Okunma

Schiaparelli’yi Avupalılar kaybetti, Amerikalılar buldu


22 Ekim 2016 Cumartesi 04:00
Schiaparelli’yi Avupalılar kaybetti, Amerikalılar buldu

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un ortak projesi olan ExoMars kapsamında Mars’a indirilecek iki araçtan ilki olan Schiaparelli, 19 Ekim’de yüzeye inmiş ancak araçtan bir daha haber alınamamıştı.

Günlerdir Mars yüzeyinde kaybettikleri araçlarını arayan Avrupalılara kötü haberi ise NASA verdi. 

Mars yörüngesine daha önce yerleştirdiği Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uydusu ile yüzeyi tarayan NASA, Schiaparelli’nin parçalanmış gövdesinin fotoğraflarını çekmeyi başardı.

Binlerce metreden aşağı düşmüş

MRO’nun, Schiaparelli’nin iniş bölgesinde tespit ettiği ve daha önce orada olmayan siyah krater ve gölgelerin, aracın yüksekten düşerek parçalanmış olduğu şüphesini doğurdu.

NASA, parçalanan aracın yerini tam olarak tespit ettiği için, MRO’nun bölge üzerinden yeniden geçişi sırasında daha detaylı ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek için uydunun kameralarını o noktaya odaklayacak.

16-10/22/schiaparelli_landing_site_large-1.jpg

Dolayısıyla önümüzdeki günlerde Schiaparelli’nin Mars yüzeyindeki durumu hakkında çok daha net fotoğraflar ortaya çıkacak.

ABD dışında başka bir uzay ajansı tarafından Mars’a bir araç indirilmesi çok önemli bir gelişme olarak kabul ediliyordu. Böylece ABD’nin Mars’ı tekeline almasının önüne geçilmiş olacaktı. Ancak Schiaparelli’nin iniş sırasında parçalanmasıyla bu planlar şimdilik suya düştü.

ESA ve Roscosmos şimdi önümüzdeki aylarda yola çıkacak ikinci araçtan umutlular. ExoMars programı ile Mars’a ulaşacak yeni araç, Schiaparelli’nin aksine yüzeyde sabit kalmayacak, rahatça hareket ederek çevrede araştırma ve analizler yapabilecek.

Programın asıl amacının ise Mars’ta mikrobik hayat olabileceği ihtimaline dair kanıtlar bulmak olduğunun tekrar altını çizelim.

:: Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars keşif programı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Schiaparelli’yi Avupalılar kaybetti, Amerikalılar buldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikanın oyunları bunlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Paraşütle ilgili bir sorun sanırım. Daha farklı iniş sistemi gerçekleştirmek lazım. 20.000 KM hızla giden araç paraşütle mi durdurulur?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  amerika sabotaj yapmış bile olabilir, dünyayı da marsı da bu amerikan tekelinden kurtarın.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ben düşmüştür o demiştim :)))))

" Schiaparelli’yi Avupalılar kaybetti, Amerikalılar buldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Schiaparelli’yi Avupalılar kaybetti, Amerikalılar buldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Schiaparelli’yi Avupalılar kaybetti, Amerikalılar buldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "