Okunma

Siber güvenlikte iç tehditlere dikkat!


29 Nisan 2019 Pazartesi 14:15
Siber güvenlikte iç tehditlere dikkat!

İnternetin hayatımızın merkezine yerleşmesiyle birlikte güvenlik konusu da çok daha önemli bir hal almaya başladı. Günümüzde siber güvenlik dikkat edilmesi gereken önemli konuların en başında yer alıyor. Söz konusu güvenlikte dışarıdan gelen tehditler kadar içeride karşı karşıya kalınan tehditler de son derece önemli.

Siber tehdidi mercek altına aldığımızda, bunların yalnızca dışarıdan geldiğini söylemek doğru olmaz. Mevcut durumda şirketlerdeki çalışanlar bilerek ya da bilmeyerek, şirket için hassas verileri dışarıya sızdırabiliyor. Bu da iç tehditlerin siber güvenlik açısından çok daha dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğunu öne çıkarıyor.

Siber güvenlik için iç tehditlere dikkat!

Çoğu zaman siber tehditlerin dışarıdan geleceği öngörülüyor. Ancak, işin iç yüzüne baktığımızda durum her zaman öyle olmadığını görüyoruz. Aslında tehdit içeride de oluşabiliyor. Dijital çağın en büyük sorunu olan bu tehditler, özellikle şirketler için büyük sorunlara ve mali kayıplara yol açabiliyor. Kötü niyet, ihmalkarlık ya da personel hatası, bu aşamada sebebin ne olduğu sonuca çok fazla etki etmiyor.

Günümüzde artan veri akışı hem dışarıdan hem de içeriden gelen siber tehditlerin denetlenmesini zorlaştırıyor. Bu da ortaya önemli bir siber güvenlik açığı çıkarıyor.

İçeriden gelebilecek siber tehditleri önlemek için veri sızıntısı önleme yazılımları kullanılabiliyor. Ağ denetim özelliği sayesinde hassas verilerin ağ dışına çıkmasını önleyen bu yazılımlar, tüm bilgisayarı şifreleme imkanı sunarak yetkisiz kişilerin bilgilere erişmesinin önüne geçiyor. Bu çözüm iç tehditlere karşı denetim sağlarken, antivirüs yazılımları da dış etkenlere karşı koruma kalkanı olmaya devam ediyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Siber güvenlikte iç tehditlere dikkat! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber güvenlikte iç tehditlere dikkat! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber güvenlikte iç tehditlere dikkat! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "