Shrek’in Arkasındaki Teknoloji


09 Haziran 2010 Çarşamba 06:40
Shrek’in Arkasındaki Teknoloji

Geçtiğimiz haftalarda Shrek Sonsuza Dek Mutlu adıyla gösterime giren filmin yapımcısı DreamWorks Animation yapımlarının teknolojisiyle ilgili basına bilgi verdi. Animasyon şefi katıldığı toplantıda 3 boyutlu yapımların geleceğini değerlendirirken film sırasında HP’ye ait bilgisayarlardan faydalandıklarını da belirtti.

DreamWorks Animation’daki prodüksiyon sanatçıları performans için, karakterlerden ışıklandırmaya kadar her şeyin tasarımında güçlü HP Z800 İş İstasyonları’ndan yararlandığı ekip tarafından açıklandı.Yapımcı şirket Shrek 4’de kullandığı animasyon ekibinin şimdiye kadar sahip olduğu en geniş grup olduğunu da belirtti.

Filmin için yapılan ön hazırlık bile animasyon sanatının ne kadar ciddi ve zorlu bir iş olduğunu gösteriyor. İşte yapımcıların açıkladığı filmle ilgil bazı özel notlar…

Shrek’le ilgili ilginç bilgiler

 • Fiona‘nın dev halinin “saç kesiminin” geliştirilmesi dijital sanatçıların yaklaşık olarak dokuz ayını aldı.
 • Shrek 2 metre 13 cm boyundadır, 22 dişi vardır ve orta parmağının ucundan bileğine kadar elinin uzunluğu yaklaşık 34,3 cm’dir. Ayak numarası ise 57’dir. Bu da Shaquille O’Neal‘ın ayak numarasına denktir.
 • Devler ve cadılar arasında savaş sahneleri, hareket yakalama teknolojisi kullanılarak hazırlanmıştır. 22 yıldan fazla bir süredir karışık dövüş sanatları deneyimine sahip olan üç aktör, bir Aikido ustası ve ABD üniversiteler arası Wushu şampiyonu, hareket yakalama sekansında karakterleri oynamıştır.

 

 • Devlerin kampında 59 çekimde 35 meşale bulunmaktadır. Bu da, tek olarak 2.065, toplamda ise 4.130 meşale katmanı anlamına gelmektedir.
 • “Şhrek Sonsuza Dek Mutlu” ekibi, 74.016 farklı dev tasarımı yaptı ve devlerin olduğu sahnelerde, seçilen aynı 51 tasarım kullanıldı.

 • Şhrek, Rumpel‘ın önüne çıkarıldığında dans pistinde ve balkonlarda 430 cadı vardır.
 • Fareli Köyün Kavalcısı‘nın şarkısında dans ederken giydikleri kilt’ler biraz fazla açık olduğu için mecburen devlere özel iç çamaşırları tasarlanmıştır. Benzer sorunlara sahip olan cadıların elbise simülasyonlarını da gözden geçirilmiştir.

 

 • Fareli Köyün Kavalcısı’nın şarkısında dans eden devlerin sahnesi için, 12 üyeden oluşan profesyonel bir dans grubunun videosu kullanıldı. Koreograf, Mickey Rooney’nin oğlu olan Michael Rooney’dir.
 • Fiona’nın eski kalesindeki odada, havada uçuşan 449.166 parça vardır

:: Shrek 4’ü izlediniz mi? Filmin arkasında bu kadar karmaşık bir teknolojinin olduğunu düşünmüş müydünüz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Shrek’in Arkasındaki Teknoloji konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Shrek’in Arkasındaki Teknoloji ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Shrek’in Arkasındaki Teknoloji ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!