Siber Cihad Hapse Götürdü


08 Temmuz 2007 Pazar 13:00
Siber Cihad Hapse Götürdü
Bahsi geçen üç kişinin kendi sitelerinde ve başka sitelerdeki forumlarda terör lehine fikir paylaşımında bulunup kutsal savaşı internet ortamına taşıyan eylemlerde bulundukları tespit edildikten sonra iki aylık bir yargılama sürecinden geçirildiler. Sanıkların sadece bazı fikirleri özgürce belirtmek yanında bir kredi kartı sahtekârlığı konusunda da suçlu bulunmalarından sonra bir sanık on, biri yedi buçuk diğeri ise altı buçuk yıl hapis cezası aldı.

Konuya Farklı Bakalım

Her ne kadar olaydaki sanıkların Müslüman olması ve olayın geçtiği ülkenin laik olmayan Hristiyan bir ülke olması konusu kışkırtma ve taraflılık boyutuna çekiyor gibi görünse de; burada bakılması gereken nokta biraz farklı. Buradaki mesele internetin kullanım ve içeriğinin nasıl yargılanabileceğine kadar derinlere inebilecek bir konu. Dünyanın birçok ülkesinde İngiltere’de veya Türkiye’de olduğu gibi, internet kavramının yönetilmesi "basılı yayınla bir değil" ile "mükemmele yakın düşünsel özgürlük" arasında gidip geliyor. Yöntemler tartışmaya açık da olsa bir şekilde internetteki suçlara karşı oluşmuş bir yaklaşım ve suç unsurunun engellenmesini gerektiren durumlar için, Atamız’a yapılan bir hakarette YouTube’u Atatürk gençliğine yasaklamak gibi emsal kararlar var.

Söz Sizin

Burada sözü okura bırakmak istiyoruz: Sizce internetin basılı yayınlarla bir tutulması ve buna göre kanunî işlemler yapılması mantıklı mı yoksa her delinin taş atabileceği meydandaki kuyu olmasından dolayı yeni kanunlarla şekillendirilmeli mi? İnternet suçun niteliğini değiştirir mi, hafifletir mi; yoksa yerine göre ağırlaştırır mı? Düşüncenin özgür olmaktan çıktığı nokta nerede başlar, nerede biter?

     :: Bunlar derin konular, bana forum gerek diyorsanız, o da var. Buyrun, gelin.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Siber Cihad Hapse Götürdü”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunun altında sakın farklı bişiyler olmasın?…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu zaten her ülke kendi hukuk ve tolerans sınırları içinde çözümlüyor. Yani işin dozu kaçtı mı gerekli müdehale ya Çin’deki gibi çok sert oluyor yada ABD, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerindeki gibi hapis, yasaklama veya site kapatma şeklinde oluyor.

  Gerekli midire gelince tabiki gereklidir. Çünkü, maddi zarar vermek mümkün (Kredi kartı bilgileri ya da diğer önemli bilgiler yardımıyla), kişilik haklarına saldırıda bulunmak mümkün (Özel hayata saldırıda bulunarak) ve insanların bir takım değerlerine eleştiri boyutlarını aşan hakaretlerde bulunulabilir. Bu demektir ki ceza gereklidir. Ama dozu kaçmadan…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence hakettiklerini bulmuşlar.

" Siber Cihad Hapse Götürdü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Cihad Hapse Götürdü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Cihad Hapse Götürdü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!