Siber Cihad Hapse Götürdü


08 Temmuz 2007 Pazar 13:00
ABONE OL
Siber Cihad Hapse Götürdü
Bahsi geçen üç kişinin kendi sitelerinde ve başka sitelerdeki forumlarda terör lehine fikir paylaşımında bulunup kutsal savaşı internet ortamına taşıyan eylemlerde bulundukları tespit edildikten sonra iki aylık bir yargılama sürecinden geçirildiler. Sanıkların sadece bazı fikirleri özgürce belirtmek yanında bir kredi kartı sahtekârlığı konusunda da suçlu bulunmalarından sonra bir sanık on, biri yedi buçuk diğeri ise altı buçuk yıl hapis cezası aldı.

Konuya Farklı Bakalım

Her ne kadar olaydaki sanıkların Müslüman olması ve olayın geçtiği ülkenin laik olmayan Hristiyan bir ülke olması konusu kışkırtma ve taraflılık boyutuna çekiyor gibi görünse de; burada bakılması gereken nokta biraz farklı. Buradaki mesele internetin kullanım ve içeriğinin nasıl yargılanabileceğine kadar derinlere inebilecek bir konu. Dünyanın birçok ülkesinde İngiltere’de veya Türkiye’de olduğu gibi, internet kavramının yönetilmesi "basılı yayınla bir değil" ile "mükemmele yakın düşünsel özgürlük" arasında gidip geliyor. Yöntemler tartışmaya açık da olsa bir şekilde internetteki suçlara karşı oluşmuş bir yaklaşım ve suç unsurunun engellenmesini gerektiren durumlar için, Atamız’a yapılan bir hakarette YouTube’u Atatürk gençliğine yasaklamak gibi emsal kararlar var.

Söz Sizin

Burada sözü okura bırakmak istiyoruz: Sizce internetin basılı yayınlarla bir tutulması ve buna göre kanunî işlemler yapılması mantıklı mı yoksa her delinin taş atabileceği meydandaki kuyu olmasından dolayı yeni kanunlarla şekillendirilmeli mi? İnternet suçun niteliğini değiştirir mi, hafifletir mi; yoksa yerine göre ağırlaştırır mı? Düşüncenin özgür olmaktan çıktığı nokta nerede başlar, nerede biter?

     :: Bunlar derin konular, bana forum gerek diyorsanız, o da var. Buyrun, gelin.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bence hakettiklerini bulmuşlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bunu zaten her ülke kendi hukuk ve tolerans sınırları içinde çözümlüyor. Yani işin dozu kaçtı mı gerekli müdehale ya Çin’deki gibi çok sert oluyor yada ABD, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerindeki gibi hapis, yasaklama veya site kapatma şeklinde oluyor.

Gerekli midire gelince tabiki gereklidir. Çünkü, maddi zarar vermek mümkün (Kredi kartı bilgileri ya da diğer önemli bilgiler yardımıyla), kişilik haklarına saldırıda bulunmak mümkün (Özel hayata saldırıda bulunarak) ve insanların bir takım değerlerine eleştiri boyutlarını aşan hakaretlerde bulunulabilir. Bu demektir ki ceza gereklidir. Ama dozu kaçmadan…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bunun altında sakın farklı bişiyler olmasın?…

" Siber Cihad Hapse Götürdü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Cihad Hapse Götürdü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Cihad Hapse Götürdü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!