Okunma

Serial ATA 3.0 Gün Işığına Çıktı


28 Mayıs 2009 Perşembe 05:00
Serial ATA 3.0 Gün Işığına Çıktı

SATA 3.0 önceki nesil SATA standartları ile uyumlu. En önemli farkı ise 3 GBit/sn’lik veri transfer oranının 6 GBit/saniye’ye çıkması. Bu oldukça önemli bir özellik. Çünkü yeni nesil SSD diskler 250 MByte/saniye’lik veri transfer oranı ile önceki SATA standartlarını veri transfer oranlarını yakalıyorlardı. Dolaysıyla çok daha hızlı bir veri aktarım standardına ihtiyaç vardı. O da şimdilik SATA 3.0 ile tamamlandı.

SATA 3 teknolojisi, saniyede 6 GBit’lik bir veri transfer oranı destekliyor.

SATA 3.0’ın yenilikleri sadece yüksek veri transfer oranında saklı değil. Native Command Queuing (NCQ) teknolojisi ile yeni bir Streaming komut setine sahip olan bu standart, Mültimedya Streaming özellikleri de destekleniyor. SATA 3.0, NCQ komutlarının sırasını değiştirebiliyor.  Bu sayede de bazı uygulamalarda çok daha yüksek bir performans elde edebiliyor.

SATA 3.0 tüm bunlara ek olarak yeni güç tüketim özelliklerini de destekliyor. LIF (Low Insertion Force Connector) güç bağlantısını destekleyen bu standart, 1,8 inç sabit disk ve 7 mm kalınlığındaki optik sürücülerle de çalışabiliyor.

:: E-SATA bağlantısını kullanıyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Serial ATA 3.0 Gün Işığına Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Serial ATA 3.0 Gün Işığına Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Serial ATA 3.0 Gün Işığına Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "