Okunma

Ericsson ve Intel’den 5000’lik Kesinti


22 Ocak 2009 Perşembe 09:40
Ericsson ve Intel’den 5000’lik Kesinti

Büyük firmanın büyük derdi olur sözü gerçek oluyor. Ericsson ve Intel birer gün arayla yaptıkları açıklamada çalışan sayısında ciddi azaltmalara gideceklerini açıkladı.

Gökdelenler bu gidişle iyice boşalacağa benziyor

Bu firmalardan İsveç merkezli Ericsson’un dünya genelindeki çalışan sayısı 79 bin. Bu sayı Intel’de ise 84 bine kadar çıkıyor. Intel, son üç yıldır planlı bir personel azaltımına gitmiş durumda. Bu sürede firmayla yolları ayrılan kişi sayısı 20 bini buluyor. Intel, bu işlem sonrasında Asya’daki üç test merkeziyle birlikte Oregon ve Kaliforniya’daki operasyonlarını durdurma kararı aldığını da açıkladı. Intel’in sözcüsü Chuck Mulloy, bu durumu, hazırlığını yaptıkları 1 milyar dolar değerindeki yeni yatırımları için kaynak yaratma olarak tanımlıyor.

İsveçlileri Üzen Haber

5 bin kişilik personel azaltımına gitmeyi planlayan diğer büyük firma Ericsson’un kararı ise özellikle firmanın merkezi olan İsveç’tekileri üzeceğe benziyor. Maliyetleri kısmak amacıyla yapılan bu işten çıkarmalar sonucu, Stockholm’deki 5 bin olan çalışan sayısı 4 bine kadar inecek. Firma bu şekilde, 2008’in son çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 31 düşerek 465 milyon dolara gerileyen karını yükseltmeyi hedefliyor.

:: Kriz başka hangi şirketlere zarar verebilir?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Ericsson ve Intel’den 5000’lik Kesinti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    5000’in birisi de benim.

" Ericsson ve Intel’den 5000’lik Kesinti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ericsson ve Intel’den 5000’lik Kesinti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ericsson ve Intel’den 5000’lik Kesinti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "