Okunma

SDN, CES’ten Bildiriyor


08 Ocak 2008 Salı 22:00
SDN, CES’ten Bildiriyor
CES her yıl olduğu gibi bu sene de teknoloji tutkunlarının buluşma noktası oldu. Dolayısıyla meşhur Las Vegas Bulvarı da her zamankinden farklı olarak bir ellerinde smartphone’ları diğer ellerinde dizüstü bilgisayar çantaları, boynunda SLR kameraları sallanan ve muhtemelen sırt çantaları muhtelif teknolojik oyuncaklarla dolu teknoloji çılgınlarını konuk ediyordu.

Kişisel görüşümü soracak olursanız CES hiçbir zaman teknolojiyi çok yakından takip eden profesyonellerin yeri olmamıştır. Bu grup burada duyurusu yapılacak son kullanıcı ürün haberlerini çok çok önceden alırlar. Muhtemelen SDN’de aylar önceden bilgisini aldığınız çoğu ürünün burada büyük bir yenilik olarak tanıtılması sizleri şaşırtmayacak! Ancak bizleri de içinde bulunduran bu profesyonellerin gerçek tüketimin ancak yüzde beşini oluşturduğunu düşünürsek firmalar için CES halen en büyük tanıtım medyalarından biri olarak kabul edilir.

Bill Gates Giderayak Eğlendirdi

CES’in ilk günü olması nedeniyle lafı kısa kesip merak edilen gelişmelerden ve günün olaylarından kısaca bahsedelim.

Son kullanıcıları hedefleyen bir teknoloji fuarının açılış konuşmasında kimse Bill Gates’in Windows Server 2008’den bahsetmesini beklemiyordu kuşkusuz, ancak bu kadar eğlenceli olacağını da tahmin etmiyorduk. Geçtiğimiz WinHEC etkinliğinde tanışma fırsatı bulduğum mütevazı milyarderin meğer şovmenlikte gözü varmış. Açıkçası Bill Gates’in ofisteki son gününü anlatan skeç CES’in en beklenmeyen şovuydu (http://www.microsoft.com/ces/).


Surface Çağı

Şovun sonunda Microsoft’un cep telefonları, mobil cihazlar, MP3 çalar, Xbox ve Home Server’a ne kadar önem verdiğinin mesajı verildi. Microsoft Live’ın hayatımıza geçireceği kolaylıklar anlatıldı. Microsoft tarafında son kullanıcıların ilgisini çeken en büyük gelişme ise aylar öncesinden inceleme imkanı bulduğumuz harekete duyarlı, mobil aygıtlar arasında bağlantıyı destekleyen ve oldukça görsel bir arabirime sahip olan Microsoft Surface oldu.
Fuarın ilk gününde CES’de tanıtılan ürünlerin geneline iPod çılgınlığı, kalan kısmını ise HDTV’ler ve yine HD DVD – Blu-Ray kavgası hâkimdi.

Büyük, Daha Büyük!

Boyut rekabetine giren üreticiler arasında 150 inçlik (yaklaşık 380 cm) köşegen boyutuyla ve kablosuz görüntü/ses bağlantısı (WirelessHD) imkânı tanıyan Panasonic Live Screen diğer ürünleri geride bıraktı. Son kullanıcıların dikkati boyuta çekilmiş iken kullanılan plazma teknolojisi açıkçası bizim için hayal kırıklığı idi. Süper ince OLED ekranlar da teknoloji tutkunu katılımcıların ağzının suyunun akmasına neden oldu.

Günün Sonuna Doğru

Günü noktalayıp Las Vegas sokaklarına dağılmadan hemen önce dizüstü bilgisayarlarla ilgili izlenimimden bahsetmeden de geçemeyeceğim. Geçtiğimiz hafta test etme imkanı bulduğum ve duyurusu henüz yapılan 2,5 inçlik Hitachi 500 GB’lık notebook sabit diskleri, Intel’in yeni düşük voltaj tüketimli yeni Centrino platform, Intel Turbo Memory teknoloji ve neredeyse notebook ekranımın beşte biri inceliğindeki OLED ekranlar dizüstü bilgisayarın kullanım oranının masaüstü bilgisayarı sollamasına neden olacağa benziyor.

CES’den yepyeni haberlerle yine SDN’de görüşmek üzere.

Yazan: Murat Karslıoğlu – Las Vegas
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" SDN, CES’ten Bildiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SDN, CES’ten Bildiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SDN, CES’ten Bildiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "