Shadow of Mordor İnceleme


17 Ekim 2014 Cuma 17:30
Shadow of Mordor İnceleme

Tam adı Middle-Earth: Shadow of Mordor olan oyun ilk duyurulduğundan bu yana aklımda hep bir soru işareti vardı. Bugüne kadar ilham verdiği pek çok fantastik kurguyu okumama, filmleri izlememe rağmen, Yüzüklerin Efendisi serisiyle hiç alakam yoktu. Başarılı bir oyun olacağını tahmin ettiğim bu yapımdan aldığım keyif bu yüzden düşer mi kestiremiyordum.

Ne var ki Shadow of Mordor, başladığı andan itibaren bu konuda tüm korkularımı silip attı. Zira bu sefer Orta Dünya’nın kaderine yön vermek gibi bir hedefimiz yok; olay çok daha kişisel. Karısı ve evladı gözleri önünde acımasızca öldürülen bir Ranger’ın intikam öyküsünü kontrol ediyoruz. Arka planda Sauron var, Güç Yüzükleri var, İkinci Çağ var, Gollum bile var ancak bunları daha önce hiç duymamış olsanız bile Shadow of Mordor oynarken sıkıntı çekmeyeceksiniz. Sizin olayınız başka.

Mordor’a terör salan Uruk-Hai’leri bir bir alaşağı edip yola getirirken, oynanış mekaniklerinin oldukça tanıdık geldiğini fark edeceksiniz. Shadow of Mordor’un kontrol mekanizması ve yakın dövüş animasyonları, bir diğer Warner Bros. oyunu olan Batman Arkham serisinden ödünç alınmış gibi geliyor. Bu durum ilk başta “Batman’e Talion kıyafeti giydirmişler, Mordor’a salmışlar” gibi bir intiba uyandırabilir ama bu his çabuk geçiyor. Çünkü Shadow of Mordor’da kullandığınız kılıçtan tutun da, vücudunuzu ele geçiren hayaletin büyülü güçlerine ve karşılaştığınız düşmanların niteliklerine kadar birçok özgün yenilik bulunuyor.

14-10/17/shadowof.jpg

Dişe diş, kana kan!

Talion, oyuna her şeyini kaybetmiş, boynu bükük bir Ranger olarak başlıyor. Ancak içindeki intikam ateşi gürül gürül yanıyor. Hikayenin geçtiği dönemde henüz harabeye dönmemiş olan Mordor diyarında terör estiren Uruk’lar (Orc’un bir büyüğü) ile işe başlayan Talion, sonrasında kabile şefleri, kanaat önderleri ve Mordor fenomenleri derken, bu mücadeleyi savaş beylerine kadar taşıyor. Sonrasında olaya asıl düşmanımız olan ve Sauron’un yaverleri konumunda bulunan The Black Hand, The Tower ve The Hammer dahil oluyor.

Açık dünya oynanışa sahip olan Shadow of Mordor’un en özgün özelliklerinden biri ise “Nemesis” sistemi. Bu sistem sayesinde her bir Uruk şefinin ayrı bir adı ve namı bulunuyor. Alt etmek için sıradan bir düşmandan çok daha çetin bir mücadele gerektiren bu şefler, aynı zamanda saldırılarınızın bir kısmına nahiyesiyle gülerken, bir kısmından topukları mabadına vurarak kaçacak kadar korkuyor. Sözgelimi ok saldırılarından etkilenmeyen bir Uruk şefi, yakınında bir patlama olduğunda korkuya kapılıp zayıf düşüyor. Bu zayıflıkları tespit etmek için ise onlar hakkında bilgi sahibi olan Uruk’ları canlı yakalayıp sorguya çekmemiz gerekiyor.

Nemesis sisteminin sonu yok. Bir Uruk öldüğünde yerine bir başkası geçiyor. Eğer bir Uruk sizi öldürürse, seviye atlıyor ve normal bir savaşçı ise şef, şef ise büyük şef olabiliyor. Udun’da başlayan macerada açık dünyada dolaşırken dikkatli olun, oyunun hangi aşamasında olursanız olun, birden fazla kabile şefine denk geldiğinizde tabanları yağlamanız gerekebilir.

14-10/17/shadow.jpg

Pırıl pırıl bir Mordor

Daha önce Condemned ve F.E.A.R. gibi FPS serilerinin yapıldığı LithTech oyun motorunun Jupiter EX sürümünü kullanan Shadow of Mordor, göz alıcı bir Orta Dünya ve etkileyici karakterler sunuyor. Hem Talion, hem de karşılaştığımız Uruk’ların ve diğer düşmanların modellemeleri, sahip oldukları gücü ve hırsı gösterecek kadar incelikli tasarlanmış.

Öte yandan, uzayıp giden Mordor diyarında oyunun ilk yarısında bozkır iklimi, ikinci yarısında ise yemyeşil bir coğrafya bizleri karşılıyor. Güçlü bir PC donanımıyla Shadow of Mordor macerasına atılanlar, ücretsiz olarak indirebildikleri “yüksek çözünürlüklü yüzey paketi” sayesinde çok daha detaylı ve göz alıcı görünüyor.

Güçlü atmosferi tamamlayan başarılı seslendirmeler ve müzikler de oyundan aldığınız zevki katlayan bileşenlerden biri. Ana karakter Talion’ı Troy Baker seslendirirken, Gollum’a Liam O’Brien hayat veriyor. Bedenimizi ele geçiren hayalet ise (spoiler olmaması için isim vermiyorum) Alastair Duncan tarafından seslendiriliyor. Böylelikle bu intikam öyküsünü dolu dolu yaşamak mümkün oluyor.

14-10/17/nemesis.jpg

Güce doymuyoruz

Oyunun RPG öğeleri daha çok karakter geliştirme ve canına kıyacağınız Uruk şefini özgürce seçebilme şeklinde zuhur ediyor. Temel özellikler olan ok, kılıç, hançer ve büyülü güçler ile yola koyulan Ranger, adam öldürüp cana kıydıkça, tam bir ölüm makinesine dönüşüyor. Burada da seçme şansı oyuncuya bırakılıyor: Hangi özellikleri güçlendireceğinize, hangi silahlara ağırlık vereceğinize tamamen siz karar vereceksiniz. Ok, kılıç ve hançerinize yerleştireceğiniz tılsımlar sayesinde bu oynanış öğelerini daha da kişiselleştirmek mümkün.

Shadow of Mordor oynarken Orta Dünya tarihinin ortanca çocuklarıyla tanışıyoruz; onların büyük savaşları yok. Korudukları tüm değerleri unutma aşamasına gelmişler, Saruman’ın çevirdiği hileden hurdadan ve Sauron ile hızla yaklaşan kıyametten de habersizler. Talion kendi intikamı için ölümden döndü, tüm Uruk’ları tahtalı köye göndermek için ant içti ve kılıcını size emanet etti.

Nitelikli grafikleri, güçlü atmosferi, başarılı oynanışı ile Middle-Earth: Shadow of Mordor oynarken bu “bir şeyleri değiştirmek zorunda olma” hissi yakanızı bırakmayacak.

:: Shadow of Mordor oynadınız mı? Yorumlarınızı paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Shadow of Mordor İnceleme”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  2 gün

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizce oyundan nasıl keyif alabilirim?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  BU OYUN ÇOK GÜZEL İYİ AMA SANKİ ASSASSİNS’CREEDİN KOPYASI
  UBİSOFTUN DAVA AÇMAMASI BENİ ŞAŞIRTTI OYUNDA KARTAL GÖZÜ BİLE
  VAR YANİ VURUŞLAR KILIÇ KULLANMA HERŞEY AMA OYUN GÜZELMİ GÜZEL

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence batman in dövüş mekanizmaları bu oyuna 100 basar…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  2 gün önce oynayamaya baþladým oyuna. Oyuna þöyle bir bakarsak gerçekten çok iyi savaþ kombosuna sahip. hatta þuana kadar oynadýðým en iyi savaþ mekanizmasýna sahip oyun ***** />
  Lakin evet ismi shadow of mordor ama neredeyse orta dünya ile hiç bir alaksý yok. keþke talion karakterini orta-dünyadan bir karakter yapsalardý eminim daha iyi olurdu. oyunun sevmediðim 3 tarafý ve sevdiðim 3 tarafýný söylü***** />
  +savaþ mekanizmalarý
  +Sinematikler sinema filmi tadýna film çýkarsalar tutar yani o kadar. (oyunu oynuyorsanýz lütfen sinematikleri geçmeyin bütün oyun orda çok kaliteli gerçekten)
  +rünler-upgradesler gerçekten çok iyi tasarlanmýþ silahlara efsunlar iyi olmuþ

  gelelim ***** />

  -en kötü rütbeli ork bile en az 5 saniyede ölüyor gerçekten çok ama çok zor ölü***** />
  -warchiefler yani boss olarak adlandýrdýðýmýz rütbeli orklar. oyun bunun üzerinde geçiyor ama gerçekten çok saçma bir sisteme sahip 1 tane warchiefi zar zor öldürüken birde arkasýndan 200 kiþilik ork grubu toplanýyor. oda yetmiyor yanýnda bazen 1 tane daha warchief geliyor bu bug mu bilemiyorum ama bug gibi gözükmüyor eðer ki deðilse gerçekten oyunu öldürmüþ ***** />
  -Map’in hep ayný olmasý Map’in her karesi karanlýk ve vasat bir tasarýmlandýrma gerçekten insaný oyundan soðutur.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ana hikayeyi oyalabmadan 5saatde ***** daha uzun olsaydı ama sonu açık kaldı,bi update gelir herhalde. Yinede bugüne denk oynadığım en iyi oyun diyebilirim

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Kısaca Beni tatmin etmedi ….

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  İnceleme diyorsunuz oyunu anlatmakla bırakıyorsunuz olacak iş değil

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  pek iyi bir oyun olmamış…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel oyunn.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  zamanı ileri sarınca ya da sen ölünce yerine başkası çıkıyor, terfi usulü

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  oyun çıkalı 2 hafta oluyor, günaydın SDN her zamanki gibi çok hızlısınız! (kinaye içerir)

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Ýncelemeyi izlemedim fakat oyun gerçekten güzel olmuþ. Almayý düþünenler için eðer batman, ac yi beðeniyorsanýz kesinlikle verdiðiniz paraya deðer bir oyun 😉

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  ana hikayesi cok kisa surede bitiyor fakat yinede almaya deger

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Oyun çok iyi birde uzun sürüyor buda iyi bir artý hemen bitmemesi. Savaþlar hele warchief’ler ile savþlar zor oluyor kafana onlarasý gelince baþ etmek zor oluyor

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben Chief leri öldürüyorum ne hikmetse geri çıkıyorlar 😀

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Oyun güzelde komutan peşinde koşmaktan insanın canı sıkılıyor bazen 😀

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  ilk baslarda zor gelse de zamanla oyuna alisiyorsunuz.

  Warchief Ork ile savasirken arka arkaya ork sülalesi gelmesi sacma olmus. Öldür öldür bitmiyor..

" Shadow of Mordor İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Shadow of Mordor İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Shadow of Mordor İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!