yurdun dört bir yanından gönderilen fakslar birikince teker teker işlemleri yapılıyor.
::
Cevap için gereken belge hazırlanıyor ve geri göndermek için faks kuyruğuna atılıyor.
::
Biriken fakslar, belli bir aşamaya geldiğinde gönderim sırasına göre görevli tarafından fakslanıyor.
::
Başvuru yaptığınız yakındaki askerlik şubesine gelen cevap niteliğindeki fakslar, biriktiğinde toplanıyor ve tek tek isim okunarak cevap bekleyen kişilere teslim ediliyor.

Artık Beklemek Yok

Levent Kırca parodisine benzese de aslında gerçeğin ta kendisi. Ortak bir veritabanından, güvenli bir ağ üzerinden birkaç saniyede basitçe kontrol edilebilecek olan bu durum bilgisini öğrenmek için kaybolan en az 2 saat, artık hayal olacak.

Yeni sistem Test Aşamasında

Milli Savunma Bakanlığı, ulusal işletim sistemimiz Pardus‘un yüklü olduğu bilgisayarları ilgili şubelere çoktan yerleştirdi bile. Gerekli ağ ve kablolama işlemleri de en son teknolojiler kullanılarak yapılmış.

Memurların kullanacağı sistemler, masa üzerinde az yer kaplayan ve sempatik görünen Mini ATX kasalardan oluşuyor. ShiftDelete.Net editörlerinin ulaştığı bilgilere göre sistemlerde Pardus 2007 yüklü durumda.

Şimdilik uyum sürecinde olan ve testleri devam eden sistem için özel olarak geliştirilen Pardus 2008‘ler de kısa zaman içerisinde yüklenecek.

E-devlet çatısı altında verilen hizmetlerin daha da geliştirilmesi, güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda hem zaman kaybı önlenecek hem de gereksiz yere harcanan işgücü, daha farklı alanlara kaydırılacak.

:: Pardus, e-devlete güç verecek mi? Tıklayın, forumda tartışalım.

Yazan: Hakkı Alkan
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Savunma Bakanlığı, Geriden Geliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  askerlik askerlik şubesinde başlar diyorlardı da inanmazdım…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bu güzel olmuş.PARDUS bir ”Linux” olduğu için özelleştirilebilir. Koyacaksın Masa Ãœstüne bir KAYIT ikonu o kadar. Gereksiz ram kullanmayacak asker gereksiz elektrik de harcamayacak bilgisyar. Pc kendini 1 yılda amorti eder zaten..Tebrikler ***** SDN

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir zamanların hastene kuyrugu gibi.
  Bu kadar da olmaz ki.
  bir aylık faks parasıyla baba gibi bir sistem ortaya cıkarırsın yahu….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Askerlik şubesinde yazıcı çalışmıyordu. Kuyrukta bekliyorum bilgisayardan anlayan varmı dediler dedim ben anlıyorum. Gel yazıcıyı yap senin işlemleri yapalım dediler. Gittim restat attım düzeldi win98 vardı o zaman. Yaptılar işlemlerimi öyle saatlerce beklemedim : ))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yaa askere gitmeye karar ***** hafta 4 gün boyunca sıra ***** 5 de şubenin önünde beklememize rağmen sıra ***** çok ağır ve hala evraklarla uğraşıyorlar ki o evraklar saymakla ***** emdiğiniz süt burnunuzdan geliyor.
  örnek;
  şubeye gelen bir asker kaçağı(aranıyor) teslim oluyor ama almıyorlar.3 gün boyunca şubenin önünde bekledi almadı***** sonunda vazgeçti kaçmaya devam yani.

  gerisini siz düşünün…

" Savunma Bakanlığı, Geriden Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Savunma Bakanlığı, Geriden Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Savunma Bakanlığı, Geriden Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "