Okunma

Schmallenberg Virüsü Avrupa’ya Yayılıyor


08 Şubat 2012 Çarşamba 05:45
Schmallenberg Virüsü Avrupa’ya Yayılıyor

Deli Dana, Kuş Gribi ve Domuz Gribi’nin ardından şimdi de Schmallenberg adlı virüs Avrupa‘da yayılmaya başladı. Önce Almanya’nın batısında ortaya çıkan Schmallenberg adlı bu virüsün küçük çocuklarda ve özellikle bebeklerde etkili olduğu belirtildi.

Büyük hayvanlara zarar vermeyen fakat kuzu, oğlak gibi küçük baş hayvanları öldüren Schmallenberg virüsü, insanlarda da oldukça etkili olabiliyor. Zira küçük çocukların ve bebeklerin ölümüne ya da deforme olmuş bir şekilde sakat doğmalarına sebep oluyor.

Schmallenberg’in İngiltere’de de ortaya çıkması yetkilileri alarma geçirdi. Bunyaveridae ailesine ait olan virüs için tedavi üretme çalışmaları da hızla sürüyor.

Aşağıdaki haritada Schmallenberg‘in Almanya ve Avrupa’da nerelere yayıldığını görebilirsiniz.

:: Schmallenberg virüsünün hızla yayılması konusunda ne düşünüyorsunuz? Tıklayın, forumumuzda tartışalım.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Schmallenberg Virüsü Avrupa’ya Yayılıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bize gelmesin ne lan

 2. fatihcamli dedi ki:

  anasın satayım ne vürüs mü buya neden kaç bin yldır görünmedide smdimi ortayacıkıyor..
  para kokusu alıyorum biryerlerden….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Nedense birçok virüsün çıkış yeri Almanya.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Alman virüsü gibi o ne şekil isim öyle. 😀 Ama kuş gribi domuz gribi bilmem ne virüsü ilaç firmalarına para çıksında ne olursa olsun. Varsan baksan belki virüs vardır ama çok yayılmıyordur. Domuz gribine de öyle şişirdiydiler. Bence her salatalık gösterene kaya tuzu ile koşmamak lazım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ”Bize gelmesin de” ne güzel kalpli bir insansın sen ayy yerim ya.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Birileri bilerek bu işi yapıyor galiba…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Zihniyete bakar mısınız? “Bize gelmesin ***** İnsan onlar insan. Senin olamadağın şey.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bize gelmesin de

" Schmallenberg Virüsü Avrupa’ya Yayılıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Schmallenberg Virüsü Avrupa’ya Yayılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Schmallenberg Virüsü Avrupa’ya Yayılıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "