Okunma

Şebnem Ferah Nintendo DS Oynar mı?


20 Ocak 2009 Salı 14:30
Şebnem Ferah Nintendo DS Oynar mı?

Ülkemizde Nintendo‘nun pek de iyi tanındığını ve tanıtıldığını söylemek mümkün değil. Sadece reklamdan bahsetmiyorum, bu işe emek verecek, PlayStation‘a duyduğu kadar merakı Wii ya da DS‘e de gösterecek çok fazla editör ne yazık ki yok.

Öyle ki, oyunlarla ilgili olmayan kişiler tarafından kimi zaman “çoluk çocuk işiyle” vakit kaybetmekle suçlanan PC veya konsol oyuncuları bile, ironik bir şekilde yeri gelince Nintendo oyuncularına aynı muameleyi yapmakta sakınca görmüyor.

Tanıtalım Ama Nasıl?

Sorunun çözümü, Nintendocu.com‘un sahibi Kadir Çakır‘ın önerilerinde yer alıyor. Dünyada adına dergiler çıkarılan, şarkılar, türküler yakılan, hem konsolları, hem oyunlarıyla satış listelerini altüst eden Nintendo’nun ülkemizde tanınabilmesi için, birilerinin duruma el atması gerekiyor.

Tıpkı ata sporumuz(!) olan PES ve Winning Eleven serisi gibi, Nintendo‘nun da sadece oyunculara değil, toplumun tüm kesimlerine tanıtılması gerekiyor. Bu nedenle de oyun dergilerine verilen reklamlar hedeften çok daha kısa bir mesafeye düşüyor.

Nintendo’nun çok geniş bir yelpazeye sahip olan oyunlarının, oyun ve teknoloji dergilerinin dışında da ilgili yayınlarda(spor, kişisel gelişim, sağlık gibi) yer alması gerekiyor.

Türkçe Desteği Şart!

Oyunların bir bölümünün Türkçe dil desteğine kavuşması da, CrySis örneğinde olduğu gibi Türk halkının Nintendo’ya  kucak açmasına imkan sunacaktır. Üstelik bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyleyebilirim.

Hem markayı, hem de ürünlerini tanıtmanın en garantili yolu ise, tanıtımda ünlü bir yüz kullanmak. Liv Tyler, Nicole Kidman ve Japon pop star Utada Hikaru‘nun Nintendo DS ile ilgili tanıtımlarda daha önce yer aldığına dikkat çeken yazıda, Türkiye için ise Hadise, Şebnem Ferah ve Ata Demirer gibi isimler tavsiye ediliyor.

Ön Yargılardan Kurtulun

Her türlü konsolu ve oyun cihazını kullanan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, Nintendo’nun basit görünen yöntemlerle sunmayı başardığı doyumsuz eğlence, gerçekten alkışı hak ediyor. Umuyorum bir gün Türk oyun severler de ön yargılarını bir kenara bırakıp, küçük dokunuşlarla gündelik hayata eğlence katan Nintendo DS ve Wii’ye gerçek anlamda ısınabilir.

:: Nintendo DS ya da Wii almayı düşünüyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Şebnem Ferah Nintendo DS Oynar mı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Türkiye şartlarında sadece elit tabka denecek kesmin çocuklarının sahip olabileceği bu lüks eğlence aletlerinin tüm türkiyede reklamı yapılsa şebnem ferah gibi sanatçılar aracılığı ile gösterilse bile sokakta oynayacak bir topu bile almayacak paraları olmayan ailelerin çocukları çoğunlukta olacak. gönül isterdiki bizimde çocuklarımızın avrupa ve amerikadaki çocukların sahip olabildikleri ayrıcalık ve olanaklardan yararlana biliyor olabilmeleridir. işlemeden vakit bulabilen çocukların oyun oynama gibi bir lüksleri olsa ona bile sevinirlerdi.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    nintendo’yu daha iyi tanıtmak için ‘south park’ dizisindeki nintendo wii’li bölümü izletmek gerekiyor bence:)

  3. SDN Okuru dedi ki:

    sayın editör,cümleleriniz çok zayıf…

" Şebnem Ferah Nintendo DS Oynar mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şebnem Ferah Nintendo DS Oynar mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şebnem Ferah Nintendo DS Oynar mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "