Sennheiser MM200 Bluetooth İnceleme


25 Mart 2009 Çarşamba 09:30
Sennheiser MM200 Bluetooth İnceleme

Bluetooth kulaklık mikrofon setleri çok uzun süredir piyasada satılıyor. Üreticiler bu konuda büyük aşama kaydettiler. Artık Bluetooth kulaklık takanlar uzaylı veya başkan koruması gibi göze batmıyor. Ne var ki Bluetooth müzik kulaklıkları söz konusu olunca aynı şeyi söylemek mümkün değil.


Böyle devasa göründüğüne bakmayın, MM200 sadece 28 gram

Aslında Stereo Bluetooth kulaklık mikrofon setleri de Sennheiser MM200’de görüldüğü üzere kayda değer şekilde gelişti. Ama cep telefonu üreticileri bu konuda sanki biraz daha yavaşlar. Örneğin iPod’un telefon özelliğine sahip cihazı iPhone’da Stereo Bluetooth desteği yok. Neyse ki bu desteğe sahip telefonların sayısı artıyor.

Bağlantı

Sennheiser’ın ses konusundaki uzmanlığını anlatmaya gerek var mı bilmiyorum. MM200’de Sennheiser bir adım öteye giderek sesi klasik yolla kablolardan değil, havadan kapıyor. Cihaz Bluetooth 2.0 + EDR, A2DP desteği olan üst düzey telefonlarda ve özellikle akıllı telefonlarda sorunsuz çalışıyor.


Kulak içi kulaklık kullanan nadir Stereo Bluetooth setlerinden birisi MM200

Cihazın tasarımı birçok açıdan iyi başarılı. Bir stereo Bluetooth kulaklığa göre tasarımı oldukça iyi ve kullanışlı. Cildi rahatsız etmeyen, yumuşak kauçuk benzeri plastik kaplı boyna asılan Sennheiser MM200, 28 gram hafifliğiyle boynunuzda olup olmadığını unutturtuyor.

Tasarım

Klasik kulaklıklar gibi başa ağırlık yapmayan, enseden takılan modeller gibi kendinizi toplantıda simültane çeviri dinliyor gibi hissettirmeyen MM200, MP3 çalar benzeri kontrol tuşlarıyla kullanıcısına ses artırma-düşürme, önceki-sonraki parçaya ilerleme, açma-kapama, durdurma-oynatma ve gerektiğinde Bluetooth cihaz eşleşmesi yapmaya müsaade veriyor.


CX 400 kulaklıklar, buna bağlı mikrofon ve çakmak kadar MM200 (ve klips)

Sol kulaklıkta yer alan mikrofon ile otomatik olan duran müzik keyfinize, sesli görüşmeniz bittiğinde yorulmadan devam edebiliyorsunuz. Kulak içi kulaklıkların tüm kullanıcılara uygun olması için kutu içeriğinde yer alan farklı boyutlardaki ekstra kulak tıkaçları iyi düşünülmüş bir detay.

Bir başka detay ise MM200’ün gömlek, tişört ve ceketlere tutunmasını sağlayan klips. Klips de kutu içeriğinde ekstra olarak yer alıyor. Eğer giydiğinize iliştirmeyecekseniz klipsi kullanmayabilirsiniz.


Klipsin çıkarılabilir olması küçük ama iyi bir detay

Tasarım olarak gayet iyi düşünülmüş olan cihazın cepte taşınması kolay ancak çıkartıp kullanmak istediğinizde kabloların karışması zaman zaman sıkıntı verebiliyor. Neyseki kablo kalitesi yüksek. Bu sebeple kablolar dolansa bile hışımla davranmadığınız sürece kopma, zedelenme gibi sorunlar vuku bulmuyor.

Ses Kalitesi

Ses kalitesinin detaylarına fazla inmeye gerek yok. Sennheiser markası radyo ve televizyon profesyonellerinin yakından tanıdığı bir marka. Bu gibi alanlarda kaliteden ödün vermemek adına yapılan yatırımlarda kulaklık ve mikrofon setlerinin Sennheiser olmasına özen gösterilir. Başka markalar yok değil ama önde gelen markalar arasında Sennheiser mutlaka mevcut.


Kontroller ve kullanım son derece kolay. Kulak tıkaçları ise değiştirilebilir

Dolayısıyla markanın son kullanıcıya yönelik ürünlerinde de bu kaliteyi hissetmek son derece kolay. PC’ler için geliştirdiği kulaklıkların kalitesinden özellikle oyun dünyası meraklıları had safhada haberdar.

Aslında stereo Bluetooth kulaklık (mikrofon) seti MM200’de de aynı ses kalitesine rastlamamız gayet doğal. Kulak içi kulaklıkların müşteriler için çok avantajlı ancak firmalar için dezavantajlı olabilecek özellikleri var. Bunlardan ilki ses kalitesinin anlaşılmasıyla ilgili. Dış dünya ile ses anlamında ilişkinin minimuma indiği kulak için kulaklıklarda dış gürültüden bağımsız, sade ses/müzik duyabiliyorsunuz.


Aylık Akbil’den daha küçük olan MM200’ün boyutu küçük tip çakmaklar gibi

Bu dinlediğiniz müziğin tınılarını daha iyi hissetmenize neden oluyor. Dolayısıyla zayıf bass sesleri keyfinizi kaçırabiliyor, aşırı tiz sesleri ise kulaklığı Halkalı çöplüğüne yolculuğa çıkarma isteğinizin maksimum seviyeye çıkmasına neden olabiliyor. Bu kadar tehlikeli sözden sonra Sennheiser MM200’e dönelim.

Cihazın ses kalitesi son derece başarılı. Mükemmel değil. Zira mükemmel ses kalitesi için Sennheiser veya değil ama mutlaka Hi-Fi’a uygun kablolu seçenekleri değerlendirmek gerekir. Bluetooth dünyasındaki gelişmeler de kayda değer ancak şu an için elimizdeki teknolojinin sınırları çerçevesinde Sennheiser limitleri zorluyor.


Yeni madeni liralarımız ile boyut mefhumunu daha anlaşılır hale getirdik 🙂

Cihazın güzel taraflarından birisi telefonunuzda müzik dinlemeyi başlattığınızda aktifleşen dip sesler. Normalde müzik dinlemediğiniz zaman dip sesleri duymanız olası ancak MM200 eğer bir veri akışı yoksa gereksiz dip sesi kesiyor ve başınız şişmiyor.

Eşleştirme

Yeni eşleştirme standartları sayesinde cihaz otomatik olarak, kullanıcıyı yormadan bağlanabiliyor. Sennhesier MM 200 esasen basit anlamda Bluetooth modülü eklenmiş bir kablolu kulak içi kulaklık modeli CX 400’ün birleşimi.


Cihaz zaman zaman başkaları tarafından MP3 çalar olarak tanımlayabiliyor

Sennheiser MM200’ü sadece telefonunuza değil Bluetooth destekli dizüstü bilgisayarınıza da tanıtabilirsiniz. Dizüstüne müzik dinlemek için, aynı anda telefonunuza da çağrılara cevap vermek için bağlayabileceğiniz cihazın yönetimi son derece kolay. Ancak iki cihazı ilk kez eşleştirme konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Eşleştirme için cihazı oynat/durdur düğmesine basarak açın, daha sonra aynı tuşu mavi led kırmızıya dönene kadar basılı tutun. Işık mavi ve kırmızı olmak üzere sürekli yanmaya başladığında telefon veya bilgisayarınızdan Bluetooth cihazlarını aratın. Çıkan seçeneklerde mikrofon-kulaklık ile Stereo Kulaklık seçeneklerinin işaretli olduğundan emin olun.

Mikrofon

Yeri gelmişken MM200’ün mikrofon kalitesinden de bahsedelim. Yaptığım sesli görüşmelerde karşı tarafın ses gecikmesi ve çiftlemesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadım.


Düğmeler küçük olmasına karşın kullanımı kolay

Her iki kulakta kulaklığın olması, cihazın askıyla boyunda durması konuşmaları daha anlaşılır bir hale getiriyor. Sadece kulakta kalan Bluetooth kulaklıklara göre çok daha ergonomik olduğu söylenebilir. Ancak bu müzikle işi olmayanlar için çok da ideal değil.

Pil Ömrü ve Sonuç

Müzikalitesi son derece yüksek olan cihazın müzik dinleme süresi 9 saat ve konuşma süresi ise 2 saat. Cihaz özel kablosuyla ister bilgisayardan, ister adaptör aparatıyla aynı kablo ile şebekeden yaklaşık 1 saatte şarj edilebiliyor. Kullanıcıyı herhangi bir pille uğraştırmayan cihazın şarj edilebilir dahili pil ile gelmesi Bluetooth kulaklıklar için bir yenilik değil ama kullanılabilirliği artırdığı muhakkak.


Özel USB bağlantısıyla hem bilgisayar, hem şebekeden şarj edilebiliyor

241 TL değerindeki cihazın kablolu modelini (Sennheiser CX400) almaya kalksanız 182 TL ödemek zorundasınız. Bu açıdan Sennheiser MM200’ün fiyatı göreceli olarak yüksek olsa da aradaki 59 TL fark kablosuz kullanım keyfine değer. Elbette telefonunuzun veya bilgisayarınızın Bluetooth 2.0 desteği olması şart.


Ses kalitesi Bluetooth kulaklıklar için çok iyi

Teknik Özellikler

Sennheiser MM200 Stereo Bluetooth Kulaklık

Ağırlık: 28 Gram

Bağlantı: Bluetooth 2.0 – A2DP

Diğer: 9 Saat Müzik, 2 Saat Konuşma Süresi, Kulak içi kulaklık, Mikrofon

Fiyat: 241 TL KDV Dahil.

 

:: Sennheiser MM200 Bluetooth Stereo Kulaklık – Mikrofon setiyle ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Bilgi İçin: Bircom

Yazan: Cem Sünbül
SDNhttp://shiftdelete.net
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sennheiser MM200 Bluetooth İnceleme”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne yaptımsa bu kulaklığı bilgisayarımla eşleştiremedim.

" Sennheiser MM200 Bluetooth İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sennheiser MM200 Bluetooth İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sennheiser MM200 Bluetooth İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!