Sesli asistanlar ırkçılığa karşı tek yürek oldu!


09 Haziran 2020 Salı 17:00
Sesli asistanlar ırkçılığa karşı tek yürek oldu!

Amazon’un, Apple’ın ve Google’ın sesli asistanları, Black Lives Matter hareketi için desteklerini bildiriyor. George Floyd’un bir polis memuru tarafından ölümünün ardından ırkçılık ve polis şiddeti karşısında 50 eyalette ve dünyanın her yerinde insanlar protesto ediyor. Bu protestolar devam ettikçe, teknoloji şirketleri de ırkçı adaletsizliğe karşı dayanışma gösteriyor. Birçok şirketin ardından şimdi de sesli asistanlar ırkçılığa karşı tek yürek oldu!

Sesli asistanlar ırkçılığa karşı duruyor

ABD protestoları ile başlayan süreç neredeyse bütün dünyaya yayılmış durumda. Black Lives Matter hareketi  olarak da adlandırılan bu protestolar sonucu birçok gelişme yaşandı. Bu gelişmeler ışığında Sony, Infinity Ward ve benzeri şirketler de bu hareket kapsamında kararlar verdi.

Birçok şirketin yanında şimdi de karşımıza sesli asistanlar çıkıyor. Apple, Google ve Amazon gibi teknoloji şirketleri, sesli asistanlarını Black Lives Matter hareketi hakkındaki sorulara yanıt vermek üzere programladılar. Apple’ın Siri ve Google Asistanının her ikisi de, “Black Lives Matter” hareketinde kilit soru olan, “Tüm hayatlar önemli mi?” sorusu sorulduğunda ırkçılık karşıtı cevaplar veriyorlar.

Google Home ile uyumlu çalışan Google Asistanına “Tüm hayatlar önemli mi?” sorusu sorulduğunda,”Black Lives Matter. Siyahi insanlar bu ülkedeki herkese tanınan özgürlüklerin aynısını hak ediyorlar ve karşılaştıkları adaletsizliğin farkına varmak bunu düzeltmenin ilk adımı.” cevabını veriyor.

Apple’ın sesli asistanı Siri de benzer bir cevap veriyor. Siyahi insanların hayatları önemli mi? Sorusu sorulduğunda ise Siri kabaca,” Evet, siyahi hayatlar önemlidir.” cevabını veriyor ve Black Lives Matter hareketinin internet sitesinin bağlantısını veriyor.

Benzer bir soru da Amazon’un Alexa’sına soruluyor. Tüm hayatların önemli olduğunu söyleyen akıllı asistan, özgürlüğün herkese eşit şekilde sağlanması gerektiği cevabını veriyor.

Teknoloji şirketlerinin bu hamlesinin yanında bazı insanlar, hala bunun yapmacık hareketler olduğunu düşünüyor. Yine de sesli asistanların ırkçılık karşısında bu şekilde konumlandırılması iyi görünüyor. Sizler ne düşünüyorsunuz? Bizlerle fikirlerinizi yorumlarda paylaşın.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sesli asistanlar ırkçılığa karşı tek yürek oldu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bixby; I didn’t Understand tepkisini verdi denendi.

" Sesli asistanlar ırkçılığa karşı tek yürek oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sesli asistanlar ırkçılığa karşı tek yürek oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sesli asistanlar ırkçılığa karşı tek yürek oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!