Okunma

Sesini Kaybedenlere Teknolojik Ses


03 Mart 2010 Çarşamba 13:25
Sesini Kaybedenlere Teknolojik Ses

Filmlerde gördüğümüz teknolojilerden biri daha en sonunda gerçek oldu. Ancak geliştirilen bu teknoloji son kullanıcıdan çok milyonlarca gırtlak kanseri olan  hastaları  daha çok ilgilendiriyor.

Doğuştan, hastalık ya da kazalar sonucu seslerini kaybeden insanlar artık sessiz kalmaya mahkum olmayacaklar. CereProc adlı şirket geliştirdiği bir sistem sayesinde, bu durumdaki kişilere umut ışığı olmayı hedefliyor.

 #http://video.shiftdelete.net/y/372d5c3770556e0e679ad723305a8b66.flv#

Hastanın sesi teknoloji sayesinde geri geliyor

Bilgisayara girilen kelimeleri okuyan bu teknolojinin mevcut sistemlerden en büyük farkı ise, çıkan sesin kullanıcıya ait olması. Bunu yapmak için daha önceden hazırladığınız bir ses kaydını şirkete ulaştırmanız gerekiyor.

Teknoloji ilk test edenlerden biri ise, Amerikalı ünlü film eleştirmeni Roger Ebert oldu. Ebert, geçirdiği gırtlak kanseri sonucunda ses tellerini kaybetmişti.

ABD’li ünlü talk show sunucusu Oprah‘ın hazırladığı programda sistemi test eden Ebert’ın, duyduğu sesin benzerliğine inanamadığı izleyiciler tarafından gözlendi. Yayınladığımız videoda bu ilginç anı izleyebilirsiniz.

:: Sesinizi kaybetseniz bu sistemi kullanır mıydınız?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sesini Kaybedenlere Teknolojik Ses konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sesini Kaybedenlere Teknolojik Ses ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sesini Kaybedenlere Teknolojik Ses ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "