Şeffaf güneş piliyle gökdelenler elektrik üretecek


06 Ocak 2021 Çarşamba 09:34
Şeffaf güneş piliyle gökdelenler elektrik üretecek

Koreli bilim insanları tarafından yürütülen bir çalışma ile tamamen şeffaf bir güneş pili geliştirildi. Bu sayede üretilecek şeffaf paneller ile gelecekte evimizdeki pencerelerden, gökdelen gibi yüksek yapılar veya kullandığımız elektronik aletlerden elektrik üretebilmemiz mümkün olacak.

Şeffaf paneller daha yaygın kullanılacak

Dünya’daki değişen iklim koşullarına karşın 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan sonra beş yıldır tüm gözler ortaya konacak çevreci çalışmalara çevrilmişti. Küresel ısınmayı önlemek amacıyla fosil yakıtlar, güneş enerjisi, su rüzgar enerjisi hem güvenilirlik hem de bolluk açısından adından sıkça söz ettirir hale geldi. Kore’deki Incheon National Üniversitesi’nde Profesör Joondong Kim liderliğindeki bir araştırma ekibi ilk şeffaf güneş pilini üretti. Araştırmacılar, çeşitli yarı iletkenlerin özelliklerini birleştirerek daha verimli ve şeffaf bir güneş pili oluşturmayı başardılar.

Gelecekte pencereler nasıl elektrik üretecek

Güneş enerjisi uzun yıllardır ülkemizde de yaygın olarak kullanılıyor. Güneş ışınlarını yakalayarak enerjiye dönüştüren bu sistemde yarı saydam malzemeler kullanılıyor. Konu üzerine çalışmalar gerçekleştiren bilim insanları yarı saydam olan iletken tabakaların tamamen şeffaf olmasıyla birlikte kullanım alanının da genişleyeceğine inanıyor. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren Joondong Kim ve meslektaşları ilk olarak yaygın olarak kullanılan ve iyi bilinen bir yarı iletken olan titanyum dioksiti ele aldı.  Çevre dostu ve toksin üretmeyen bir yapıda olan titanyum dioksit, yüksek optik şeffaflığa sahip bir başka bir yarı iletken olan nikel oksit ile birleştirildi. Bu birleşme sonucunda ortaya ileride hayatımızın birçok alanında kullanabileceğimiz şeffaf güneş panelleri çıkmış oldu. Şeffaf güneş panellerinin dünyada yaygınlaşması ile birlikte evimizdeki pencerelerde, alışveriş merkezlerinde hatta telefonlarımızda bile kullanılması planlanıyor.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Şeffaf güneş piliyle gökdelenler elektrik üretecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şeffaf güneş piliyle gökdelenler elektrik üretecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şeffaf güneş piliyle gökdelenler elektrik üretecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)