Okunma

Shepard kapsülü ile uzay turizmi başlıyor


03 Nisan 2017 Pazartesi 07:30
Shepard kapsülü ile uzay turizmi başlıyor

Blue Origin uzay şirketi, Shepard uzay kapsülünün iç mekan görüntülerini yayınladı. Shepard kapsülü ile uzay turizmi, her zamankinden daha olanaklı görünüyor. Şirket, 2018 yılında ücretli yolcu seyahatlerine başlanılmasını hedefliyor.

Geniş görüş açısı kapsülün en büyük avantajı

Roket ile bir bütün olan kapsül, seyahat sonrasında tekrar kullanılabiliyor. Yani her seyahat için yeni bir kapsül kullanmaya gerek kalmıyor. Altı kişilik mürettebat taşıyabilen Shepard, pencereleri sayesinde geniş görüş imkanı sunuyor.

Blue Origin’in verdiği bilgiye göre gözlem portları, kapsülün yüzey yapısının üçte birini oluşturuyor. Boeing 747’deki camların neredeyse üç katı genişliğinde olan portlar, 108,5 cm yükseklikte ve 72,6 cm genişliğinde. Her bir pencerenin yanında, gezginlere uçuş hakkında bilgi veren ve uzay aracının alternatif görünümlerini sunan bir izleme ekranı bulunuyor.

17-04/01/uzay-turizmi-shiftdelete.jpg

Kaçış motoru

Hassas mühendislik, güvenlik ve konfor göz önüne alınarak tasarlanan kapsülün ortasında silindirik bir parça bulunuyor. Kontrol konsolu gibi görünen bu parça, aslında yolcular için olası bir acil durumda mürettebat kapsülünü yardımcı roketin dışına itmekle görevli bir kaçış motorudur.

17-04/01/uzay-turizminin-gelecegi-shiftdelete.jpg

Ancak bu kapsülle uzay seyahati için önemli bir miktarı gözden çıkarmak gerekecek. Blue Origin’in 10 dakikalık uzay yolculuğu için beklenen bilet fiyatının 100,000$ – 200,000$ arasında bir fiyatta olması bekleniyor. Blue Origin, önümüzdeki hafta Colorado Springs’deki 33. Uzay Sempozyumu’nda bu kapsülün bir örneğini sergileyecek. Bu sempozyumda kapsülün yetenekleri hakkında daha fazla bilgi verileceği düşünülüyor.

:: Uzay seyahatları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Shepard kapsülü ile uzay turizmi başlıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Abi bi tur biniyim mi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  BİZ ZENGİNLER İÇİN BU NE GÜZEL BİR AYRICALIK MİN. 370.000 TL'Yİ 10 DAKİKALIK ZEVK İÇİN HARCAYACAĞIZ..(!)
  ZENGİNLİĞİN GÖZÜ KÖR OLSUN

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Her tur için 1 böbrek yeterli olacaktır.

" Shepard kapsülü ile uzay turizmi başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Shepard kapsülü ile uzay turizmi başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Shepard kapsülü ile uzay turizmi başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "