Okunma

Selfie Türkiye’de ‘Özçekim’ Oldu


22 Mayıs 2014 Perşembe 14:00
Selfie Türkiye’de ‘Özçekim’ Oldu

Türk Dil Kurumu (TDK), vatandaşlardan gelen önerileri değerlendirerek, “kendi fotoğrafını çekmek” anlamına gelen “selfie“ye Türkçe karşılık olarak “özçekim“i seçti. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TDK Bilim Kurulu bugünkü toplantısında “selfie” sözcüğünün Türkçe karşılığını “özçekim” olarak belirledi.

Yabancı sözlere karşılıklar bulma çalışmalarına geniş katılımı sağlamak ve konuya katkısı olabilecek herkesin görüşlerini alabilmek amacıyla yapılan çalışma sonucunda TDK, “selfie“ye en çok önerilen “özçekim“, “kendiçekim”, “görçek”, “kendinçek” ve “bakçek” sözcüklerini yine vatandaşa sorarak seçmişti.

Yaklaşık 1 ay önce başlatılan çalışma kapsamında önerileri alan TDK, Facebook sayfasından, telefon ve mail yoluyla kendilerine ulaşan görüşleri geçen hafta son olarak 5’e kadar indirmiş ve yine son kararı halka bırakmıştı.

Bu çerçevede bugün toplanan TDK Bilim Kurulu, 5 karşılıktan en fazla önerilen “özçekim“i “selfie“ye karşılık olarak kabul etti. Toplantının sonunda Kurul, Başkan Prof. Dr. Mustafa Kaçalin‘in de yer aldığı bir “özçekim”le sosyal medyadan da kararı paylaştı. Fotoğrafı ve kararı kısa sürede çok sayıda kişi beğenirken, olumlu ve olumsuz yorumlar da yapıldı.

“Özçekim”i “Görçek” takip etti

Kurumun konuyla ilgili ilk duyurusunda binden fazla öneri gelirken, bunlardan 115’i “özçekim” oldu. Bilim Kurulu‘nun geçen hafta yaptığı ve 5’e kadar indirdiği seçenekler arasında da 100’den fazla kişi aynı karşılığı önerdi.

Özellikle gençler arasında dünyada bir akım haline gelen “selfie”ye karşılık olarak kuruma gelen tavsiyeler arasında ayrıca “Sosyapoz”, “Başyapıt”, “Bengil”, “Beyani”, “Cepimge”, “Çekendi”, “Çekerol”, “Çekinti”, “Çeklaçek”, “Çektirim”, “Çeksun”, “Eday”, “Ferdi”, “Görsel Salım”, “Seyfi” ve “Kendirme” gibi sözcükler bulunuyordu.

Kaynak: AA

:: Selfie yerine özçekim diyecek misiniz?


 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

65 yorum - “Selfie Türkiye’de ‘Özçekim’ Oldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ben bu yazıyı sevdim

 2. enocenes dedi ki:

  Olsun kendiçekten daha iyi

 3. penguin dedi ki:

  Geçtiğimiz gün radyo programında bu konuyu tartışıyorlardı. DC’lerden biri özçekim kelimesini ergenlerde farklı amaçlar için kullanır demişti. Düşündümde bayağı mantıklı aslında. — Evladım banyoda ne yapıyorsun? — Eee özçekim yapıyorum.

 4. enocenes dedi ki:

  -Hadi gelin özçekim yapalım!
  Bence biraz uydu iyi gibi

 5. Vikings dedi ki:
  Alıntı OxyGEN Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Ciddiyetsizliğe

  Bro yazamamıştım bide düzelmeyede üşendim öyle kaldı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  sallamasyon uyduruk kelimeyi asla kullanmam…

 7. Vikings dedi ki:
  Alıntı OxyGEN Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Yaw espri amaçlı 😉

  Arkadaş aşırı ciddi biraz ciddisizlişliğielar yazamadım of. Ciddisizliğe ( ciddi olmamaya davet ediyorum oh sonunda.

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  Alıntı Ahbârî Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  seyfi ne? ne anlama geliyormuş?

  Seyfi bir isimdir bizim forumdan bir arkadaş gelince tanıştırırım

 8. Vikings dedi ki:
  Alıntı OxyGEN Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Yaw espri amaçlı 😉

  Arkadaş aşırı ciddi biraz ciddisizlişliğielar yazamadım of. Ciddisizliğe ( ciddi olmamaya davet ediyorum oh sonunda.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İngizlice kelimelerin uydurulmadığını zanneden bazı kişiler de var. Muhtemelen İniglizce’yi de çok iyi bilmiyor bu kişiler. “Selfie” kelimesi tam olarak “kendicik” gibi birşey. Television:hakimdi, automobile:kendigider gibi anlamları var. E şimdi düşünün, hangisi saçma.

 10. PatavatsiZ dedi ki:

  – PAmPa NaPer yea xD
  – BaBolie yuh FelaN OldUM heAa Xkekex
  – İnAnMiyoreeee ***** />

  Bu ve bunun gibi taze kavramları dilimize katmış gençlikten konuya yorum katmasını beklemek, CINE5 ‘in gece 12 den sonra yayınladığı filmler gibidir. Amuda bile kalksan yinede göremezsin!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Selfiye olsaymış

 12. mazruf dedi ki:

  Söz konusu kelimeleri gündeme taşıyan gazeteye TDK tarafından zamanında gerekli cevap verilmiş :

  TDK, Hostes için gök götürü konuksal avrat, İstiklâl Marşı için ulusal düttürü, kadın için doğurgaç gibi sözleri hiçbir zaman türetmemiş, önermemiştir. Bunlar birer yakıştırmadır, espri olsun diye bazı kişiler tarafından TDK’ye atfedilmiştir. Muhabiriniz bunları doğru sanarak yazısında bu yakıştırmalara bir de toplu taşım aracı için TDK’nin çoksal oturgaçlı götürgeçli araçgeç gibi bir karşılık önerdiğini yazmaktadır. Bir hezeyan olarak kabul edilebilecek bu yakıştırmada toplu taşıma aracı sözüne böyle bir karşılık önerildiği iddiası gerçekten gülünçtür. Çünkü belirtilen araç, toplu, taşım gibi sözler özleşme hareketi sırasında önerilmiş ve bugün yaygınlaşmıştır. Muhabiriniz de yazdığı yazıda bu sözleri rahatlıkla kullanmış, ondan sonra da çoksal oturgaçlı götürgeçli araçgeç gibi bir sözü uydurarak bunu TDK’ye mal etmeye çalışmıştır. Bu, basın ahlâk ilkelerine de, insanlık onuruna da sığmayan bir iftiradır…" *****

" Selfie Türkiye’de ‘Özçekim’ Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Selfie Türkiye’de ‘Özçekim’ Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Selfie Türkiye’de ‘Özçekim’ Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "