Okunma

SDN Uzay Fotoğrafları Galerisi – 4


07 Mart 2014 Cuma 07:30
SDN Uzay Fotoğrafları Galerisi – 4

Uzayın fantastik görselliğini yakınen yaşamak büyüleyici bir deneyim olsa gerek. NASA, bu konuda dünyaya servis ettiği fotoğraflarla adeta bu sırlarla dolu görsel şöleni gözler önüne seriyor. Bizler de ShifDelete.Net olarak galerimiz ile bu şölenden kısa bölümleri sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bu galerimizde NASA tarafından yayınlanan, birbirinden ilginç uzay fotoğraflarına göz atıyoruz.

Güneşe en yakın 6. gezegen Satürn‘ün benzersiz halkaları ise görsel zerafet sunmaya insanoğlu tarafından izlenmeye başladığı çağlardan beri sunuyor. Satürn‘ün halkaları, gökyüzünün basit teleskoplarla izlenmeye başlandığı 17. yüzyıldan bu yana Satürn’ü diğer gezegenlerden ayırdeden eşsiz bir yapı olarak bilinegelmiştir.

 

Dünya… Türkiye’nin de karede yer aldığı, Asya odaklı bir kare. Benzersiz.

NGC 4911 adlı gökada. Gaz ve toz yapılarıyla çevrili…

 

NASA tarafından çok yakından görüntülenen bir kuyrukluyıldız. Adeta görsel bir şölen sunuyor.

 

Hubble Teleskopu tarafından elde edilen bir görsel daha… Jüpiter ve ardından Jüpiter’in aylarından biri görüntüleniyor.

 

Jüpiter‘in içindeki 3 kırmızı leke. Büyük Kırmızı Leke adıyla bilinen ve girdap yaparak dönen büyük bir fırtına sistemi. 2006 yılında bir diğer kırmızı fırtına daha ortaya çıktı. Daha doğrusu küçük, elips biçimli beyazımsı fırtınaların birleştiği görüldü ve daha sonra da bu merak uyandıran kırmızı ton ortaya çıktı.

Şimdi, Jüpiter yine daha küçük beyazımsı fırtınalardan gelişen üçüncü bir kırmızı lekeye daha sahip oldu. Hubble Uzay Teleskobu‘nun Geniş Açılı Gezegen Kamerası 2 tarafından elde edildi.

SDN Uzay Fotoğrafları Galerisi – 1 için buraya tıklayabilirsiniz.

SDN Uzay Fotoğraflaı Galerisi – 2 için buraya tıklayabilirsiniz.

SDN Uzay Fotoğrafları Galerisi – 3 için buraya tıklayabilirsiniz.

Fotoğraflar: NASA

:: Uzayla ilgili neler düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “SDN Uzay Fotoğrafları Galerisi – 4”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  star trekkkkk

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Star Trek

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Asimov

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Maşallah

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Stanley Kubrick

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi ya

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Arthur Clark..

" SDN Uzay Fotoğrafları Galerisi – 4 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SDN Uzay Fotoğrafları Galerisi – 4 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SDN Uzay Fotoğrafları Galerisi – 4 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "