Okunma

Seeding Nedir, Nasıl yapılır?


01 Şubat 2014 Cumartesi 16:00
Seeding Nedir, Nasıl yapılır?

Türkçe karşılığı Tohumlama olan Seeding hizmeti, genel kullanımdaki tanımı ile sosyal medya hesapları üzerinden bir haberin ya da linkin yayılmasını sağlamaktır. Seeding daha çok sizin paylaşılmasını istediğiniz içeriği ünlülerin ya da fenomenlerin paylaşması hizmetidir. Yeni dönemde bu hizmete Twitter’da TT yapılması hizmeti de bir çok ajansta girdi.

Seeding Anlatıldığı Kadar Sihirli Değildir

Genellikle Seeding dendiğinde ünlülere ya da fenomenlere sosyal medya sektörüne göre astronomik rakamlar ödenir. Bu ödemelerin karşılığında 70-80 hit alındığında müşterinin hayal kırıklıkları ya da itirazları o rakamları geri getirmez. Bu nedenle ünlülerle ya da fenomenlerle çalışmadan önce kişileri iyice araştırmak gerekiyor.

Özellikle herkesin fenomen olduğu bir dönemdeyiz. İnorganik yollarla çok fazla sayıda takipçi elde etmiş kullanıcıların paylaştığı linklerden geri dönüşler oldukça az olmakta. İstenilen bütçeler ile sağlanacak geri dönüşü iyi hesaplamak gerek. Eğer Facebook ya da Twitter reklamları ile daha iyi dönüş sağlıyorsanız Seeding riskine girmemek en iyisi.

SEO Açısından Seeding

Arama motorları her geçen gün daha fazla sosyal ağlardaki paylaşımlara göre arama sonuçlarını belirliyor. Siteniz hakkında sosyal medyada ne kadar çok konuşuluyorsa o kadar ön sıralarda yer alıyorsunuz. Bunu sağlamak için Seeding çoğu zaman etkili bir yöntem olabilir. Ancak etkisini gösterebilmesi için bu hizmetin devamlı satın alınması gerekmekte. Bir hafta boyunca yüzlerce kez paylaşılan web sitesi hizmet alımının ardından hiç paylaşılmaz hale gelince arama motorları durumu algılıyor ve SEO açısından döktüğünüz paralar çöpe gitmiş oluyor.

Viralliğe Dikkat

Seeding ile reklam bültenleri ya da reklam tweetleri karıştırılmamalı. Seeding hizmeti tamamen viral bir şekilde yayıldığı taktirde başarıya ulaşacaktır. Bunun için de Seeding yapılan hesapların reklam yaptığı belli olmamalıdır. Eğer Seeding içeriklerini ajans tarafı hazırlıyorsa kampanyadan önce metinler mutlaka incelenmelidir.

Nicelik Değil Nitelik Önemli

Konu Seeding olunca bir çok ajans sitenizi milyonlara ulaştırmaktan söz eder. Bunu sağlamak için yüzlerce farklı hesap kullanıldığında bilin ki yüzlerce (bazen binlerce) sahte hesap üzerinden işlem gerçekleştirilecektir. Özellikle ne tür Facebook ve Twitter hesaplarından Seeding işleminin gerçekleştirileceği, hangi bloglarda yayınlanacağı, ortalama olarak ne kadar geri dönüş sağlanacağı anlaşmadan önce rapor olarak sunulmalıdır. Ancak unutmayın ki bu işlemleri hakkıyla yapabilen ajans ya da freelancer sayısı bir elin parmaklarını geçmemekte.

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz serimizin gelecek bölümünde Dijital PR Hizmetini inceleyeceğiz.

Bir önceki yazımızı okumak için tıklayınız.

:: Seeding hizmetini kullanıyor musunuz?

Yazan: Haydar Özkömürcü
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Seeding Nedir, Nasıl yapılır?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    fasa fiso hepsi tırtlıycak bunların

" Seeding Nedir, Nasıl yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Seeding Nedir, Nasıl yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Seeding Nedir, Nasıl yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "