Okunma

Şeker Gibi Pil


02 Eylül 2007 Pazar 13:00
Şeker Gibi Pil
Bu yöntem tamamen yaşayan organizmalardaki prensipler temel alınarak kullanılıyor. Biyo-pilin deneme amaçlı üretilmiş hücreleri, pasif biyo-piller kullanılarak şu ana kadar edilmiş en yüksek değer olan 50 mW’a ulaşmış. Elde edilen bu enerji ile birlikte bellek tipi Walkman’lerinde müzik çalınabiliyor. Doğadan gelen güç de bu olsa gerek: Temiz, yenilenebilir ve yeterli… olması beklenen bir enerji kaynağı.

Şekerden Enerji Nasıl Oluşuyor?

Şeker, bitkiler tarafından fotosentez yardımıyla doğal yoldan üretilen bir enerji kaynağı olarak tanımlanabilir. Bu sistemin iç yapısı birebir örnek alınarak üretilen 35 mm’lik küplerin içerisine şeker çözeltisi eklenerek küp başına 50 mW enerji üretilebiliyor.
Kendini yenileyebilmesi ve dünyanın her yerinde rahatça bulunabilmesi gibi avantajlarının yanında çevre dostu bir enerji kaynağı olarak gelecekte oldukça fazla kullanılacağının sinyallerini veriyor. Sony yeni buluşunu daha çok geliştirerek gelecekte çok daha fazla güç üretebilen ve daha uzun süre dayanabilen biyo-piller üretmeyi planlıyor.

Deneme Aşaması Ne
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Şeker Gibi Pil”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sony bunu geliştirip sadece kendi ürünlerinde kullanılmasını sağlamaya çalışır.

  sonra pes(pro evolution soccer) eder

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Güzelde kesinligi varmı aceba?…

  Evlere kadar girer inşallah…

  ~KAPTANIDERYA~

 3. SDN Okuru dedi ki:

  direkt insan vücudundan zarar vermeden enerji alacak teknolojileri bekliyorum. ondan sonra pil, şekerli su derdi kalmaz. JAPONLAR DUYUN BENİ…:)

" Şeker Gibi Pil konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şeker Gibi Pil ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şeker Gibi Pil ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "