Okunma

Ses Sistemi Tercihini Neye Göre Yapalım?


09 Haziran 2011 Perşembe 14:00
Ses Sistemi Tercihini Neye Göre Yapalım?

Yeni bir bilgisayar almayı düşünen herkes öncelikle performansa ve görsel kaliteye önem verir. Çok az kişi ilk olarak ses kalitesini düşünür.

Bilgisayarı aldıktan sonra, masaüstü ya da dizüstü olsun fark etmez, ses kalitesine olan ihtiyaç ortaya çıkar. Bilgisayarınızın görsel performansı ne kadar iyi olursa olsun, iyi bir ses sistemiyle desteklenmediği sürece o görüntülerin hiçbir anlamı olmaz.

Ses sistemi denilince ilk akla gelen markalardan biri Logitech oluyor

Ses Olmadan Olmaz

Örneğin, en detaylı grafiklere sahip oyunları hiç aksamadan oynatabilen, en yüksek kaliteli filmleri sorunsuz çalıştıran bir bilgisayarınız olduğunu düşünün, ses olmadığı zaman bu kalitenin sizce bir anlamı kalır mı?

Bu sebepten, iyi bir kullanıcı deneyimi istiyorsanız, görselliğe olduğu kadar ses kalitesine de önem vermelisiniz. Bilgisayarınız için bir ses sistemi alırken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik.

Dizüstü ve Masaüstü

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için doğal olarak farklı ses sistemleri var. Bilgisayarlar için tasarlanmış 5.1 kanal bir ses sistemini dizüstü bilgisayarınızla kullanmak hem rahat olmaz, hem de zaten genelde dizüstü bilgisayarlarda bu tip ürünleri destekleyen giriş çıkışlar bulunmaz.

Logitech Z623 modeli masaüstü bilgisayarlara daha uygun olan bir ürün

Uygun Model

Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen ses sistemlerini masaüstünde kullanmak mümkün olsa da daha gelişmiş ürünler kullanabilecekken, kısıtlı özelliklere sahip ve taşınabilir olması için boyutları küçük tutulan ses sistemlerinden almak da çok iyi bir tercih değil.

Bu sebeple, dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bu cihazlar için tasarlanmış, eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız da bu tip bilgisayarlar için tasarlanmış ses sistemlerini tercih etmelisiniz.

Dizüstü Bilgisayarlar İçin

Dizüstü bilgisayarların kendi hoparlörleri, birkaç özel model dışında, genel olarak çok başarılı değiller.

Sadece günlük işlerinizi yapacak kadar performans sunan bir netbook‘unuz olsa bile, bilgisayarınızda müzik dinleyebilirsiniz. Hele ki, oyun oynayıp, film seyredebileceğiniz bir dizüstü bilgisayarınız varsa ses kalitesi çok daha büyük önem kazanır.

Dizüstü bilgisayarınız için bir ses sistemi arıyorsanız, rahat taşınabilir bir model olmasına özen gösterin. Ekranın üst kısmına monte edilebilen özel modeller, bu rahatlığı sağlıyorlar.

Bu tip ürünlerin bazıları sesi 360 derece olarak yayabiliyor. Bu da sesin her açıdan daha rahat duyulabilmesini sağlıyor.

Logitech Z515 adlı bu ürün kablosuz olarak ses verebiliyor

Bağlantıların Farkı

Bunun dışında, standart stereo hoparlörleri de dizüstü bilgisayarınızla beraber kontrol edebilirsiniz. Bu ürünler genelde 3,5 mm‘lik girişi kullanırlar, dolayısıyla bağlantı konusunda bir derdiniz olmaz.

Ayrıca USB girişlerini kullanan modeller de mevcut. Bunların artısı ise ekstradan bir güç bağlantısına ihtiyaç duymadan çalışabilmeleri.

Bu ürünlerde rastlayabileceğiniz bir diğer ekstra özellik ise kablosuz bağlantı. Bu tip ürünler, bilgisayarınızın sesini kablosuz olarak alarak, daha rahat bir kullanım sunabiliyorlar.

Kaç Tane Uydu Lazım?

Masaüstü bilgisayarlar için ses sistemi seçeneği çok fazla. Bu ses sistemlerini ilk olarak sahip oldukları uydu sayısına göre ayırmalıyız. Seçenekleri azaltırken ilk adım 2.0, 2.1 ve 5.1 kanal ses sistemleri arasından birini tercih etmekle başlamalı. Her bir seçeneğin kendine göre artı ve eksileri var.

En yüksek kalitede ve gerçekçi ses arıyorsanız size tavsiyemiz 5.1 kanal bir ses sistemi olacak. 5 adet uydu ve bir subwoofer’dan oluşan bu sistemler özellikle film seyrederken ve oyun oynarken farkını ortaya koyuyor.

Logitech X-530 adlı modelin boyutları hemen her odaya sığacak cinsten

Odanıza Sığar mı?

5.1 kanal ses sistemi alırken, teknik özelliklerden önce ürünün boyutuna bakmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tip ürünlerden tam performans almak için geniş bir alana ihtiyacınız var.

Uyduları belli mesafelerle, uygun bir şekilde yerleştirdiğinizde çevresel ses etkisini alabilirsiniz. Yoksa tüm uyduları dar bir alanda yan yana koyacaksanız, böyle bir ses sitemi almanıza gerek yok.

Bu yüzden, 5.1 kanal ses sistemi almadan önce odanızın ve cihazın boyutlarına ve kabloların uzunluğuna dikkat etmelisiniz.

Gücü Hissedin

Bu tip ses sistemlerinde güç de epey önem kazanıyor. Piyasada 500 Watt’lık ürünler bile mevcut. Yüksek güç, ses seviyesinin de yüksek olmasını, öte yandan fiyatın da artmasını sağlıyor.

Peki, evinizde ya da ofisinizde bu gücün ne kadarını kullanabileceksiniz? Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, sesi sonuna kadar açamayacağınız kesin. Hemen en güçlü modele yönelmeden önce, cihazı kullanacağınız yerin, bu gücün ne kadarını kullanmanıza izin vereceğini düşünün.

Logitech Z906 toplam 500 Watt güce sahip

Rahatlık da Önemli

Bu ürünlerde ses, bass ve diğer kontrollerin nerede olduğu da önemli. Genelde tüm bu ayarlar subwoofer’ın üzerinde olur. Subwoofer’ı koyduğunuz yere oturduğunuz yerden ulaşmak her zaman kolay olmayacağından uzaktan kumandası olan modelleri tavsiye edebiliriz. Bu yoksa, ayrı bir kontrol bölümü olan modeller de işinizi görebilir.

5.1 ses sistemleri genelde film izlemek için kullanıldığından DTS, Dolby Digital, THX gibi teknolojilere de destek veren modellere öncelik verebilirsiniz.

Elbette bilgisayarınızdaki anakartın ya da ses kartının 5.1 kanal ses sistemlerine destek verip vermediğini de bilmeniz gerekiyor.

İki ve Üzeri

Eğer odanızda çok geniş alanınız yoksa ve ses sistemi için çok fazla bütçe ayıramıyorsanız 2.0 ya da 2.1 kanal modellere yönelmelisiniz.

Bu iki tip arasındaki fark subwoofer‘dır. 2.1 kanal modellerde subwoofer da yer alıyor. Bunun avantajı ise bass seslerde ortaya çıkıyor. Çok fazla alanınız olmamasına rağmen, ses kalitesinden ödün vermek istemiyorsanız 2.1 kanal sistemlere yönelmelisiniz.

Logitech Z313’te ses seviyesi kontrolü için ayrı bir bölüm de bulunuyor

Ayarlar ve Girişler

Tasarım ve ergonomi bu sistemlerde de öne çıkıyor. Özellikle ses ve bass kontrollerinin konumu önemli. Eğer bu kontroller subwoofer’ın üzerindeyse bunlara ulaşmakta zorlanabilirsiniz.

Bazı ürünlerde ses ve diğer ayarlar uyduların üzerinde olabiliyor. Ayrıca ürünlerde kulaklık ve mikrofon girişinin olması da büyük avantaj.

Kendiniz Kısıtlamayın

Güç konusunda ise kendinizi kısıtlamanıza gerek yok. Bu tip sistemler 5.1 kanal modeller kadar güçlü değiller, o yüzden yüksek güçlü bir model almanız iyi olur. İster 5.1, isterse de 2.1 kanal olsun, subwoofer’ın ahşap olmasına da dikkat edin, bu modeller daha net ses verebiliyor.

Logitech Z523 modeli 360 derece ses verebiliyor

Müzik Dinlemek İçin

2.1 kanal ses sistemleri daha çok müzik dinlemeye uygunlar. Bu ürünlerle çevresel ses etkisi almak pek mümkün değil. Bu yüzden film ve oyunlarda 5.1 kanal sistemler daha iyi bir atmosfer sağlıyor.

Subwoofer’ı olmayan, sadece iki adet hoparlörden oluşan modeller ise giriş seviyesini oluşturuyor. Çok yüksek ses kalitesi aramıyor, çok fazla para vermek istemiyorsanız bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

:: Ses sistemi alırken ilk olarak neye dikkat ediyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Ses Sistemi Tercihini Neye Göre Yapalım?”

 1. Hakan dedi ki:

  Düzgün bir güncel markalar için ses sistemi incelemesi istiyoruz lütfen yapın artık…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ShiftDelete yetkilileri, size sesleniyorum. Ürünler hakkında doğru dürüst bilgi vermeden abartılı yorumlar yaparak insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Z906 gibi sistemlerde amplifikatör çok önemlidir, ses kalitesini belirleyen birinci unsurdur. Müzik dinleyebilmek açısından son derece berbat olan bu Z906 isimli sistemi gereğinden fazla abartıyorsunuz. Logitech bayii gibi davranmamanızı beklerim.

 3. Birol Suluk dedi ki:

  logitech z5500den sonra yeni bombası z906 500wattlık bir canavar apartmanı sallayabılırısınz ama kullanım secenklerı ıle ıhtıyacınıza gore duzenyın mesela sağ yandaki komsu sinirli konsoldakı ayarlar ile sağ sürücülerin sesini kısabilirsiniz süper bir ürün olmus 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de Creative Inspire 4400 kullanıyorum 4 1 apartman dairesindeyim ama çok problem olmuyor. Küçük bir oda için güzel bir sistem. ama hala analogdayız. dijitale geçemedik. DTS, Dolby Digital şimdilik yok. hayalimde Z5500 vardı hep ama ev küçük olunca almadım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bende filipis marka 7.1 var hemde apartman dairesindeyim ama malum ses veremiyom fazla komsular hemen gelio kapıya 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Her Yenı Sayfada Reklam cvıkıyor Bu Nasıl İşya

 7. virusizmir dedi ki:

  http://forum.shiftdelete.net/donanim…lamiyorum.html

  Logitech X230 arıyorum ben de ama bulamadım hâlâ.

 8. topalsolucan dedi ki:

  ben ses sisteminde mouse ve klavyede olduğu gibi öncelikle logitech olmasına dikkat ederim, sonra fiyat ve modelleri gelir

 9. TEGİN dedi ki:

  Ben doğrudan fiyata odaklanıyorum ve Creative 2.1 alıyorum

 10. virusizmir dedi ki:

  Faydalı bi inceleme olmuş sağ olun. Ancak haberde her yeni sayfaya geçtiğimizde tekrar reklam sayfası açılıyor.

" Ses Sistemi Tercihini Neye Göre Yapalım? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ses Sistemi Tercihini Neye Göre Yapalım? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ses Sistemi Tercihini Neye Göre Yapalım? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "