Okunma

Siber Atakların Amacı Siyasi


03 Kasım 2010 Çarşamba 13:53
Siber Atakların Amacı Siyasi

Symantec, Kritik Bilgi Altyapısı Koruma Araştırması’nın 2010 yılı sonuçlarını duyurdu. Araştırmaya göre,  kritik altyapı sağlayıcılarının %53’ü, ağlarda tespit ettikleri siber atakların siyasi-amaçlı saldırılar olduğunu belirtirken, katılımcılar geçtiğimiz 5 yıl içinde ortalama 10 kez bu tür siyasi-amaçlı saldırılarla karşılaştıklarını ve bu saldırıların işe etkisi yoluyla ortalama 850,000 dolar mali kayba uğradıklarını ifade ediyor.

 

En Çok Saldırılan Enerji ve İletişim

 Araştırmaya katılan farklı sektörlerdeki firmalardan bu tür saldırılara karşı en hazırlıklı olanların “enerji”, en az hazırlıklı olanların ise “iletişim” sektöründe yer aldığı ettiği bilgisi de raporda bulunuyor (Siber Suç Vakaların Duygusal Etkisi).

Araştırmaya katılan altyapı sağlayıcıları ise siber ağlarına yönelik bir saldırı gerçekleştiğinde ya da bu ağ yapılarında bir zarar oluştuğunda ulusal güvenliğin tehdit edileceği ya da ulusal ekonominin zarar göreceği çok önemli iş endüstrilerini temsil ediyorlar.    

 

 

 Son 5 yılda bu tür atakların mali boyutunu 850,000 dolar olarak belirtiyor.


Kurumların %53’ü, yaşadıkları atakların belirli bir siyasi amaçla ilintili olduğunu vurguluyor.  Bu kurumlar geçtiğimiz 5 yıl içinde söz konusu tür ataklara 10 kez maruz kaldıklarını belirtiyor.

Araştırmaya katılan kurumların %48’i bu tür saldırıların gelecek yıl da yaşanacağı, %80’i ise bu saldırıların sıklığının gün geçtikçe daha da artacağı yönündeki düşünceleri de raporda yer alıyor. 

 

Saldırılar Oldukça Etkin

 

Altyapı sağlayıcıların sadece 3’te 1’i, her tür saldırıya karşı kendilerini son derece hazırlıklı hissediyor.

Katılımcılar, idari yönetim tarafından alınan güvenlik eğitimini, tehditlere karşı farkındalık ve kavrama durumunu ve uç nokta güvenliği ölçümlerini, güvenlik yanıtlarını ve güvenlik denetimlerini önemli kalkanlar olarak görüp, etkin bir altyapı koruma sistemi için bu nosyonların önemini vurguluyorlar.

Son olarak, küçük şirketler kendilerini en hazırlıksız hisseden kurumların başında geliyor. 

:: Siber saldırıların amacı sizce neler?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Siber Atakların Amacı Siyasi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Atakların Amacı Siyasi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Atakların Amacı Siyasi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "