Sesli görüşmeler için kuantum şifreleme dopingi!


27 Kasım 2017 Pazartesi 10:30
Sesli görüşmeler için kuantum şifreleme dopingi!

Verileri değiştirmeden inceleme şansı olmayan kuantum şifreleme, güvenlik açısından bir rüya olarak görülüyor. Ek olarak, konvansiyonel türden birkaç kat yavaş olan bu şifreleme türü, sesli çağrılar veya video akışları için de kullanışsız. Öte yandan bilim insanları bunun üstesinden gelmiş durumda.

Kuantum şifreleme için önemli bir adım!

Bilim insanları varolan yöntemlerden 5 ile 10 kat daha hızlı olan bir kuantum şifreleme anahtarı dağıtım sistemi geliştirdi. Ayrıca, varolan şifreleme ile bu sistemin bir arada çalışması durumunda da paralel çalışma vadediliyor.  Peki, bu nasıl sağlandı?

Kuantum Şifreleme

Kuantum şifreleme için bu önemli gelişmenin sağlanması için her fotona daha fazla veri sıkıştırıldığı ifade ediliyor. Normalde zayıf lazer kullanımı ile her bir fotona sadece 1 bit kodlanabiliyor. Araştırmacılar ise, fotonların serbest bırakma süresini değiştirerek ve bu değişikleri izlemek için yüksek hızlı foton dedektörleri kullanarak 2 bit kodlama yapabileceklerini keşfetti. Bu sayede fotonlara daha önce sahip olamadıkları bir özellik sağlanıyor.

Bu yeni yöntemi daha etkili hale getirmek için boyut dışında aşılması gereken başka konular da bulunuyor. Örneğin, alıcı ve verici kombinasyonunun bir bilgisayar kadar büyük olması gerektiği ifade edilmekte. Tek foton dedektörü ötesinde tüm parçaların bulunabilir olduğu ve boş alan yayınları için kullanılabileceği belirtiliyor. İleride en başarılı casusların bile dinleyemediği güvenli sohbetlerin önünün açılacağına dikkat çekiliyor.

:: Bu şifreleme yönteminin kullanılarak sesli görüşmelerin güvenli hale gelmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sesli görüşmeler için kuantum şifreleme dopingi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kuantum kelimesini de herseyde kullanir oldu insanlar. Aslinda yanlis bir kullanim. Biraz arastirmak gerek. Bu arastirma kismi yaziyi yazan arkadas icin degecerli, bilim insanlari icin de gecerli. Her zaman ayni anlama gelmiyor, gelmez, …

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  daha var..

" Sesli görüşmeler için kuantum şifreleme dopingi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sesli görüşmeler için kuantum şifreleme dopingi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sesli görüşmeler için kuantum şifreleme dopingi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!